Baśń o złamanym sercu okładka
Literatura piękna Recenzje

Baśń o złamanym sercu, Stephanie Garber

Zarys fabuły

Evangelina Fox wierzy w magię i w to, że każda opowieść ma więcej niż jedno zakończenie. Uwielbia pracę w sklepie swojego ojca, gdzie każdy z przedmiotów jest wyjątkowy i – jeśli wierzyć opowieściom – posiada w sobie odrobinę magii. Dziewczyna ma jedną wadę. Stara się we wszystkich widzieć tylko dobro. Nie dopuszcza do siebie faktu, że ludzie potrafią kłamać i są zdolni do okropnych rzeczy. Miłość stanowi istotny element życia młodej kobiety, ponieważ śladami swoich rodziców marzy o wielkim, szczerym uczuciu i zrobi wszystko, aby to osiągnąć. Kiedy pewnego dnia jej ukochany oświadcza się innej, jest zdesperowana, aby nie dopuścić do ich ślubu. Zawiera pakt z Księciem Serc, którego czytelnicy mieli okazję poznać w trylogii Caraval. Jak wiadomo, umowy z Mojerem nie mogą skończyć się dobrze, o czym wkrótce Evangelina przekona się na własnej skórze.

Jacks jest dla mnie najciekawszą i najbardziej intrygującą postacią Baśni o złamanym sercu. Sporo się o nim mówi, jednak wciąż stanowi zagadkę. Książę Serc to bohater, który zawsze jest kilka kroków przed wszystkimi. Planuje z wyprzedzeniem i jest gotowy na każdą okazję. Jego legenda znana jest czytelnikowi od Caravalu, jednak jest ona niepełna. Jacks jest nieustępliwy i zdaje się skupiać w sobie wszystkie negatywne cechy, mimo to niejednokrotnie udowodnił, że to tylko pozory. To wszystko sprawia, że staje się dla czytelnika jeszcze bardziej intrygujący.

Baśń o złamanym sercu – książka autorki bestsellerowej serii Caraval

Baśń o złamanym sercu w niewielkim stopniu powiązana jest z Caravalem, jednak można traktować ją oddzielnie. Książka napisana jest zdecydowanie płynniej niż poprzednie dzieła Stephanie Garber, które miałam przyjemność czytać. Zdania napisane są pewniej, jakby autorka doskonale wiedziała, co chce stworzyć i od pierwszych słów miała jasny pomysł na akcję. Magia ma tutaj zupełnie inny wydźwięk niż na Południu. Charakter Baśni o złamanym sercu i klimat, mimo iż mamy podobną tematykę, różnią się. Bohaterowie nie są tak jednorodni jak w trylogii, co jest zdecydowanym plusem. Evangelina po części powiela postawę i schemat zachowania bohaterek z Południa, jednak nie jest to aż tak mocno zauważalne. Jej przyrodnia siostra stanowi dla czytelnika zagadkę, ponieważ zdaje się być ofiarą wychowania i postępowania swojej matki, jednak autorka już niejednokrotnie udowodniła nam, że nie każdy z bohaterów jest owieczką z charakteru.

Otwarte zakończenie książki Baśń o złamanym sercu mocno mnie zaciekawiło, ponieważ zdaje się kpić z dotychczas przedstawionych faktów. Czy Jacks ma plan, o którym zapomniał wspomnieć dziewczynie? Czy Evangelina podoła nowej roli i poradzi sobie z jakże zaskakującą sytuacją? Już nie mogę się doczekać kontynuacji tej historii. Mam nadzieję, że autorka uchyli rąbka tajemnicy związanej z przeszłością Księcia Serc. Bardzo lubię trylogię Caraval, jednak to Baśń o złamanym sercu chyba skradła moje serce. Serdecznie polecam!

Natalia, Lubię To Czytam

Kontynuacja historii – Ballada o nieszczęśliwej miłości Stephanie Garber – dostępna w księgarni internetowej Bonito!