Osadzona okładka
Literatura piękna Recenzje

Osadzona, Anna Matusiak

Historie prawdziwe

Książki oparte na autentycznych wydarzeniach bardzo do mnie przemawiają. Oczywiście doceniam fikcję, jednak świadomość tego, że przedstawione historie miały faktycznie miejsce, stanowiły część czyjegoś życia – powoduje u mnie zdecydowanie głębsze przeżywanie takich powieści. Kiedy zobaczyłam więc, że pani Anna Matusiak napisała książkę Osadzona na podstawie przeżyć pani Magdy Mazur, odbywającej karę w japońskim więzieniu za przemyt narkotyków, czułam, że ta historia mną wstrząśnie. I nie myliłam się. Autorka stworzyła świetną książkę. Nie ma w niej miejsca na ocenianie czy oczernianie. Osadzona to wzruszająca opowieść napisana ku przestrodze innych.

Osadzona – recenzja książki

Magda od zawsze odstawała od swoich rówieśników. Artystyczna dusza, zakompleksiona, dała się dość szybko omotać przystojnemu i młodemu Nigeryjczykowi. Wbrew otoczeniu ona i Omari zostali parą. Po paru latach związku wyjechali do Anglii, w której mieli wić swoje szczęśliwe i dostatnie gniazdko. Jednak brak pracy i podłe lokum sprawiły, że Omari postanowił zarabiać na życie wbrew prawu. To on namówił Magdę na przemyt złota do Japonii. Wmawiał, że może jej za to grozić co najwyżej kara pieniężna, a jej odwaga przyczyni się do ich wspólnego dostatniego życia. Kiedy zakochana dziewczyna zgodziła się na plan ukochanego, nie przeczuwała, że będzie przewozić narkotyki i spotka ją bardzo surowa kara za jej naiwność.

Magda, złapana na lotnisku, trafia do najsurowszego więzienia w Japonii. Została skazana na osiem lat za przemyt narkotyków. Nikt nie wierzy w jej niewinność czy opowieści o tym, jak została oszukana przez złych ludzi. W jaki sposób udało jej się przeżyć to piekło na ziemi? Z czym musiała się zmierzyć, oprócz brutalności i codziennego strachu? Jak jej zamknięcie przeżywali jej najbliżsi? I czy z takiej traumy życia więziennego da się wyjść bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym?

Anna Matusiak w książce Osadzona spokojnie prowadzi czytelników przez historię swojej bohaterki. Pokazuje jej emocje i uczucia – począwszy od zakochania, poprzez niepewność, naiwność, a potem strach, zobojętnienie czy zwątpienie. A także życie w toksycznej relacji. Nie krytykuje, nie skłania też czytelnika do oceniania. Nie zapomina jednak o rodzinie Magdy. Bo oni też są bardzo ważni w tej opowieści. Osadzona to poruszająca, wstrząsająca i niezwykle pouczająca książka, czekam na kolejne prawdziwe historie w książkach pani Anny Matusiak.

Gabi Czyta