Świat ci nie wybaczy, okładka
Literatura piękna Recenzje

Świat ci nie wybaczy, Cyryl Sone

Cokolwiek by się stało, świat i tak zawsze pójdzie swoją drogą. Ale nigdy nie wybaczy.

Niejednokrotnie jesteśmy przekonani, że gdybyśmy podjęli inne decyzje, albo zbieg okoliczności byłby inny, być może niektóre wydarzenia nie miałyby miejsca. Widać to wyraźnie w powieści Świat ci nie wybaczy, w której zadziałała właśnie taka zależność. To, co wydarzyło się u jednego z bohaterów tej powieści, okazało się być efektem jego wyborów, które zostały przypieczętowane w sposób tragiczny.

Zarys fabuły

W pewien wrześniowy dzień Klaudiusz Lewandowski ulega wypadkowi samochodowemu. Przygląda się temu z daleka dziwny mężczyzna ubrany niczym prorok. Jak prorok zresztą się wysławia i cytuje wersy z Biblii. W powieści Świat ci nie wybaczy nazwany jest Prophetą. Sprawę wypadku bada prokurator Konrad Kroon, który zaczyna analizować to zdarzenie. Wyraźnie coś mu w tym wszystkim nie pasuje. Jest on osobowością, która wzbudza u innych kontrowersje. Jest człowiekiem, który tak łatwo nie odpuszcza, ale też nie dąży do rozwoju swej kariery, nie zależy mu na awansach. Wraz z jego kolejnymi krokami w śledztwie, poznajemy też bliżej prywatne problemy prokuratora i innych osób. Autor przyjął formę prezentowania poszczególnych osób w osobnych wątkach zaznaczonych imieniem tej postaci, której dana fraza dotyczy. Narracja jest trzeciososobowa, ale każdy z tych akapitów jest ukazany z punktu widzenia danej osoby.

Seria kryminałów

Świat ci nie wybaczy jest drugim tomem serii z prokuratorem Konradem Kroonem. Pierwsza część nosiła tytuł Nigdy już nie uciekniesz, która była debiutem Cyryla Sona. Niestety nie ma oznaczeń kolejności tomów na froncie okładki, ani zaznaczenia, że jest to seria. Dopiero po otwarciu książki, na skrzydełku okładki zostały przedstawione w kolejności numerycznej pozostałe tytuły. Na szczęście sprawa prowadzona przez głównego bohatera stanowi osobną całość i jest poprowadzona od początku do końca. Spójnym motywem są osobiste sprawy Konrada Kroona. Nie wiem, jaki charakter miała pierwsza odsłona z Konradem Kroonem, gdyż jej nie czytałam, ale druga część wciągała mnie powoli. Nieco dezorientacji wprowadzała postać Prophety, ale w dalszej części wszystko stało się zrozumiałe. Nie jest to typowy kryminał. Jest to raczej powieść obyczajowa z elementami kryminalnymi, a nawet psychologicznymi i romansu. Występuje w niej też wątek relacji Kroona z jego dziewczyną, Zuzą.

Miejsce akcji

Akcja osadzona jest w Gdańsku, skąd pochodzi pisarz. Wraz z kolejnymi wydarzeniami wędrujemy po ulicach i różnych miejscach tego miasta. Jednym z częściej odwiedzanych rejonów jest Ulica Elektryków, gdzie często spotykają się młodzi Gdańszczanie. Z pewnością powieść Świat ci nie wybaczy wyróżnia się stylem, formą i konstrukcją fabuły, ale też oryginalnością w przedstawianiu poszczególnych wątków i prowadzenia sprawy.

Co nieco o autorze

Niewątpliwie znaczącym jest fakt, że Cyryl Sone jest z zawodu prokuratorem. W tej roli pracuje od ośmiu lat, a oprócz tego spełnia się pisząc powieści pod pseudonimem. Pisanie kryminałów i thrillerów ułatwia mu znajomość prawniczych realiów. To z pewnością jest dużym atutem, gdyż możemy w ten sposób spojrzeć na pracę w polskim wymiarze sprawiedliwości. Znajomość tego świata, kruczków prawnych i charakteru pracy prokuratora dodaje powieści Świat ci nie wybaczy dużej porcji realności, mimo że sprawa kryminalna oraz inne wydarzenia są fikcyjne. Poza tym pan Stone ma absorbujący uwagę styl pisania, dzięki któremu historia z każdą stroną coraz bardziej robi się intrygująca. W posłowiu autor napisał, że centralnym punktem w jego powieściach jest człowiek i jego problemy. Nie jest to czysty kryminał, lecz raczej dramat ukazujący życie kilku osób. Ich los w swój specyficzny sposób łączy się wskutek dokonywanych wyborów.

Mirosława Dudko
ezo-ksiazki.blogspot.com

Polecamy inne powieści autora: