Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić, okładka
Literatura faktu Recenzje

Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić, Maciej Pawlik

Jaka nasza pewność, taka nasza zdolność. – Richard Bach

Chwytliwy tytuł przykuwa uwagę czytelników. Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić – któż nie chciałby się dowiedzieć ;). Jednak autor dodaje podtytuł brzmiący czyli o sztuce autoprezentacji i wyjaśnia, że poradnik mówi o tym jak dobrze budować własny wizerunek. Ponadto podkreśla, że umiejętność ta pozwoli dołączyć do bogatszych i szczęśliwszych ludzi. Zapraszam do recenzji.

Dlaczego powinna obchodzić nas opinia innych

Maciej Pawlik chce przekonać czytelników, że treść jego książki Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić może odmienić życie. Mówi o kompetencjach postrzeganych. Nie jest to wiedza merytoryczna, którą nabyliśmy. Oczywiście ona też jest bardzo ważna, ale nie wystarczy, by wybić się na najwyższe stanowiska. Kompetencje postrzegane to odbiór Twojej osoby przez otoczenie. Autor przekonuje nas, wbrew modnej teraz opinii, że ważne jest to co myślą o nas inni. Przytacza wiele przykładów, które to potwierdzają. Jednym z nich są opinie z portalu znanylekarz.pl. Pacjenci po wizycie u specjalisty mogą ją ocenić. I faktycznie, prócz oceny dotyczącej leczenia, ocenia się również atmosferę, punktualność lekarza, czystość otoczenia itd. Maciej Pawlik zaznacza, że byśmy mogli uchodzić za pewnych siebie dla otoczenia, wpierw musimy przekonać do swoich kompetencji samych siebie.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

W kolejnej części Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić autor mówi o tym, jak ważne jest postrzeganie kompetencji poprzez wzrok. Przekonuje, że ważny jest po prostu wygląd i dobry ubiór. Maciej Pawlik pokusił się nawet o kilka trików dla osób, którym przeszkadza to, że są niskie. To na przykład siadanie podczas spotkań czy zakładanie wspomagaczy do obuwia. Pokazuje statystyki, według których wysocy ludzie zarabiają przeciętnie o 12 procent więcej. Autor uważnie przygląda się wyglądowi i uważa, że atrakcyjni ludzie mają łatwiej: brutalna prawda potwierdzona badaniami naukowymi pokazuje, że ładni mają w życiu lepiej. Autor zauważa też, że sami budujemy sobie otoczkę wokół ludzi. Na przykład ktoś ma pogodny uśmiech, więc od razu myślimy że jest miły, wesoły, a ponadto pomocny.

Liczą się… pozory

Oczywiście w Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić nie mogła zostać pominięta mowa ciała. To bardzo istotny czynnik w postrzeganiu nas przez innych. Kolejnym jest kontakt wzrokowy. Częsty kontakt sprawia, że dana osoba wydaje się być bardziej pewna siebie i silniejsza. Co ciekawe, osoby mrugające zbyt często są odbierane jako wystraszone i nerwowe. Wpływ na postrzeganie nas ma nawet odległość z jakiej rozmawiamy z kimś. Wg badań dystans mniejszy niż 60 cm wzbudza nerwowość, podobnie większy niż 2 metry. Ważne jest nawet stwarzanie pozorów. Autor przytacza ciekawy przykład. Otóż reżyser, Patryk Vega, opowiadał, że samochody pełnią istotną rolę w poszukiwaniu finansów na kolejne produkcje. Luksusowe auta wysyłają podświadome sygnały, że filmy Vegi są dochodowe.

Co w modzie piszczy

Autor w Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić wiele uwagi poświęca modzie, głównie męskiej. Pokazuje jak dobrać odpowiedni garnitur i dodatki, na przykład aktówki. Warto przemyśleć jakie gadżety, w danym stanowisku, mogą wzmocnić o nas dobrą opinię. Istotną rolę odgrywają też wszelkie szkolenia zakończone dyplomami, certyfikatami, tytułami itd. Na kolejnych stronach Maciej Pawlik skupia się na sposobach mówienia. Pokazuje różnicę między brzmiącym słabo wydaje mi się, że potrzebujemy zmiany, a dobitnym potrzebujemy zmiany. Co ciekawe, osoby mówiące trochę szybciej i głośniej niż przeciętnie, oceniane są jako bardziej kompetentne. Dodatkowo opowiadanie o wysiłku włożonym w osiągnięcie czegoś wpływa negatywnie na ocenę umiejętności danej osoby. Warto również dodać, że sympatyczni ludzie są bardziej cenieni. Ponadto przy przedstawieniu się powiedzenie swojego nazwiska głośno i dumnie wpływa pozytywnie na odbiór nas przez innych.

Podsumowanie

Poradnik Dlaczego Twój sąsiad zarabia więcej od Ciebie i jak temu zaradzić jest bardzo ciekawy. Czyta się go błyskawicznie, liczy 118 stron. Autor przytacza bardzo dużo przykładów, pomaga to lepiej wszystko zrozumieć. Część treści może wydawać się nieco niemodna i kontrowersyjna, ale prawdziwa. Na końcu rozdziałów są szybkie podsumowania. Na koniec dodam cytat z książki, który jest moim zdaniem idealnym podsumowaniem materiału: Jak Cię widzą, tak Cię traktują.

Zaczytana