Rowerem przez Polskę w ruinie okładka
Literatura faktu Recenzje

Rowerem przez Polskę w ruinie, Bernard Newman

Rowerem przez Polskę w ruinie to reportaż będący niezwykłą podróżą po naszym kraju, który zmienił się nie do poznania.

Autor, Bernard Newman, to badacz, który gromadził fakty i zbierał opinie wyrażone zarówno przez robotników i chłopów, jak i przez ministrów, polityków i urzędników. W okresie międzywojennym odwiedził na rowerze aż 60 krajów. Z podróży tych pisał wiele reportaży, które cieszyły się dużą popularnością. Czytał je podobno sam Adolf Hitler…

Reportaż Newmana o Polsce z 1945 roku

Rowerem przez Polskę w ruinie Bernarda Newmana to fascynująca podróż po Polsce. Rozpoczynamy ją od zamierzchłych początków, a kończymy na problemach, z jakimi nasz kraj borykał się po II wojnie światowej. Autor wnikliwie opisuje perspektywy polityczne i gospodarcze Polski. Prezentuje czasy II wojny światowej i to jak nasz kraj wyglądał tuż po wojnie. To co spodobało mi się w tym reportażu, to sposób, w jaki Polska została przedstawiona – nie podręcznikowo. Newman nie przekazuje suchych faktów. Czytelnik ma wrażenie, jakby oglądał podróż z boku i faktycznie wraz z autorem uczestniczył w wydarzeniach.

Z książki Rowerem przez Polskę w ruinie dowiemy się, co było przyczyną wybuchu wojny, także o tym, jak ciężko było od nowa wyrysować granice państwa polskiego. Dlaczego byliśmy pod wpływem Rosji i czemu na to pozwoliły inne zachodnie kraje?

Newman w doskonały sposób ukazał Polskę jaka już nie istnieje i nigdy już jej nie zobaczymy. Autor reportażu Rowerem przez Polskę w ruinie po raz pierwszy w naszym kraju był w 1934 roku. Po raz drugi Polskę odwiedził po zakończeniu II wojny światowej. Swoje obserwacje zmian, jakie zaszły w Polsce przez okrucieństwo wojny, opisał w swojej drugiej książce. Ta druga podróż na pewno było inna. Bardziej gorzka. Inne granice, kraj w ruinie, inni ludzie. Ale Polacy nigdy nie poddawali się i powoli zaczęli odbudowywać kraj.

Polska oczami Brytyjczyka

Reportaż Rowerem przez Polskę w ruinie jest świetnym narzędziem, by pogłębić swoją czytelniczą wiedzę o naszym kraju. Jest on napisany łatwym i przystępnym językiem. Nawet ktoś, kto nie bardzo lubił historię w szkole – styl pisania brytyjskiego szpiega, rowerzysty i pisarza powinien docenić.

O II wojnie światowej jest wiele powieści i reportaży, ale wciąż niewiele jest materiałów o losie Polski i Polaków po zakończeniu wojny, kiedy to nasi dziadkowie przeżywali gehennę związaną z komunizmem.

Rowerem przez Polskę w ruinie zawiera dużo przemyśleć autora o naszej polityce, gospodarce oraz o stosunkach polsko-niemieckich i polsko-rosyjskich.

Moim zadaniem książka jest świetnym reportażem, ale jest jedna rzecz, która mnie rozczarowała… Mianowicie okładka i tytuł wskazują na to, że Pan Newman będzie w ciągłym ruchu i w książce zaprezentuje każdy zakamarek naszego kraju. A przynajmniej te większe miasta. Niestety, ale miałam wrażenie, że mimo wszystko jest mało mobilny i skupia się za bardzo na Zachodniej części Polski.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku

Polecamy także reportaż Rowerem przez II RP Bernarda Newmana.