Wino. Przelane na papier okładka
Recenzje

Wino. Przelane na papier

Książka autorstwa przyjaciół z krakowskiego wine baru

WINO – najpopularniejszy napój świata, którym ludzkość raczy się już od starożytności. To właśnie ten owocowy trunek od wieków cieszy nasze podniebienia. Pozwala rozkoszować się niepowtarzalnym smakiem i aromatem oraz sprzyja dobrej atmosferze na każdym towarzyskim spotkaniu. Jednakże wino kryje w sobie wiele sekretów, tajemnic i ciekawostek, które to z pewnością warto poznać. I tu z pomocą przychodzi nam niezawodna literatura, a dokładniej książka pt. Wino. Przelane na papier, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

O winie najpiękniej opowiadają ci, którzy kochają ten napój. I nie inaczej jest w przypadku książki Wino. Przelane na papier, którą stworzyli czterej przyjaciele i zarazem właściciele klimatycznego krakowskiego wine baru – Magda, Asia, Kuba i Tomek. I na czas tej lektury stajemy się niejako gośćmi ich przytulnego lokalu. Raczymy unoszącym się w powietrzu aromatem wina. Wsłuchujemy w dźwięk lejącego się trunku oraz nastawiamy uszy ku słowom naszych gospodarzy, którzy o winie wiedzą absolutnie wszystko…

Wyjątkowa podróż przez świat wina

Książka Wino. Przelane na papier jest dla nas niezwykle interesującą podróżą przez świat wina. Rozpoczyna ją ciekawy wstęp względem podstawowych faktów: czym jest wino, jak się je wytwarza, od kiedy stało się ono ulubionym napojem człowieka. Kolejne rozdziały skupiają się już na klasycznym podziale na wina białe, czerwone i pozostałe. Ukazują nam nie tylko istniejące między nimi różnice, ale też i podpowiadają, do czego i w jakich okolicznościach wskazanym jest je spożywać.

Następne przystanki na tej naszej czytelniczej podróży to fascynujące odniesienia do światowej mody na wino. Pojawiają się chociażby takie nowinki, jak owocowe wina z pomarańczy, zawsze będące na fali wina musujące z szampanem na czele, czy też, wreszcie, odwołania do bardzo zróżnicowanych sposobów picia wina – począwszy od tego, jak chwycić butelkę, w jaki sposób ją otworzyć, jak napełnić kieliszek oraz jak raczyć się tym trunkiem w sposób tyleż dla nas przyjemny, co i zgodny z europejską etykietą (Amerykanie mają swój sposób, ale lepiej nie podążać tą drogą).

Na koniec mamy niezwykłą gratkę dla wszystkich tych, których interesuje nie tyleż teoria, co przede wszystkim praktyka. W książce Wino. Przelane na papier znajdziemy cenne informacje względem tego, jak zacząć uprawę winorośli w naszych domowych warunkach, w jaki sposób produkować nasze własne wina, co będzie nam do tego niezbędne, czy też jak długo trwa proces leżakowania tego szlachetnego trunku. Co więcej, autorzy pomyśleli także o nieco bardziej wygodnych czytelnikach – udzielają cennych wskazówek na temat tego, czym kierować się podczas zakupu wina oraz wybierania tego trunku z restauracyjnego menu.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę Wino. Przelane na papier

Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy podczas lektury Wino. Przelane na papier, to wielka wiedza jej autorów. To ludzie, którzy przede wszystkim kochają wino. Znają jego historię, orientują się we wszelkich rodzajach i gatunkach oraz dzielą się z nami wcale nie powszechnie znaną etykietą spożywania tego napoju. I w tym miejscu imponuje nam zarówno niezwykle merytoryczne podejście do tematu, szczegółowość tej relacji, jak i rzecz szczególnie istotna – lekkość i przystępność przekazania tejże wiedzy, która przyjmuje postać przyjacielskiej, niezwykle swobodnej i nierzadko zabawnej rozmowy.

Znakomitym i jakże cennym dopełnieniem tej relacji jest bogaty materiał graficzny, jaki wypełnia sobą strony książki Wino. Przelane na papier. To przede wszystkim piękne i niezwykle interesujące zdjęcia, które obrazują autorów w ich pracy, surowce, z których tworzy się wino, finalny produkt produkcji oraz wielka przyjemność, jaką daje nam spożywanie tego trunku. I są to fotografie tyleż ładne dla oka, co i stojące na niezwykle wysokim technicznie poziomie. Do tego warto wspomnieć o całościowym, okazałym wydaniu tej książki, na które składa się m.in. duży format, twarda oprawa i doskonałej jakości papier.

Książka dla miłośników wina i dobrej lektury

Jeśli zatem kochacie wina, to książka Wino. Przelane na papier będzie dla was wspaniałym prezentem, który warto podarować sobie nawet samemu. Jeśli chcecie poznać i być może następnie pokochać wina, to również śmiało sięgajcie po tę pozycję. Da wam odpowiedzi na wszelkie możliwe pytania względem tego szlachetnego trunku. Wreszcie, nawet jeśli bliższe są wam mocniejsze alkohole, bądź też złocisty napój piwny, to i tak warto poznać tę książkę z uwagi na jej fachową, merytoryczną i wizualną jakość. Innymi słowy – Wino. Przelane na papier to idealna propozycja dla każdego.

Książka Wino. Przelane na papier to bez wątpienia najciekawsza i najlepiej napisana pozycja o winach, jaka ukazała się dotąd w naszym kraju. Dlatego też z jak największym przekonaniem zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł. Za jego sprawą udacie się w niezwykłą podróż do świata smaku, aromatu, prezencji i magii wina. Polecam.

Urszula Janiszyn,

I, po lekturze…