Przypływ okładka
Recenzje

Przypływ, Alicja Długołęcka

O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet

Długość naszego życia wydłużyła się, a ze starzejącym się społeczeństwem związany jest fakt, że coraz więcej mamy w Polsce kobiet w okresie przekwitania. Przy czym, mimo iż okres ten jest po prostu częścią cyklu życia, kojarzony jest bardzo negatywnie. Przekwitanie utożsamiane jest z menopauzą, z końcem kobiecości, czyli właściwie z końcem życia. Teraz „pasuje” tylko zamknąć się na cztery spusty i umartwiać aż do śmierci. Tymczasem, paradoksalnie, może być zupełnie inaczej. Jesteśmy już w takim wieku, że nie musimy wspinać się po szczeblach kariery, bo zwykle mamy już osiągniętą pozycję. Odchowane dzieci to przestrzeń na rozwój swoich własnych pasji, na czas dla siebie, natomiast lata eksperymentów, prób i błędów powinny nam dać już przynajmniej pewne pojęcie na temat tego, co lubimy (a czego nie) w kontekście cielesności i seksu.

Odbiorcy książki Przypływ

Jeśli zatem chcemy zerwać z wizerunkiem kobiety styranej życiem, starzejącej się, pozbawionej pasji gospodyni domowej lub znudzonej i sfrustrowanej pięćdziesięciolatki, która w łóżku może liczyć jedynie na dawkę erotyki pochodzącej z pikantnych powieści, to koniecznie potrzebujemy edukacji psychoseksualnej. A jaki jest sposób, by się wyedukować i przestać być niewidzialną dla otoczenia „babą” i stać się świadomą swojej seksualności i potrzeb kobietą cieszącą się życiem? Swoją metamorfozę można rozpocząć od lektury książki pt. Przypływ. O emocjach i seksualności dojrzałych kobiet, autorstwa Alicji Długołęckiej. W opublikowanym nakładem Wydawnictwa Znak poradniku, autorka, pedagożka, edukatorka seksualna, psychoterapeutka w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym pisze o różnych obliczach dojrzałości. Demitologizuje okres menopauzalny przekonując, że na uderzeniach gorąca świat się wcale nie kończy.

Zarys fabuły poradnika Przypływ

Książkę Przypływ Alicja Długołęcka zaadresowała nie tylko do kobiet zbliżających się do tego okresu, który uznaje się za koniec kobiecości. To także doskonała lektura dla kobiet młodych, które mają szansę przekonać się, że każdy wiek ma swoje przywileje. To również doskonała lektura dla pedagogów, psychologów i socjologów. Poradnik składa się z dziesięciu rozdziałów, które poruszają różne aspekty dojrzałości. Na podstawie swych doświadczeń i doświadczeń rozmówczyń, Alicja Długołęcka pokazała portret kobiety, która wcale nie musi być po przekroczeniu pewnej granicy wieku skazana na porażkę. Przekonamy się, co tracimy wraz z upływem lat, ale i co zyskujemy. Przekonamy się również, że choć brakuje nam wzorców dojrzałej kobiecości, to sami możemy taki wzorzec stworzyć lub poszukać go. Pojawiają się już bowiem pierwsze kobiety, które odważnie eksponują swój wiek. Pielęgnują one ciało oraz umysł. Wchodzić będziemy po kolejnych szczeblach drabiny klimakterium, odczarowując menopauzę i perimenopauzę. Przekonamy się jednocześnie, że możliwości reprodukcyjne wcale nie stanowią wyznacznika wartości kobiety. Porozmawiamy też o życiu bez miesiączki, bez męża i o zmianach hormonalnych. Przekonamy się ponadto, że seksualność wcale nie musi zaniknąć.

Podsumowanie

Lektura książki Przypływ jest zanurzeniem się w życiu, może innym niż w wieku dwudziestu lat, ale nie mniej fascynującym. Mimo iż teoretycznie coś się kończy, coś tracimy, to jednocześnie otwierają się przed nami nowe możliwości, okazje, szanse. A choć menopauza przybliża nas do myślenia o przemijaniu, to tak naprawdę może nauczyć nas tym bardziej cenić życie. Zatem, nich ten (anty)poradnik otworzy nasze serca i umysły na nas same (niezależnie od wieku i tego, czy miesiączkujemy czy też już nie), na nasz potencjał, na naszą seksualność. Rozmówczynie autorki są bowiem najlepszym przykładem tego, że życie po pięćdziesiątce nie musi być anonimowe!

Justyna Gul,

Qultura słowa

Polecamy inne poradniki dla kobiet: