Nastolatki też nie mają lekko okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Nowości Recenzje

Nastolatki też nie mają lekko, Maja Szanecka-Żołdak

Życie nastolatka jest najpiękniejszym czasem, jaki tylko może stać się udziałem człowieka. Pierwsze miłości, otwarte drogi i szanse, beztroska bycia i cieszenie się nieograniczoną swobodą… Problem jednak w tym, że prawdę tę uświadamiamy sobie dopiero w naszej dorosłości. Wtedy powracamy we wspomnieniach do naszych „nastu” lat. Dla młodych ludzi czas ten wygląda bowiem zupełnie inaczej, o czym w piękny sposób przekonuje nas powieść Mai Szaneckiej-Żołdak pt. Nastolatki też nie mają lekko.

Recenzja książki Nastolatki też nie mają lekko

Głównym bohaterem książki Nastolatki też nie mają lekko jest piętnastoletni Mikołaj. Wrażliwy, utalentowany matematycznie i zmagający się z nadwagą chłopiec, którego to uporządkowane życie ulega całkowitej zmianie za sprawą rozwodu rodziców. Ten wiąże się bowiem z przeprowadzką do innego domu, koniecznością dłuższych dojazdów do szkoły oraz zamieszkaniem z nowym partnerem mamy. Oto jednak niespodziewanie pojawią się w życiu chłopca dwie dziewczęta – niepokorna outsiderka Tamara, z którą zbliżą go wspólne dojazdy autobusem do szkoły, oraz klasowa piękność Bianka, która nagle zaczyna zwracać na Mikołaja uwagę…

Zacznę od rzeczy najważniejszej. Otóż Nastolatki też nie mają lekko nie jest kolejną obyczajową opowieścią dla młodzieży z romansem i komedią w tle. Książka ta stanowi sobą bowiem niezwykle intrygującą, realistyczną i zarazem poruszającą historię o współczesnych nastolatkach. Młodych ludziach, którzy w tym pędzącym i ukierunkowanym na popularność świecie nie potrafią poradzić sobie ze stawianymi im wymaganiami. I z jednej strony jest to literacki dramat, ale z drugiej także i przepełniona dobrymi emocjami historia dla czytelników w każdym wieku. Ma ona do przekazania sobą naprawdę wartościowe i ważne treści.

Mikołaj, Tamara i Blanka – to właśnie z perspektyw tych trzech głównych postaci poznajemy kolejne wydarzenia z ich udziałem. Mikołaj zaprzyjaźnia się z Tamarą, niespodziewanie zyskuje uwagę Blanki oraz przeżywa swoje pierwsze zauroczenie. I każdy z tych bohaterów odegra tu swoją niezwykle ważną rolę, która czasami przybierze postać zaufania, ale czasami też i zdrady. Istotne wydaje się również to, że przez relację tę przemawia prawda i szczerość, gdy oto każde z wydarzeń mogłoby mieć miejsce w prawdziwym życiu, gdzieś tuż obok nas.

Poruszająca książka dla młodszego i starszego czytelnika

Warto podkreślić, iż książka Nastolatki też nie mają lekko przekonuje nas sobą do uwierzenia w tę historię. Tak pod kątem kreacji nastoletnich bohaterów i ich zachowań, bardzo rzetelnego oddania naszej polskiej, współczesnej codzienności, jak i wreszcie losów wielu rodzin, w których rodzice rozstają się ze sobą, a tym samym najbardziej cierpią na tym dzieci. Jest tu jeszcze jeden ważny i niestety prawdziwy element ludzkiego życia – niezwykła lekkość ranienia innych przez właśnie nastoletniego człowieka, który w tym wieku potrafi być bardzo okrutnym…

Powieść Nastolatki też nie mają lekko intryguje, ciekawi i zapewnia wielkie emocje. Jednocześnie też porusza sobą niezwykle ważną społecznie kwestię konieczności rozmawiania z nastoletnimi dziećmi. Rozmawiania o ich problemach, radościach, marzeniach i rozczarowaniach. Dzięki temu będą one wiedzieć, że mogą na nas liczyć, że nie są same, i że zawsze istnieje jakieś wyjście. Zbyt często bowiem słyszymy doniesienia o dramatycznych próbach samobójczych wśród nastolatków, z którymi ktoś nie zdążył porozmawiać. Myślę, że to najważniejsza i najpiękniejsza wymowa tej książki, której nie można nie docenić.

Książka Mai Szaneckiej-Żołdak pt. Nastolatki też nie mają lekko to idealna propozycja zarówno dla nastoletniego czytelnika, jak i jego rodziców. Młodzi ludzie odnajdą w jej treści wiele podobieństw z własnej codzienności, zaprzyjaźnią się z jej bohaterami oraz wyniosą piękną lekcję o tym, że każdy problem da się rozwiązać. Dorośli czytelnicy przypomną sobie tę prawdę, że nastoletnie życie ma również wiele cieni, o których dziś już zapomnieliśmy, i o których trzeba rozmawiać z naszymi nastoletnimi dziećmi.

Cieszę się, że miałam przyjemność poznać książkę Nastolatki też nie mają lekko. Przyniosła mi tak wiele radości, emocjonalnych doznań i ważnych przemyśleń. Ze swej strony oczywiście gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto.

Urszula Janiszyn,

I, po lekturze…