Rodzinna karuzela, okładka
Literatura faktu Recenzje

Rodzinna karuzela, Augustus Y. Napier, Carl Whitaker

Zaburzenia odżywania, pogorszenie wyników w nauce, ucieczki z domu, agresja i autoagresja. Patrząc na te problemy możemy stwierdzić, że dotyczą one coraz większej liczby nastolatków. Coraz więcej jest też prób samobójczych. Pomijając kwestię związaną z rozwojem mózgu nastolatka i zmianami w zakresie jego funkcjonowania, bardzo często zastanawiamy się, skąd się biorą wszystkie te kryzysy. Czy to wina szkoły? A może czasów, w których żyjemy? Tak naprawdę to wszystko, może być skutkiem tego, że coś złego dzieje się w rodzinie. Oczywiście, większość rodziców chce dla dziecka jak najlepiej i świadomie nie czyni mu krzywdy. Jednak bardzo często nie uświadamiają sobie, jak wielki wpływ na dziecko ma postawa wobec partnera, wobec otoczenia czy nawet wobec samego siebie. Jeśli do tego dojdą jeszcze problemy z komunikacją pomiędzy członkami rodziny, może się to odbić właśnie na dziecku. Wówczas, jednym z najskuteczniejszych podejść terapeutycznych, które pomaga rodzinom rozwiązywać problemy jest terapia systemowa rodzin.

Terapia rodzin bez tajemnic

O tym, jak wygląda taka terapia, co się zmienia w jej trakcie, jak pracują terapeuci możemy w fascynującej książce Rodzinna karuzela. To publikacja autorstwa Augustusa Y.Napiera oraz Carla Whitakera. Opublikowana nakładem wydawnictwa Znak książka, to ważna pozycja. Nie tylko dla psychologów, psychoterapeutów, socjologów, ale również dla rodzin, które czują, że coś zaczyna się psuć. Książka wesprze także tych, którzy zmagają się z problemami różnorakiej natury. Od problemów z jedzeniem, nauką, po problemy z kontaktami z rówieśnikami. Rodzinna karuzela nie jest podręcznikiem akademickim, nie jest to też poradnik. To dokument, w którym zaglądamy do gabinetu i możemy śledzić przebieg terapii. Być może dzięki temu odkryjemy, że i naszej rodzinie przydałaby się taka terapia.

Problemy z emocjami

W książce Rodzinna karuzela terapeutów jest dwóch, zaś my mamy okazję przyglądać się ich pracy. Ponadto możemy śledzić ich tok myślenia w trakcie spotkań z rodziną. Terapia systemowa rodzin skupia się na całej rodzinie jako jednostce. Zwraca uwagę na wzajemne relacje i ich dynamikę pomiędzy członkami. Obserwując kolejne spotkania z rodziną, poznajemy również kilka technik i narzędzi stosowanych w terapii systemowej rodzin. Od mapowania rodzinnego począwszy po skupienie się na procesie komunikacji, identyfikacji negatywnych wzorców komunikacyjnych i wprowadzaniu pozytywnych zmian. Przyglądamy się kolejnym sesjom rejestrowanym w kolejnych rozdziałach. Na wierzch wychodzą tu długo skrywane pretensje, krzywdy, oskarżenia i niedopowiedzenia. Okazuje się, że relacje rodzinne aż buzują od emocji, szczególnie tych wcześniej nieujawnianych. One to podgrzewały atmosferę powodując nieuświadomioną złość, agresję lub obojętność.

Rodzinna karuzela – książka, która może pomóc

Mimo iż śledzimy rodzinę w procesie terapeutycznym, to tak naprawdę wzory, które odkryjemy w trakcie tej terapii, są wspólne dla wszystkich rodzin. Być może to skłoni nas do uważnego przyglądania się sobie i relacjom pomiędzy członkami naszej rodziny. Ponadto pomoże to podjąć ewentualne działania, by naprawić to, co nie działa. Fascynujące jest nie tylko uczestniczenie w terapii, ale i obserwacja pracy terapeutów. Każdy ma swój niepowtarzalny styl, ale tworzą niezrównany duet. Uzupełniają się wzajemnie. Ponadto podsuwają sobie pomysły nadające kształt kolejnym spotkaniom. Dlatego też jest to tak cenna pozycja, która może zmienić nasze podejście do terapii.

Justyna Gul,

Qultura słowa