Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania, Agnieszka Jachymek
Zawsze interesowałam się nowinkami dotyczącym notowania, estetycznego prowadzenia własnych notatników, sposobie kaligrafowania. Edukację swoją zakończyłam jakiś czas temu, ale nigdy nie wiadomo, gdzie poniesie mnie los, a także, czy wiedzę zdobytą, podpatrzoną, czy przyswojoną z książki autorstwa Agnieszki Jachymek pod tytułem Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania nie wykorzystam w czymś innym.
Książka Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania jest niecodzienna i bardzo estetycznie wydana, już sama okładka zwraca uwagę.
Zdaje sobie sprawę i z całą pewnością nie tylko ja, że dzieci w różnym wieku mają czasami problemy z przyswojeniem wiedzy. Bardzo często nie potrafią przygotować przejrzystych notatek, z których można wyodrębnić najważniejsze rzeczy. Agnieszka Jachymek postanowiła coś z tym zrobić i poprzez swoją książkę zwrócić uwagę na to, że dobre notatki to więcej niż połowa sukcesu. Uważam, że czas, który poświęca się na ich przygotowanie dodatkowo wpływa na zasób wiedzy, którą w danym momencie trzeba przyswoić. Ile bym dała, żeby ta publikacja była wydana, kiedy sama chodziłam do szkoły i mogła mi podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę.
Sketchnoting z całą pewnością zmieni pogląd dotyczący nauczania, zwłaszcza w starszych klasach szkoły podstawowej, kiedy tych przedmiotów dochodzi więcej, ale także w szkole średniej i na drodze studenckiej. Wszystko zależy do tego, w jaki sposób dany uczeń najłatwiej przyswaja wymagane zagadnienia. Wrzesień zbliża się wielkimi krokami, nie sposób tego przeciągnąć w czasie. Pierwszy dzwonek już niedługo rozbrzmi w każdej szkole. Warto więc przy szkolnych zakupach, oprócz zeszytów i przyborów plastycznych, zaopatrzyć się w publikację Agnieszki Jachymek oraz kolorowe podkreślacze. Uczniowie w pośpiechu notują niestarannie, chaotycznie i skrótowo. Zeszyty często nie wyglądają estetycznie i nie ułatwiają przyswajania wiedzy, czasami nawet przez to zniechęcają, a wręcz przytłaczają. Zniechęcić się do nauki czy konkretnego przedmiotu idzie bardzo łatwo, jednak zmobilizować się do wysiłku to zupełnie inna sprawa.
Pojęcie sketchnotingu z pewnością dla wielu może się wydawać obce, czym to właściwie jest?
Sketchnoting to nic innego jak porządkowanie notatek i ich tworzenie w sposób kreatywny, wykraczający poza zwykły tekst. Szkolne notatki uatrakcyjnione są w ten sposób nie tylko wizualnie, ale i merytorycznie. Agnieszka Jachymek zaprezentowała nam wiele wskazówek mówiących o tym, jak to powinno wyglądać i za co się zabrać w pierwszej kolejności. Wśród treści publikacji dowiemy się, że przyjęta kolorystyka ma znaczenie. Nie tylko podkreślamy ważne treści, ale także używamy kolorów podczas notowania. Efektywnym wyróżnieniem jest stosowanie ikonek, punktorów, wykresów, szarf czy ramek.
Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania jest idealną pozycją także dla dorosłych, dlaczego? Wielu z nas prowadzi organizery, planery, kalendarze, bullet journale. Jednak nie zawsze wyglądają one tak, jakbyśmy chcieli, brakuje nam pomysłowości, a wizualne ikonki wydają się skomplikowane do odwzorowania. Agnieszka Jachymek w sprytny sposób uczy, motywuje, zachęca i uświadamia, jak można w prosty sposób zmienić nasze myślenie i rozwijać się kreatywnie.
Agata Wróblewska,
Śnieżnooka