Zaginiony Ollie okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Zaginiony Ollie, William Joyce

Największe przygody prowadzą do domu

Moja młodsza córka, gdy była zupełnie malutka, dostała w prezencie pluszową pandę. Tak bardzo ją polubiła, że stały się nierozłączne. Razem chodziły nawet do przedszkola. Maskotka była już wielokrotnie prana, parę razy trzeba było ją na nowo wypchać, ale wciąż zajmuje honorowe miejsce w łóżku, wśród poduszek i pościeli. Myślę, że gdyby zaginęła, tak jak bohater książeczki dla dzieci pt. Zaginiony Ollie, moja córeczka zrobiłaby wszystko, co w jej mocy, byleby tylko swoją ukochaną pandę odzyskać.

Zarys fabuły książki Zaginiony Ollie

Każde dziecko ma swoją ulubioną zabawkę, tak samo jest w przypadku małego chłopca o imieniu Billy, któremu we wszystkich radosnych chwilach i dziecięcych przygodach towarzyszy szmaciany, uszyty przez mamę króliczek o imieniu Ollie. Są prawdziwymi przyjaciółmi na dobre i na złe. Tylko, czy gdy pewnego dnia Ollie zniknie bez śladu, uda się im ponownie odnaleźć?

Moja opinia i przemyślenia

Dlaczego Ollie jest taki wyjątkowy? Nie tylko towarzyszy swojemu chłopcu właściwie od zawsze, ale przede wszystkim uszyła go mama Billyego, która włożyła w jego wykonanie całe swoje serce i część własnej ukochanej lalki z dzieciństwa.

Zabawki, które ożywają tylko przy dzieciach, nie są w kulturze popularnej niczym nowym. Niezwykle jednak ważny jest „sposób podania”, a książka Zaginiony Ollie to naprawdę udany, doskonale przyrządzony deser. Smakuje wartką, trzymającą w napięciu akcją, wieloma wzruszającymi momentami, chwilami grozy i ponadczasową przyjaźnią. Postacie w powieści Williama Joycea doskonale wykreowano i bardzo łatwo się do nich przywiązać.

Książeczka Zaginiony Ollie jest ślicznie wydana. Wygląda wyjątkowo. Zawiera wiele ilustracji, a cała szata graficzna zachowana została w tonacji sepii. Wydanie ma duże litery, co młodszym dzieciom ułatwia samodzielną lekturę. Na podstawie powieści powstał też dobrze zrealizowany miniserial o tym samym tytule.

Książka Zaginiony Ollie bardzo spodobała się zarówno mnie, jak i moim dzieciom, które miały już dość mdłych i nijakich historii. Towarzysząc Olliemu w jego przygodach i rozpaczliwym poszukiwaniu drogi do domu, po prostu nie można się nudzić.

Zaginiony Ollie

Podsumowując, Zaginiony Ollie Williama Joycea to piękna, ciekawa i wzruszająca historia o chłopcu i jego pluszowym przyjacielu. Miejscami lektura jest pełna grozy, smutku, bólu porzucenia i nienawiści do świata, z drugiej strony to ciepła i wypełniona nadzieją, miłością oraz odwagą opowieść. Lekturę serdecznie polecam, Zaginiony Ollie to idealny tytuł do wspólnego, rodzinnego czytania.

Miye’s Imaginations