Kobieta zawsze młoda okładka
Recenzje

Kobieta zawsze młoda, Irena Wielocha

Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń

Jesteś przekonana, że starość po prostu musi nadejść? Emerytura kojarzy ci się z nudą, zaniedbaniem i nadwagą? Uważasz, że pięćdziesiątka to już wiek, w którym nie opłaca się niczego nowego zaczynać? Aktywność fizyczną i dobrą zabawę kojarzysz tylko z młodością? Nie wyobrażasz sobie siebie (a także innej osoby) na siłowni w wieku siedemdziesięciu lat? Jeśli jesteś właśnie taką jednostką, która wszystkie aktywności i szeroko rozumiane czerpanie przyjemności z życia rezerwuje wyłącznie dla młodych, to przyszła pora na zmianę podejścia. Bowiem zaczynać można w każdym wieku, trzeba tylko bardzo chcieć!

Najlepszym na to przykładem jest Irena Wielocha – influencerka, modelka, kobieta niezwykle aktywna. Inspiruje tysiące ludzi do nie tylko dbania o siebie, ale i zmiany swojego życia na lepsze, niezależnie od metryki. Jej książka pt. Kobieta zawsze młoda. Jak nie przeoczyć szansy na realizację własnych marzeń to opublikowany nakładem Wydawnictwa Agora niecodzienny poradnik, książka motywacyjna i biografia w jednym. Nie znajdziesz tu jednak prostego sposobu na to, jak w pięć minut schudnąć czy zrealizować swoje plany w tydzień. To raczej dokument pokazujący, jak ciężką pracę trzeba włożyć w tę zmianę, ale też jak bardzo motywująca jest praca nad sobą.

Po książkę Kobieta zawsze młoda sięgnąć mogą osoby w różnym wieku i różnej płci. Nie tylko te osoby po pięćdziesiątce (autorka miała pięćdziesiąt siedem lat, kiedy postanowiła zmienić swoje życie). Również te młodsze – by przekonały się, że ograniczenia nie dotyczą wieku, a zwykle mieszkają tylko w głowie. Ważna jest także zmiana negatywnego podejścia do osób, które po przekroczeniu pewnego wieku wciąż są aktywne i zachłanne na nowe formy rozrywki, czerpania radości z życia.

Zmianę życia można rozpocząć w każdym wieku

W książce Kobieta zawsze młoda poznajemy autorkę w chwili dla niej przełomowej. Była to wyprawa pasmem Gorganów w 2009 roku wraz ze znajomymi z Towarzystwa Karpackiego. Schodzili właśnie z Przełęczy Legionów do Bystrzycy, a autorka szybko poczuła, że trudno jej oddychać. Mimo iż nie było to ani trudne, ani długie zejście, szybko zaczęła odstawać od grupy. Nie tylko źle czuła się z tym, że opóźnia pozostałych towarzyszy wyprawy, ale też zrozumiała, że obecna kondycja oznacza koniec wieloletniej przygody z górami. A przynajmniej do momentu, kiedy coś z tym faktem nie zrobi.

Tak właśnie narodziła się w niej motywacja do ćwiczeń fizycznych. Początkowo trzy razy w tygodniu na siłowni, a następnie do całkowitej zmiany stylu życia na bardziej aktywny. Dodatkowo zrobiła wszystkie badania, zainteresowała się dietą o niskim indeksie glikemicznym oraz innymi kwestiami związanymi z dietą i ćwiczeniami. Utrata wagi była niemal produktem ubocznym, bowiem Irena Wielocha z każdym tygodniem odzyskiwała radość życia.

Jak czerpać z życia pełnymi garściami?

W pewnej chwili tym, co robi, Irena Wielocha zaczęła dzielić się w mediach społecznościowych. Przyniosło jej to wielu obserwatorów, jak również zainteresowanie telewizji oraz marek odzieżowych i kosmetycznych. Ale tak naprawdę najważniejsze jest to, że motywuje innych do zmian, do zauważenia siebie i pracy nad sobą. Pokazuje, że zmiany można zacząć w każdym wieku. I to zarówno te związane z własną sylwetką czy wyglądem, ale nawet z zawodem (Irena Wielocha została kierowcą taksówki, by zarobić na nowy aparat) czy podejściem do życia. Siłownia, różnego rodzaju inne formy zajęć grupowych i indywidualnych, jazda na rowerze, łyżwach, a nawet taniec – to wszystko jest możliwe niezależnie od tego ile masz lat.

Dzięki książce Kobieta zawsze młoda przekonujemy się, że można czerpać z życia pełnymi garściami i cieszyć się nim. To wszystko nie zależy od stanu posiadania, ale od otwartości na zmiany. Rozpoczyna się w chwili, kiedy decydujemy się przejąć opiekę nad sobą.

Kobieta zawsze młoda – książka dla kobiet w każdym wieku

W książce Kobieta zawsze młoda możemy przeczytać nie tylko o historii metamorfozy Ireny Wielochy. Czytamy też o rodzinnym domu i dzieciństwie autorki. Wybrane fragmenty jej życia tylko pokazują, jak bardzo to obecne różni się od tego, które prowadziła do momentu podjęcia przełomowej decyzji o zmianie. Z lektury dowiemy się również o procesie budowania marki w mediach społecznościowych, o podejściu do ekologii, a także o ukochanych górach. Z książki Kobieta zawsze młoda przebija niesamowita energia, czytamy ją szybko, wręcz zachłannie, w myślach już układając plany dla siebie. Co więcej, ładunek motywacji do zmiany jest tak wielki, że nie kończy się wraz z zakończeniem lektury. Nie wiem jak Wy, ale ja zmiany planuję zacząć od długich spacerów i powrotu do jogi!

Justyna Gul,

Qultura słowa