Neurochirurdzy okładka
Literatura faktu Recenzje

Neurochirurdzy, Marianna Fijewska

Sekrety polskich wszechmogących

Neurochirurgia jest bardzo trudną dziedziną medycyny, gdyż zajmuje się leczeniem różnego typu chorób związanych z układem nerwowym. Diagnostyce i operacyjnemu leczeniu poddawane są takie obszary jak mózgowie, rdzeń kręgowy czy nerwy obwodowe, dlatego też zabiegi muszą być przeprowadzone ze szczególną precyzją. Pacjenci neurochirurgiczni często balansują na granicy życia i śmierci.

Neurochirurdzy – recenzja książki

Dziennikarka i reportażystka, Marianna Fijewska napisała poruszający reportaż o lekarzach neurochirurgach i ich pacjentach pt. Neurochirurdzy. Sekrety polskich wszechmogących. Dla mnie są to niesamowite historie, które udowadniają determinację lekarzy i pacjentów do pokonania choroby i powrotu do normalnego życia, a także walki o siebie. Historie o cudach medycyny, a jednocześnie patologiach systemu. Bardzo mała liczba neurochirurgów pokazuje, jak trudny jest to zawód i otoczony nimbem tajemniczości. Żeby znaleźć się w kręgu „wybranych”, trzeba udowodnić swoją wartość na sali operacyjnej i posiadać niebywałą wiedzę specjalistyczną. Lekarze poddawani są wyjątkowemu stresowi, gdyż często podejmują decyzje w ułamku sekund w stosunku do pacjentów, którzy znajdują się na granicy życia i śmierci. Muszą radzić sobie nie tylko ze stresem, ale też moralnymi dylematami. Neurochirurdzy odznaczają się spokojem i opanowaniem w porównaniu do innych lekarzy, a ich każde, nawet najmniejsze drżenie ręki ze skalpelem może mieć opłakane skutki dla pacjenta.

W książce Neurochirurdzy Marianny Fijewskiej znajdują się niezwykłe historie pacjentów i zajmujących się nimi lekarzy. Czytamy m.in. o polskim aktorze teatralnym i filmowym, który miał guza w rdzeniu kręgowym i przez wiele lat szukał pomocy u specjalistów. Po udanej i skomplikowanej operacji wrócił do pełni sił i zaczął trenować tajski boks. Historia dwudziestoczteroletniego Dawida, który miał 185 cm wzrostu, 80 kg wagi, nadpobudliwość ruchową i tak silne ataki agresji, że nie mogły go uspokoić trzy osoby. Przypadek Sławka z lekoopornymi zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, poddanego po raz pierwszy w Polsce operacji psychochirurgicznej likwidującej stany lękowe i natręctwa uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Podobnie Małgosia z uszkodzonym obszarem w mózgu odpowiadającym za poczucie sytości. Karol, hip-hopowiec, jedyny człowiek na świecie z dwoma implantami pionowymi umieszczonymi w mózgu, tak by mógł słyszeć i tworzyć muzykę.

Tych niezwykłych historii jest dużo. Do tego Marianna Fijewska porusza temat krioniki i działalności Alcor, największej firmy zajmującej się zamrażaniem ciał i mózgów.

Niezwykły reportaż Marianny Fijewskiej

Podsumowując, Neurochirurdzy. Sekrety polskich wszechmogących to niezwykły reportaż o lekarzach codziennie spotykających się z granicą życia i śmierci u pacjentów. Opowieść o lekarzach wkraczających ze skalpelem, gdy kończą się możliwości terapii psychologicznych i psychiatrycznych. Przeprowadzających eksperymentalne operacje mające wpływ na postęp medycyny. Ale Neurochirurdzy to także zapis konfrontacji wyobrażeń z rzeczywistością doświadczaną przez młodych neurochirurgów i rywalizacja ze starszymi kolegami po fachu. To również absurdalne wymogi formalno-prawne, których nie można spełnić, choć można pomóc chorym ludziom. Brak realnego wsparcia w środowisku politycznym, medycznym i akademickim dla wybitnych neurochirurgów, którzy są w stanie przeprowadzać innowacyjne operacje. Książka Neurochirurdzy to wreszcie opowieść o pacjentach walczących z chorobą i ograniczeniami. Pacjentach jednocześnie próbujących normalnie żyć z chorobą, rozwijających swoje pasje i z nadzieją patrzących w przyszłość.

Neurochirurdzy to niewiarygodna i fascynująca książka. Serdecznie polecam.

Jola Karpowicz,

magiawkazdymdniu.blogspot.com

One thought on “Neurochirurdzy, Marianna Fijewska

Comments are closed.