Echa przyszłych dni, Joanna Nowak
Podróż wołyńska
Echa przyszłych dni to opowieść, w której aż kipi od emocji. Piękny język i styl autorki zachwycają i powodują, iż przez książkę się wręcz płynie. Widzimy również psychologiczne studium ludzkich zachowań w trudnych warunkach.
Zarys fabuły
Jest rok 1933, gdy Helena Stawińska rodzi martwe dziecko. Jej mąż nie potrafi pogodzić się ze stratą syna i w złości, w środku nocy, wyrzuca z domu na mróz akuszerkę. Nikt się nie spodziewa, iż to wydarzenie położy się cieniem na dalsze losy rodziny. Gdy wybucha wojna, wszystkie wzajemne urazy, niedopowiedzenia czy kłamstwa tracą na znaczeniu. Jednak pojawiają się zupełnie nowe problemy, ataki ze strony Ukraińców jednoczą bohaterów i nic już nie będzie takie samo… Echa przyszłych dni to pierwszy tom sagi Podróż wołyńska, która w niezwykle obrazowy sposób pokazuje codzienność. Mieszkańcy zostali wystawieni na ciężką próbę. Obserwujemy również zmiany jakie zachodzą w ich życiu za sprawą wybuchu wojny.
Recenzja książki
Chyba nie ma osoby, która choć nie słyszałaby o tragicznych losach naszych rodaków na Wołyniu. Z góry wiadomo, że na pewno będzie to trudna opowieść, taka, która może złamać serce. Pomimo, iż sama wiedziałam czego się spodziewać, to sposób opisania ostatnich wydarzeń zdecydowanie mną wstrząsnął. Zresztą stosowane słownictwo czy plastyczne opisy powodują, iż możemy odnieść wrażenie, że wspólnie z bohaterami przeżywamy pierwszą miłość, walczymy o szczęście czy spokój dla bliskich. Utożsamiamy się wręcz z nimi, zaprzyjaźniamy lub nie lubimy, przeżywamy z nimi ich dramaty i współczujemy.
Podsumowanie
Echa przyszłych dni to wielowymiarowa, niezwykle wciągająca historia, gdzie nie brakuje tajemnic, intryg, kłamstw, miłości, ale i wybaczenia. Całość zmusza do zastanowienia, zwłaszcza nad odpowiedzialnością za życie drugiego człowieka, konsekwencjami kłamstw, oszukiwania innych i przede wszystkim samego siebie. Zdecydowanie polecam, gdyż to jedna z lepszych powieści literatury wojennej jakie czytałam. Ja jestem oczarowana.
Gosia Mystkowska-Kłopotowska,
Mamausza
–
Polecamy inne powieści historyczne: