Bestsellery Książki dla dzieci i młodzieży Nowości Recenzje

Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic, Agnieszka Stążka-Gawrysiak

Czwarta część serii pt. Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic Agnieszki Stążki-Gawrysiak przeznaczona jest dla dzieci w wieku od czterech do ośmiu lat, a także ich rodziców. Książka zwiera 6 opowieści o dzieciach, które różnią się od nas swoim zachowaniem, wyglądem i tym, jak postrzegają otaczający nas świat.

Opowieści dla dzieci o tym, że różnorodność jest fajna

Bohaterami pierwszej historyjki Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic jest doskonale znane nam z poprzednich części rodzeństwo. Lenka i Kuba wybrali się z tatą na hulajnogi na plac zabaw. Spotkali tam Maciusia, chłopca, który nie potrafił mówić, a jak coś chciał, to dziwnie ruszał paluszkami. Dzieci szybko zrozumiały odmienność chłopca i nie przeszkadzało im to, że Maćka bardzo zainteresowały ich jednoślady. Ale byli też tacy, co nie potrafili tego zaakceptować i bali się chłopca, albo na niego krzyczeli.

Druga opowieść jest o chłopcu, który chciał się bawić z innymi dziećmi, ale robił to dość niezdarnie. Miał trudności w nawiązaniu i podtrzymaniu kontaktu. Swoim zachowaniem drażnił innych, ale pani przedszkolanka wyjaśniła, że Marcelowi czasami „hamulce” nie działają.

Kolejne dwie historyjki poświęcone są Tosi i jej lękowi społecznemu. Dziewczynka otrzymała zaproszenie na urodziny Lenki. Boi się na nie iść, chociaż była już niejeden raz w domu dziewczynki. Najbardziej obawia się spotkana z Kubą i jego kolegą Bartkiem.

Piąta opowieść przedstawiona w książce Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic to historia z naszego domu. Lenka to moja córka, która zawsze chce wygrywać w gry planszowe i zmienia ich zasady. Kuba to mój syn, który lubi grać według reguł. Złości go, gdy wciąż musi je naginać pod młodszą siostrę. A pośrodku całego chaosu, który się tworzy, stoi… mama. Jak ma rozwiązać konflikt, by nikt nie czuł się urażony?

Ostatnią opowieść poświęcono Kubie, który wybiera się po szkole do Kajtka. Szybko jego radość znika, ponieważ ma tam być również Bartek. Kuba nie rozumie zabaw kolegów i nie chce z nimi wspólnie spędzać czasu.

Jak czuć się dobrze w świecie pełnym różnic?

Te sześć historyjek pokazuje, że każdy z nas jest inny i każdy boi się czegoś innego. Inaczej zachowuje się w tej samej sytuacji lub inaczej się rozwija. Książka Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic ukazuje nie tylko te różnice, ale również emocje, jakie towarzyszą bohaterom opowieści. Po każdej historyjce znajdziecie strony zawierające garść cennych informacji, wskazówek i wyjaśnień dla rodziców. Pomagają one lepiej zrozumieć dany problem, jak również podpowiadają, jak rozmawiać z dziećmi o różnicach.

Agnieszka Stążka-Gawrysiak na początku książki dla dzieci pt. Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic wyjaśnia, czym jest samoregulacja. Co powoduje u nas i u dzieci stres, jak można pomóc naszym pociechom w radzeniu sobie z nim i powróceniu do stanu równowagi. Uważam, że nie jest to łatwe i zwłaszcza dzieci nie radzą sobie z samoregulacją. Uczą się tego powoli, a w tej nauce sami możemy im pomóc, czytając i rozmawiając o różnych sytuacjach przedstawionych w książce.

Książka Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic napisana jest łatwym językiem, dzięki czemu młodsze dzieci bez problemu skoncentrują się nad czytanym tekstem. Dodatkowo znajdują się tutaj liczne kolorowe ilustracje, które przyciągają wzrok i odzwierciedlają to, co czują bohaterowie danej opowieści.

Self-Regulation – bestsellerowa seria książek dla dzieci i rodziców

Historie zawarte w tej książce dla dzieci i rodziców można czytać w dowolnej kolejności. Każda z nich omawia inny problem i jest luźno powiązania z bohaterami pozostałych historii. Zarówno dziecko, jak i dorosły zrozumieją bardziej, czym jest autyzm, mutyzm wybiórczy, trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów, wysoka wrażliwość emocjonalna oraz kłótnie pomiędzy rodzeństwem.

Chociaż książka Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic kierowana jest do dzieci w wieku od 4 do 8 lat, to myślę, że warto ją przeczytać również ze starszym dzieckiem. W dzisiejszym świecie na co dzień spotykamy różne odmienności i warto o nich porozmawiać bez względu na wiek dziecka.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku

Sprawdź pozostałe książki z serii Self-Regulation Agnieszki Stążki-Gawrysiak: