top, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

10 nowości książkowych, których nie możesz przegapić!

Dzisiaj zaprezentuję kolejne nowości książkowe. Wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta gatunkowa jest bardzo bogata. Zapraszam do lektury!

10. Bajki 5 minut przed snem. Tomek i Przyjaciele

Książka Bajki 5 minut przed snem. Tomek i Przyjaciele zawiera osiem krótkich i prostych opowieści o przygodach Tomka i jego przyjaciołach. Bajeczki są oparte na nowych odcinkach serialu i mają zachęcić dzieci do czytania. Czytelnicy zanurzą się w fascynujących opowiadaniach o lokomotywach i ich niezwykłych perypetiach. Warto wyruszyć z lokomotywami ku niezwykłym przygodom! Każda historia kończy się pozytywnym akcentem i ma morał, a duże, kolorowe ilustracje, zaczerpnięte z popularnej bajki, zachęcą dzieci do samodzielnego przeglądania książki i nauki czytania.
#Harperkids #Beata Żmichowska #dla dzieci

9. Paryska tancerka

Paryska tancerka to wciągająca powieść, której akcja dzieje się w 1939 roku. Helena Fotticelli jest początkującą aktorką teatralną, która mieszka w artystycznej dzielnicy Paryża. Musiała porzucić marzenia o sławie z powodu wojny. Zarabia na życie pracując jako tancerka w nocnym klubie. Jej życie znacznie różni się od życia żydowskiej rodziny mieszkającej piętro wyżej. Między Markiem, Anette, ich dwoma synami a Heleną nawiązuje się niezwykła więź, która z czasem przeradza się w głęboką przyjaźń. Nagle Marek zostaje zamordowany, a jego żona znika. Helena przysięga, że będzie chronić ich dzieci. Jednakże, gdy naziści umacniają swoją władzę w Paryżu, tancerka może nie zdołać ochronić chłopców ani siebie przed nadciągającym niebezpieczeństwem…
#Replika #Doron Darmon #powieść historyczna

8. Skradzione dni

Na 8 miejscu uplasowała się powieść Skradzione dni. Kira Dawidow to dziennikarka, która pod wpływem impulsu przyjeżdża do miejscowości Rogożów. Kieruje się wspomnieniem dziecięcej kołysanki, w której pojawiała się nazwa tego miejsca. Lato spędza w kamperze, na zapomnianym podwórzu starego gospodarstwa należącego do tajemniczej Marii, mieszkającej w pobliżu. Stopniowo odkrywa tragiczną historię tego miejsca, które niespodziewanie staje się dla niej ważne. Maria Montero mieszka w chatce pod lasem, ciesząc się każdym dniem. Gdy nagle staje się bezdomna, podejmuje irracjonalną, ale jedyną właściwą decyzję. W Rogożach, gdzie realizm miesza się z absurdem, Kira Dawidow i Maria Montero budują dla siebie dom na fundamentach starej, opuszczonej chałupy pełnej bolesnych wspomnień. Obie marzą o bezpiecznym miejscu.
#Prószyński #Grażyna Jeromin-Gałuszka #obyczajowa

7. Matka Polka sika w krzakach

Monika Pastuszko napisała książkę pod tytułem Matka Polka sika w krzakach. Opisuje w niej swoje własne przygody i obserwacje. Opowiada o świecie, który rodzice znają doskonale, a reszta nie musi się nim przejmować: o placach zabaw, urlopach dla ojców, przedszkolnych katarach. Porusza także tematy, które dotyczą wszystkich: smog, brak ławek, za małe mieszkania. Autorka pokazuje, jak mogłoby wyglądać przyjazne miasto i udowadnia, że sami mamy na nie wpływ. Książka jest napisana z dużym poczucie, humoru.
#Agora #Monika Pastuszko

6. Więzień bez tronu

Więzień bez tronu to powieść fantastyczna wydana przez Wydawnictwo Jaguar. Uwięziony książę, mściwa królowa i bitwa, która zadecyduje o przyszłości Elfhame. Książę Dąb ponosi konsekwencje swojej zdrady. Uwięziony na lodowatej północy, musi polegać jedynie na swoim uroku i zdolności przetrwania. Tymczasem Najwyższy Król Cardan i Najwyższa Królowa Jude zrobią wszystko, aby uwolnić porwanego dziedzica. Dąb staje przed wyborem: czy spróbować odzyskać zaufanie dziewczyny, którą zawsze kochał, czy pozostać lojalnym wobec Elfhame. W obliczu nadciągającej wojny ani przebiegłość Dęba, ani jego dar przekonywania nie wystarczą, by uratować wszystkich, których kocha…
#Jaguar #Holly Black #fantastyka

