Zniewalające, śmiałe, złe okładka
Literatura faktu Recenzje

Zniewalające, śmiałe, złe, Waldemar Bednaruk

Waldemar Bednaruk w swojej książce Zniewalające, śmiałe, złe zabiera czytelnika w prawdziwą podróż do czasów sarmatów, epoki niezwykle intrygującej, a o której mało się wspomina na lekcjach w szkole. Autor Zniewalające, śmiałe, złe opowiada o trzech kobietach, których uroda, inteligencja i spryt wyniosły na salony, pozwoliły się wyrwać z kręgu, w którym musiałyby żyć ze względu na swoje pochodzenie. Przez jednych nazywane oszustkami, intrygantkami czy awanturnicami, przez innych wielbione i podziwiane, a łączyło je jedno – chęć zmiany swojego losu.

Oszustki, intrygantki i awanturnice czasów sarmatów

Maria Kazimiera de la Grange d’Arquien przybywa do Polski jako dwórka królowej Marii Ludwiki. Jako Francuzka nie zdobywa sympatii panów polskich. Kiedy królowa decyduje o jej ślubie z bogatym ordynatem Zamoyskim, zwanym Sobiepanem, mało kto jest jej przychylny. Marysieńka postanawia jednak rozkochać w sobie męża. Ten przyzwyczajony do hulaszczego trybu życia człowiek daleki jest jednak od roli wymarzonego męża. Zaniedbywana żona nawiązuje więc korespondencję listowną z Janem Sobieskim, który po latach zostanie jej ukochanym mężem, a o miłości tych dwojga będą krążyć legendy na bazie pozostawionej korespondencji listownej. Jakie jednak było pierwsze małżeństwo osławionej Marysieńki?

Agnieszka Machówna przychodzi na świat w ubogiej chłopskiej rodzinie. Od dziecka marzy jednak o lepszym życiu, obserwując z ukrycia ludzi w pobliskim majątku. Zaraz po ślubie z Kazakiem Bartoszem ucieka do Krakowa. Tam wymyśla sobie życiorys ubogiej szlachcianki i zostaje przyjęta w towarzystwie. Rozwiązłe życie, które prowadzi, przyczynia się jednak do jej upadku i odkrycia mistyfikacji. Jej chęć do zmiany swojego życia jest jednak ogromna. Jaką cenę przyjdzie jej zapłacić za ucieczkę i oszukiwanie innych?

Zofia Glovani jako młoda greczynka zostaje sprzedana polskiemu konsulowi w Stambule. To on sprowadza ją do Polski, gdzie zostaje żoną polskiego dowódcy Witta. Jej uroda pobudza poetów, piszą oni liczne wiersze na jej temat, jest nawet porównywana do Heleny Trojańskiej. Ambicja zaś sprawi, że zostanie żoną najsłynniejszego polskiego magnata – Stanisława Potockiego.

Te młode, piękne i ambitne kobiety zrobiły wszystko, by osiągnąć zamierzone cele. Oszukiwały, sprzedawały swoje ciało, zmieniały partnerów jak rękawiczki, ale czy autor książki Zniewalające, śmiałe, złe słusznie określa je mianem „złych”, jak w tytule? Przekonajcie się sami.

Zniewalające, śmiałe, złe – historia niezwykłych kobiet

Zniewalające, śmiałe, złe to rewelacyjnie napisana książka oparta na faktach, dlatego o wiele bardziej wartościowa. Waldemar Bednaruk w gawędziarski sposób przybliża nam trzy barwne osobowości, które zapragnęły zawalczyć z losem wynikłym z ich urodzenia i weszły na szczyt sławy i bogactwa. Jak o Marysieńce na pewno słyszeliście, tak Agnieszka i Zofia to mniej znane postaci, a jakże fascynujące i ciekawe mają one życiorysy. Dzięki całej trójce mamy również sposobność na lepsze poznanie epoki sprzed utraty niepodległości. Epoki gnuśnej, hulaszczej i skupionej na pogoni za pieniądzem i za pięknem. Koniecznie sięgnijcie po książkę Zniewalające, śmiałe, złe i poznajcie historię tych piękności w czasach Polski sarmackiej.

Gabi Czyta

One thought on “Zniewalające, śmiałe, złe, Waldemar Bednaruk

  1. Przeczytałam, pełna zgoda z Autorką recenzji, książkę czyta się z wypiekami na twarzy jak powieść, ale powieścią ona nie jest. Uczy, bawiąc i to jest to co lubię w dobrej literaturze. Zdecydowanie polecam!

Comments are closed.