top, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Nowości książkowe – co warto mieć na półce?

Jakie książki warto przeczytać? Zapraszam do recenzji 10 bestsellerowych tytułów. Te nowinki warto mieć na swojej półce.

10. Przygody młodego przyrodnika

Wydawnictwo Prószyński wydało książkę pod tytułem Przygody młodego przyrodnika. Autorem, i zarazem bohaterem książki, jest David Attenborough – prezenter telewizyjny, który dostał propozycję podróżowania po całym świecie w poszukiwaniu rzadkich zwierząt. Miały one być dostarczane do kolekcji londyńskiego zoo. Autor miał też filmować swoje wyprawy dla nowego programu BBC. Ta książka opowiada historię tych wypraw. Podczas podróży w poszukiwaniu takich zwierząt jak gujańskie mrówkojady czy paragwajskie pancerniki, Attenborough i jego zespół korzystali z gościny miejscowych plemion, musieli zmagać się z drapieżnymi zwierzętami i nieprzewidywalną pogodą. A to wszystko po to, by uchwycić piękno i różnorodność biologiczną odwiedzanych miejsc. To wspaniała książka, bezcenny zapis pierwszych trzech podróży Davida Attenborough. Tym, co sprawia, że trudno się od niej oderwać, jest uczucie, że czytelnik uczestniczy w opisywanych wydarzeniach, stając się członkiem zespołu autora.
#Prószyński #David Attenborough #biografia #wspomnienia

9. Chaos, który powstał z ciszy

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko znika, a Ty zostajesz oskarżony o jego porwanie lub nawet morderstwo… Chaos, który powstał z ciszy to kryminał, który wciąga od samego początku. Bohaterką jest tu Rosie, która próbuje pogodzić artystyczne ambicje z macierzyństwem, starając się zachować własną tożsamość w świecie, który postrzega ją jedynie jako matkę. Wszystko wydaje się układać do chwili, gdy podczas wernisażu wystawy fotograficznej jej synek znika, a ona staje się główną podejrzaną. Ta książka to niezwykła historia o sile miłości i rodzinnych więzach, ale także o tajemnicach, które rodzina skrywa.
#Wydawnictwo Księży Młyn #Dominika Kawczyńska-Wojtuś #kryminał

8. Nocny kotek

Na 8 miejscu listy znalazła się książka Nocny kotek od Wydawnictwa Tako. Antoś, który uwielbia zwierzęta, a zwłaszcza koty, postanawia przekazać swoje ulubione przytulanki na charytatywną loterię. Odbędzie się ona na festynie w schronisku. Gdy chłopiec idzie spać odczuwa brak swoich pluszaków. Mama daje mu wtedy swoją zabawkę z dzieciństwa – kota Pawełka. Antoś i Pawełek stają się nierozłączni. Niedługo potem do ich domu dołącza jeszcze jeden kotek… Sonja Danowski przedstawia wzruszającą historię przyjaźni. Ilustracje w książeczce są wyjątkowo piękne.
#Tako #Sonja Danowski #dla dzieci

7. Dobre porażki. Jak popełniać błędy, aby odnieść sukces

Amy Edmondson, nagradzana badaczka w dziedzinie bezpieczeństwa psychicznego, napisała przełomową książkę, która pokazuje, jak czerpać korzyści z porażek. Często mamy do czynienia z dwoma skrajnymi podejściami do niepowodzeń: z jednej strony mówi się nam, by ich unikać za wszelką cenę, z drugiej – by je akceptować i szybko o nich zapominać. Żadne z tych podejść nie pozwala jednak odróżnić wartościowych porażek od tych, które są po prostu szkodliwe. Amy Edmondso proponuje nową perspektywę na temat porażek. Uczy, jak unikać bezowocnych niepowodzeń, jak przemyślanie podchodzić do tych nieuniknionych i uczyć się na nich. Książka Dobre porażki zmieni nasze spojrzenie na porażki na zawsze.
#MT Biznes #Amy C. Edmondson #poradnik

6. Hades. Król Podziemia

Osiemnastoletnia Kora opuszcza rodzinną farmę, by rozpocząć studia w wielkim mieście, Olimpionie. Pragnie żyć na własnych zasadach, gdyż do teraz była pod opieką nadopiekuńczej matki. Niestety, jej przyjazd przyciąga uwagę Hery, żony wpływowego Zeusa, który rządzi miastem. Hera, mająca od dawna zatargi z matką Kory, postanawia zemścić się, wykorzystując Korę jako narzędzie. Zaprasza ją na coroczny bal, przekonując dziewczynę, że to spełnienie jej marzeń. Z opresji ratuje ją Hades, brat Zeusa, znany z nieczystych interesów. Hades, zarządzający tajemniczym Podziemiem i cierpiący na nieuleczalną chorobę, okazuje się dla Kory znacznie bardziej interesujący niż najbardziej atrakcyjni mieszkańcy Olimpionu. Ich związek napotka jednak na przeszkody… Książka Hades. Król Podziemia przypadnie do gustu miłośniczkom romantycznych historii z elementami zakazanych relacji.
#Monika Magoska-Suchar #romans

