Wędrowiec śląski, okładka
Literatura piękna Recenzje

Wędrowiec śląski, Henryk Waniek

Wędrowiec śląski to zbiór esejów już kiedyś publikowanych i uaktualnionych, ale także całkiem nowych, które wcześniej się nie ukazały na temat Śląska. Henryk Waniek, rodowity Ślązak pięknie i w obrazowy sposób opowiada nam o swoim regionie. Chyba nikt lepiej, czytelniej nie potrafi napisać o Śląsku, jak właśnie Ślązak. Chociaż z tych esejów dowiemy się również o kilku innych regionach łączących się ze Śląskiem.

Śląskie eseje

Z pozoru Śląsk jest dobrze znany, a jednak ciągle skrywa wiele tajemnic.

Każdy z esejów z tego zbioru ma swoją historię. Początkowo publikowano je w różnych czasopismach. Następnie, często nieco zmodyfikowane przez autora, wędrowały na łamy książek. Niektóre w całości a inne tylko we fragmentach. Sam autor przyznaje, że dość trudno było mu ułożyć eseje w Wędrowcu śląskim. Wydaje się, że powinny być ułożone chronologicznie, według ich powstania. Henryk Waniek zastosował jednak nieco inną kolejność. Dla mnie ich lektura była lekka i w bardzo przystępnej formie. Chociaż w niektórych może opisane są zbyt szerokie rysy historyczne i kilku momentach trochę autor jakby przynudza, to w sumie są jednak wartościowe w kontekście całości. Autor swoimi wspomnieniami sięga do lata dziecięcych, ale także dużo bardziej wstecz, bo aż do czasów Cesarstwa Rzymskiego i emigracji różnych ludów…

Wycieczki z Wędrowcem śląskim

Henryk Waniek zabiera czytelnika na wspaniałą wycieczkę, w podróż po znanych mu miejscach, zachęcając niejako do ich zwiedzania. Ten historyczno-gawędziarski niemal ton zawiera bardzo dużo faktów mniej znanych przez ogół czytelników. Śmiem nawet dodać, że chyba nawet nie wszyscy Ślązacy znają te wszystkie opowieści.

Można być Ślązakiem na mocy miejsca urodzenia. Można się urodzić na Śląsku i nie być nim ani trochę. Można przeczytać wszystko, co o śląsku napisano, i nie zrozumieć ani krztyny. Lecz można też, urodziwszy się gdziekolwiek i nie znając ani jednej książki, żyjąc tam stale, lub tylko przelotnie, stać się Ślązakiem tylko dzięki odczytaniu tajemnego przesłania, wydrukowanego przez naturę na sobie samej.

Historia Śląska

Autor udowadnia również, że Śląsk nigdy nie był zbyt mocno związany z historią Polski. W rejonie śląskim łączą się losy nie tylko Ślązaków, ale także Czechów, Niemców i Polaków.
Lecz o tym co łączy Ślązaków, Niemców i Czechów przeczytać musicie już sami. Dowiemy się z Wędrowca śląskiego jak wielka jest kraina zwana Śląskiem w poszczególnych latach. Bo granice historyczne, kulturowe, społeczne i geograficzne zmieniały się ciągle. W oczach autora to region barwny, jednocześnie nieoczywisty i fascynujący, łączący ogrom historycznej spuścizny. Jednak powojenna rzeczywistość niejako starła na proch śląskość.

Podsumowanie recenzji

Chociaż sama liczyłam może na nieco inne podejście do tego tematu, to bardzo mi się podobało pokazanie przez autora pejzażu Śląska i baśniowa niemal opowieść o nieznanych faktach, o zapomnianych bohaterach, o lokalnych legendach czy podaniach. Myślę, że Wędrowiec śląski może być dobrym przewodnikiem po tym rejonie. Mnie ten „spacer” po Śląsku bardzo się podobał, zatem zachęcam Was do lektury.
Dla pasjonatów historii to pozycja obowiązkowa.

Myszka