Snobizm i nieco przemocy okładka
Literatura piękna Recenzje

Snobizm i nieco przemocy, M.C. Beaton

Snobizm i nieco przemocy M.C. Beaton to pierwsza książka z serii opisująca przygody Lady Rose Summer – młodej dziedziczki arystokratycznej rodziny. Postrzegana jest jako ekscentryczka, ponieważ nie boi się głośno mówić o swoich przekonaniach, które nawet w najmniejszym stopniu nie korespondują z przekonaniami wyższych warstw społecznych. Najważniejszą sprawą dla rodziców Rose jest znalezienie dla niej bogatego męża i jak najwcześniejsze jej zamążpójście. Młoda kobieta nie zgadza się z poglądami rodziców i stara się jak tylko może, aby zapobiec szybkiemu małżeństwu. Czuje, że zmiana stanu cywilnego nie przyniesie jej szczęścia.

Pierwsze spotkanie kapitana Harrego i Rose nie należy do najprzyjemniejszych. Wszystko za sprawą nieuczciwego konkurenta starającego się o rękę dziedziczki. Wyjazd, który miał pomóc w zatarciu niekorzystnego wrażenia, zamienia się w kaskadę strasznych wydarzeń, które – co dziwne – w niewielkim stopniu zainteresowały zgromadzone towarzystwo. Z każdym dniem sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana, jednak nieliczni zdają się tym przejmować.

Recenzja książki Snobizm i nieco przemocy

Czytałam całą serię w odwrotnej kolejności, jednak nie zmienia to absolutnie postrzegania książki i bohaterów oraz ma niewielki wpływ na zrozumienie akcji. Autorka nawiązuje w pozostałych częściach do poprzednich tomów, więc czytelnik niczego nie traci i jest na bieżąco informowany o sytuacji, która doprowadziła do takiego przebiegu wydarzeń. Snobizm i nieco przemocy to pierwsza część serii. M.C. Beaton wprowadza czytelnika w wykreowany przez siebie świat, jednak dużo się dzieje. Liczne zwroty akcji nie pozwalają na nudę, utrzymują czytelnika w oczekiwaniu co do dalszego postępowania bohaterów oraz rozwiązania zagadki.

W książce Snobizm i nieco przemocy współczesne jak na tamte czasy poglądy Lady Rose zderzają się z konserwatywnymi przekonaniami jej rodziców. Życie arystokracji widoczne w tle wydarzeń zupełnie różni się od życia klasy pracującej. Autorka subtelnie podkreśla przekonania i wartości, jakimi kieruje się arystokracja oraz klasa pracująca, dając czytelnikowi pewien obraz społeczeństwa i wzajemnego postrzegania się klas społecznych, łączących ich relacji.

Snobizm i nieco przemocy to książka lekka i przyjemna w odbiorze. Czyta się ją bardzo szybko, mimo iż zwroty akcji nie są tak dynamiczne, jak mogłoby się wydawać. Lady Rose i kapitan Harry są ciekawą i charyzmatyczną parą. Absolutnie niekonwencjonalni w myśleniu i postępowaniu, dzięki czemu stają się bliżsi dla czytelnika. Przeczytałam Snobizm i nieco przemocy M.C. Beaton oraz pozostałe tomy jednym tchem. Lekki styl pisania autorki zachęca do czytania i przyznaję, spodobał mi się. Z całą pewnością sięgnę po kolejne książki M.C. Beaton.

Natalia, Lubię To Czytam