5. Lato w Jeżynowym Grodzie

Na 5 miejscu listy jest kolejny tytuł z serii „Jeżynowego Grodu”. Tym razem to Lato w Jeżynowym Grodzie. Akcja dzieje się w upalne dni. Wiele myszek zbierało się po południu w pobliżu strumyka, szukając tam ochłody. Pluskały łapkami i ogonkami w czystej wodzie. Letnią sielankę przerwała niesamowita wiadomość – panna Makóweczka Bystrzycka i pan Dereń Mączniak biorą ślub, a wesele odbędzie się nad strumieniem! Tańce weselne na tratwie trwały bez końca. Aż do momentu, gdy liny, które ją trzymały, zaczęły się przecierać… Co zrobią myszki? I co stanie się z weselem?
#Wydawnictwo Znak #Jill Barklem #dla dzieci

4. Wejdź w tryb goblina

Nietypową książkę wypuściło Wydawnictwo Insignis – Wejdź w tryb goblina. Co to za publikacja? Ma pomóc naprawić relacje z samym sobą, domownikami, społecznością i naturą. Ta książka pokaże jak cieszyć się różnorodnością, jak pozbyć się uprzedzeń, czerpać radość z małych rzeczy i… odkryć swojego wewnętrznego goblina! Nauczymy się ozdabiać, stylizować, tworzyć i żyć zgodnie z zasadami społeczności goblinów – z różnorodnością, nonkonformizmem i radosnym bałaganem.
#Insignis #McKayla Coyle #poradnik

3. Czternaście nocy

Czternaście nocy to powieść szkatułkowa stworzona przez mistrzów literatury. To zachwycająca opowieść o sile więzi, które nas łączą. Każdego wieczoru na dachu zaniedbanego budynku, na nowojorskim Lower East Side, grupa sąsiadów spotyka się przy drinkach, by snuć spokojne opowieści. To czasy pandemii i mieszkańcy kamienicy nie mogą uciec na wieś. Z tego powodu dzielą się swoimi historiami. Z tych różnorodnych głosów wyłania się fascynująca opowieść i obraz czasów, w których poczucie straty i wspólnoty mogą współistnieć. Czternaście nocy to hołd oddany sztuce opowiadania. Każda z historii opowiedzianych w tej książce ma swój unikalny głos, ponieważ jej bohaterowie zostali stworzeni przez jedne z najważniejszych postaci współczesnej literatury.
#Agora #opowiadania

2. Pani do sprzątania

Na 2 miejscu listy znalazł się thriller od Wydawnictwa Filia – Pani do sprzątania. Bohaterką jest Maria, opisywana jako dobra osoba. Pracuje ona dla Elsie, uroczej starszej pani, która cierpi na zaniki pamięci i na dodatek ma okropnego męża. Sprząta też dla Briana, miłego mężczyzny, który zmaga się z trudnym szefem, oraz dla tajemniczego pana Balogana, który ma nieznośnego sąsiada. Należy jednak być otrożnym, bo ów Maria mogła zabić tego okropnego męża, nieznośnego sąsiada i trudnego szefa. Może również zamordowała mężczyznę, którego kochała. Nie miała zamiaru nikogo zabijać, ale jej klienci oczekują, że uporządkuje im życie, a ona traktuje to bardzo poważnie. Problem polega na tym, że morderstwa nie da się łatwo wymazać. Można je jedynie zamieść pod dywan i liczyć na to, że nikt nie będzie patrzył zbyt dokładnie…
#Filia #Tina Baker #thriller

1. Berdo

Numerem 1 w tym tygodniu jest nowy kryminał Remigiusza Mroza pod tytułem Berdo. Bieszczady miały być dla Wiktora Forsta schronieniem. Ukrył się w małej wsi, gdzie znalazł schronienie u starszej kobiety, w zamian pomagając jej w prowadzeniu gospodarstwa i remontowaniu zniszczonej chaty. Zostawił stare życie za sobą. Przygnębiony żalem, pragnął zniknąć, a odludne tereny Bieszczadów wydawały się do tego idealne. Aż do pewnego momentu. W okolicy zaczęto znajdować niezidentyfikowane ciała, wszystkie z wypalonym na czole tajemniczym symbolem. Miejscowa policja nie jest w stanie rozwiązać sprawy, śledztwo utknęło w martwym punkcie. Jedyną osobą, która może pomóc, jest komisarz na wygnaniu…
#Filia #Remigiusz Mróz #kryminał

Zaczytana