5. Marcelinka i wakacyjna przygoda na Mazurach

Wydawnictwo Filia wydało piękną książeczkę dla dzieci pod tytułem Marcelinka i wakacyjna przygoda na Mazurach. W środku jest 7 wakacyjnych opowiadań z perspektywy wyjątkowo wrażliwej dziewczynki. To Marcelinka, która kończy pierwszą klasę i zaczyna wakacje. Marcelinka kończy pierwszą klasę i zaczyna wakacje. Przed nią dwa miesiące bez znanej rutyny i planu lekcji. To czas o zupełnie innym rytmie dnia, pełen niespodzianek. Wyjazd do dziadka na mazurską wieś i poznanie nowych przyjaciół. Jak sobie poradzi ta bardzo wrażliwa dziewczynka? Lato to prawdziwy wysyp emocji! To książka nie tylko dla dzieci. Będzie idealna także dla ich opiekunów. Dowiedzą się jak wspierać ponadprzeciętnie wrażliwe dzieci i jak pomóc im odnaleźć się w pełnej bodźców rzeczywistości.
#Filia #Katarzyna Kucewicz #dla dzieci

4. Pokonaj zmęczenie nadnerczy. 4-tygodniowy plan uwolnienia się od objawów stresu, odzyskania zdrowia i równowagi

Wydawnictwo Kobiece wydało poradnik pod tytułem Pokonaj zmęczenie nadnerczy. 4-tygodniowy plan uwolnienia się od objawów stresu, odzyskania zdrowia i równowagi. Będzie on przydatny dla wszystkich, którzy bezustannie odczuwają zmęczenie i brak energii. Nie pomaga im nawet długi sen. To idealna książka także dla osób zmęczonych z powodu nadwagi i zaburzeń hormonalnych. Izabella Wentz przekonuje, że problemy mogą mieć związek z nadnerczami – małymi gruczołami położonymi nad nerkami, które produkują hormony stresu. Gdy nadnercza nie działają prawidłowo, nie są w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości hormonów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ten stan nazywa się wyczerpaniem nadnerczy. Najczęstsze objawy to właśnie uczucie ciągłego zmęczenia w ciągu dnia, a w nocy uczucie niepokoju, bezsenność. To także problemy z pamięcią, osłabione libido, i tzw. mgła mózgowa. Autorka pokazuje w książce skuteczny i prosty sposób, na powrót do zdrowia.
#Wydawnictwo Kobiece #Izabella Wentz #zdrowie

3. Nadchodząca fala. Sztuczna inteligencja, władza i najważniejszy dylemat ludzkości w XXI wieku

Nowością książkową jest tytuł Nadchodząca fala. Sztuczna inteligencja, władza i najważniejszy dylemat ludzkości w XXI wieku. Uplasował się on na 3 miejscu listy. Mustafa Suleyman, współzałożyciel firmy DeepMind zajmującej się sztuczną inteligencją, udowadnia, że AI może stać się bronią obosieczną. Nadchodząca fala zmieni wszystko. Nasza historia obfitowała w epidemie, katastrofy naturalne, nowe idee i rewolucje, okresy rozkwitu i upadki imperiów. Nadchodząca fala zmieni wszystko. Zawirowania na powierzchni. W 2022 roku pojawił się przełomowy Chat GPT, drukarki 3D tworzą elementy do budowy domów, a autonomiczne maszyny rolnicze dbają o uprawy… Sztuczna inteligencja wciąż się rozwija. Obecnie systemy rozpoznawania twarzy są wykorzystywane przez państwa do zwiększenia nadzoru nad obywatelami. W Chinach rodzą się pierwsze dzieci ze zmodyfikowanym DNA. AI zyskuje zdolność manipulowania życiem. Dokąd zaprowadzi ludzkość ta droga?
#Szczeliny #Mustafa Suleyman #Michael Bhaskar #popularnonaukowa

2. Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się!

Wydawnictwo Libra wydało bardzo ciekawy tytuł Kuchnia łemkowska z Ropek. Częstujcie się! to zbiór kilkudziesięciu tradycyjnych przepisów kuchni łemkowskiej, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ta pięknie wydana, bogato ilustrowana książka przeniesie Was w świat smaków i aromatów prostej, lecz wyjątkowo smacznej kuchni Beskidu Niskiego. To również unikalny skarbiec tradycji i obrzędów Łemkowszczyzny.
#Libra PI #Grażyna Betlej-Furman #kuchnia regionalna

1. Im mroczniej, tym lepiej

Nakładem Wydawnictwa Albatros ukazał się zbiór opowiadań Stephena Kinga pod tytułem Im mroczniej, tym lepiej. Już sama okładka przykuwa wzrok. W środku jest 12 utworów. Każda z tych opowieści zapewnia czytelnikowi ogromne emocje, porusza go lub przeraża, zaskakuje lub wywołuje dreszcz emocji. Tom otwiera opowiadanie Dwóch utalentowanych skubańców. To historia dwóch mężczyzn, którzy dorastali w małym miasteczku, strzegli tajemnicy, która zmieniła ich życie na zawsze. Z kolei Zły sen Danny’ego Coughlina opowiada o mężczyźnie, którego jedynym przewinieniem był zły sen – bardzo realistyczny koszmar o miejscu brutalnej zbrodni. Sen, który wydaje się podejrzany stróżom prawa, prowadzącym coraz bardziej brutalne śledztwo przeciwko Danny’emu. W książce przeplatają się długie historie z krótszymi. Wszystkie są mroczne i wyjątkowe.
#Albatros #Stephen King #opowiadania

Zaczytana