Cyngielki, okładka
Literatura faktu Recenzje

Cyngielki, gwardzistki, terrorystki, Michał Wójcik

Polki, które zabijały dla sprawy to obszerny zbiór historii kobiet, które zebrał Michał Wójcik. Książka ukazała się w serii wydawnictwa Znak LiteraNova, podobnie jak inne historie oparte na faktach. Tym bardziej warto będzie mieć ją na uwadze.

Wojenna zawierucha i dzielne Polki

Nie od dziś wiadomo, że także kobiety podejmowały się walki na miarę swoich możliwości w czasie II wojny światowej, czy Powstania Warszawskiego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, że były one nie tylko sanitariuszkami, łączniczkami, ale też dowodziły oddziałami i przewodziły akcjom bojowym. Jak podkreśla Michał Wójcik, stosunek regularnych żołnierzy do damskiej płci był dość sceptyczny. Tymczasem okazywało się, że prawdziwe Bohaterki potrafią wiele zdziałać i bez męskiej podpórki. Z tego też względu warto mieć na uwadze publikacje, które opisują te konkretne wydarzenia. Jedną z nich są Cyngielki, gwardzistki, terrorystki polskiego twórcy. Dzięki tej lekturze jeszcze dogłębniej można zgłębić niedokładnie zapisane do tej pory karty historii.

Bohaterki – cyngielki, gwardzistki, terrorystki

Cyngielki, gwardzistki, terrorystki – tytuł tego zbioru jest dość przewrotny. Kobietom zdarzały się i udane akcje, i takie, w których nie wszystko poszło zgodnie z planem. Były ofiary w ludziach i osadzone w więzieniach na Szucha, czy Pawiaku. Starały się ostrzec pozostałych. Działały w podziemiu, zabijały, śledziły. Jak prawdziwe żołnierki. Jak mężczyźni, choć to one są o wiele mniej doceniane niż osoby, które także zajmowały się tym samym, jednak jednocześnie były przeciwnej płci. Warto pamiętać o tych, które także oddawały życie za to, by Polska ponownie mogła istnieć. Książka została podzielona na dziesięć głównych rozdziałów, choć Bohaterek jest o wiele więcej. Niektóre przeżyły wojnę, inne poległy w walce. Los każdej jest inny, a jednak cel wspólny – działanie dla dobra Ojczyzny. To szczególnie ważne przesłanie w momencie, gdy koniecznym okazuje się zwrócenie uwagi na to, iż nie wahały się umierać dla sprawy, która była dla nich ważna. Michał Wójcik zabiera czytelnika w podróż, gdzie niektóre zdarzenia doczekują się nowej interpretacji na przestrzeni lat. Pokazuje, że płeć nie ma tutaj znaczenia. Tak właśnie powinna być odbierana nie tylko ta lektura, ale także wszystkie Bohaterki, nie tylko te wymienione z nazwiska w tej książce.

Recenzja książki Cyngielki, gwardzistki, terrorystki

Cyngielki, gwardzistki, terrorystki Michała Wójcika to przejmujący dowód bohaterstwa. Lekturę czyta się sprawnie, jednocześnie mając wrażenie, że dziś tytułowe cyngielki, gwardzistki i terrorystki są wzorem do naśladowania. Jest to zajmująca publikacja, która przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom literatury wojennej, ale każdemu, dla którego Bóg, honor i Ojczyzna to nie tylko puste frazesy. Pozostaje mieć nadzieję, że tego typu osób w Polsce przez cały czas nie brakuje. Z tego też względu to zajmujące wydanie, w którym nie brakuje fotografii. Na pewno zyska uznanie odbiorców doświadczonych życiowo. To oni przede wszystkim docenią tę pozycję, gdyż będą mieli świadomość odnośnie do tego, jak ważna jest miłość do Ojczyzny. Tego też trzeba uczyć młodsze pokolenie.

Paulina Kwiatkowska

zakochanawksiazkach1991

Polecamy inne książki Michała Wójcika: