10, okładka
Literatura piękna Recenzje

10 najgorętszych nowości minionego tygodnia

Tym razem na Dobrych chwilach zatrzymamy się przy ostatnich nowościach książkowych. Ten tydzień przyniósł nam prawdziwą bombę literackich zapowiedzi! Podzielę się z Wami moimi refleksjami na temat dziesięciu najbardziej oczekiwanych książek. Różnorodność gatunkowa sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jesteście gotowi?

10. Listy i szepty

Zaczniemy od powieści obyczajowej Listy i szepty autorstwa Agnieszki Olejnik. Została wydana przez Wydawnictwo Filia. Akcja rozgrywa się w miasteczku na zachodzie Polski. Bohaterowie mają przeróżne rozterki życiowe. Na przykład Lena, młoda dziewczyna, opiekuje się chorą babcią. Małżeństwo Markiewiczów mierzy się z wychowaniem zbuntowanej córki. Kim okaże się tajemniczy pisarz mieszkający na poddaszu? Autorka zaprasza nas do powieści pełnej pięknej przyjaźni i serdeczności.
#Filia #Agnieszka Olejnik #literatura piękna #obyczajowa

9. Furia tajfunu

Furia tajfunu to nowość Wydawnitwa Amber. Ta powieść sensacyjna została okrzyknięta światowym bestsellerem Wielkiego Mistrza Przygody z cyklu „Oregon”. Juan Cabrillo i ekipa „Oregona” otrzymują misję odnalezienia skradzionych dzieł sztuki o wartości pół miliarda dolarów, które zostały schwytane przez przywódcę zbrojnego powstania komunistycznego. Ukrywa się on na Filipinach. Szuka związku chemicznego, który umożliwi zamianę cywilów w superżołnierzy. Oczywiście serum jest poszukiwane też przez innych… Dodatkowo znad Pacyfiku nadciąga tajfun stulecia. Czy zespół Cabrilla zdoła zapobiec apokaliptycznej wojnie?
#Amber #Clive Cussler #Boyd Morrison #literatura piękna #sensacja

8. Blask Rzeczypospolitej od X do XXI wieku

W tym tygodniu pojawiła się również książka dla miłośników albumów historycznych. Blask Rzeczypospolitej od X do XXI wieku to album wydany przez Białego Kruka. Twarda oprawa i wysokiej jakości papier robią wrażenie. Autor – Wojciech Polak – to historyk, który opisuje fakty jak wciągającą opowieść. Warto dodać, że wydarzenia przedstawione w albumie to subiektywny wybór autora. Profesor często przywołuje wypowiedzi świadków kluczowych zdarzeń, co nadaje opowieści jeszcze większej autentyczności. Autor, sam z dumą wpatrzony w historię polskiego narodu, tłumaczy, jak istotna jest taka postawa dla społeczności jako całości. Piękne fotografie są idealnym dopełnieniem treści. Warto mieć tę pozycję w biblioteczce.
#Biały Kruk #Wojciech Polak #album historyczny #historia współczesna

7. Larwy

Numer 7 na liście zajął thriller Macieja Kaźmierczaka Larwy. Ukazał się nakładem Wydawnictwa Muza. To już trzeci tom z lubianym przez czytelników komisarzem – Robertem Foksem. Poznajemy świat podwarszawskiej miejscowości. Znaleziono w niej nietypowe zwłoki… Schowane na dachu opuszczonego budynku, zabezpieczone przed wzrokiem przypadkowych przechodniów liśćmi i gałązkami. Są zjadane przez robaki. Na ciele widać wypalony znak. Sprawę bada wspomniany wyżej Robert Foks. Łączy tę sprawę z innym napadem. Na domiar złego zaczynają ginąć kolejne osoby. Kto stanie się następną ofiarą? Czy komisarz powstrzyma sprawcę?
#Muza #Maciej Kaźmierczak #literatura piękna #powieść #thriller

6. Imogen, oczywiście

W tym tygodniu premierę miała książka młodzieżowa Imogen, oczywiście. Autorka Becky Albertalli wydała ją w Wydawnictwie SeeYA. Heteroseksualna bohaterka, Imogen Scott, zna dyskurs wokół queerowych mediów lepiej niż jej tęczowa siostra. Ma dwie przyjaciółki. Lili i Gretchen. Lili mówi swojej nowej paczce znajomych, że były kiedyś z Imogen parą. Czy uda się utrzymać prawdę w tajemnicy? I czy Imogen zna siebie tak dobrze jak myśli? Becky Albertalli porusza wiele ważnych tematów w tej powieści. To między innymi temat tożsamości, orientacji seksualnej i przyjaźni.
#SeeYA #Becky Albertalli #literatura piękna #młodzieżowa

5. Czas zapomnienia. Kair, czwarta rano

Przedstawiamy kryminał bestsellerowej autorki Joanny Jax. Akcja toczy się w latach 40 w Berlinie. Dochodzi tam do tajemnicznych morderstw. Śledczy odkrywa powiązania między ofiarami. Okazuje się, że wszystkie przebywały w czasie wojny na terenach Afryki Północnej. Niestety motywy są nieznane, a ślady znikome. Czy uda się rozwikłać sprawę?
#Skarpa Warszawska #Joanna Jax #powieść #kryminał

4. W cieniu Majdanka

Na czwartym miejscu uplasowała się książka W cieniu Majdanka Sylwii Kubik. To wzruszająca powieść historyczno-obyczajowa. Ukazała się dzięki Wydawnictwu Skarpa Warszawska. Opowiada historię sióstr, które rozdziela pacyfikacja przeprowadzona przez Niemców w Tarnowoli. Jedna z bohaterek wraz z rodziną trafia do obozu w Majdanku. Druga do partyzantów. Jak potoczą się ich losy w świecie strachu i nieustającej nadziei?
#Skarpa Warszawska #Sylwia Kubik #powieść historyczna

3. Amberek. Za doskonały tort urodzinowy

Nie mogło braknąć tu kolejnej nowości z serii „Amberek” – Za doskonały tort urodzinowy. To piękna książeczka, która bawi i uczy równocześnie. Pokazuje, jak ważne są relacje z przyjaciółmi i ile dobrego przynosi współdziałanie. Bohaterem tego opowiadania jest Bóbr, który zawsze chce być perfekcyjny. Wszystko robi bardzo starannie. Tym razem ma doskonały przepis na tort urodzinowy. Przyjaciele chcą mu pomóc, co wprowadza wiele chaosu. Czy bohater przekona się, że czasem coś niedoskonałego, ale zrobionego z najbliższymi jest lesze, niż dzieło idealne wykonane w samotności?
#Amber #Katy Hudson #dla dzieci

2. Wody czerwone

Pozycja druga na liście to nowość od Wydawnictwa Initium. Agata Kunderman przenosi czytelników do małej miejscowości przy granicy polsko-czeskiej. Życie wydaje się tam płynąć spokojnie, w swoim rytmie. Jednak nadejście wiosny przynosi ze sobą wydarzenia, które mogą na zawsze zakłócić harmonię lokalnej społeczności. Mamy marzec 2022 roku, gdy funkcjonariusze z Lądka Zdroju zostają wezwani do tajemniczego znaleziska w lesie – beczek wypełnionych tajemniczą substancją. W jednej z nich odkryty zostaje ludzki szkielet. To świadectwo przeszłości, która miała zostać zapomniana. Prokuratura rozpoczyna śledztwo. Prowadzi je Feliks Niemiłko współpracując z Anitą Starską. Czy kryminalna zagadka zostanie rozwiązana? Kiedy wydaje im się, że są coraz bliżej prawdy, nowe zagadki i makabryczne odkrycia wychodzą na jaw…
#Initium #Agata Kunderman #literatura piękna #kryminał

1. Siódma królowa

Na pierwszym miejscu uplasowała się powieść z gatunku fantastyki. Siódma królowa ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis. To drugi tom serii o księżniczce zmuszonej do walki o ocalenie królestwa w świecie zdrady i konfliktów. Cesarz Rovenu porywa władczynię Seraveszu, by wyszła za niego, a potem… planuje ją zgładzić. Uwięziona wojowniczka ma 30 dni, by ocalić siebie i królestwo. Czy jej się uda? Autorka przenosi nas w magiczny świat, pełny nietuzinkowych postaci. Przy tej lekturze nie można się nudzić!
#Rebis #Greta Kelly #powieść #fantastyka

Zaczytana