Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji
Literatura faktu Nowości Recenzje

Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji, Agnès Poirier

Najnowsza książka Agnès Poirier przetłumaczona na język polski

15 kwietnia 2019 roku świat na chwilę się zatrzymał. Katedra Notre Dame w Paryżu zaczęła płonąć. Na szczęście nie spłonęła w całości – dzisiaj trwa jej odbudowa… Ale czy uda się przywrócić jej dawny blask?

Gdy wybuchł pożar w katedrze, można było pomyśleć, że już wszystko jest stracone. Wszystkie dzieła sztuki, relikwie, które były w niej skrywane, ale przede wszystkim ONA, z całą swoją 850-letnią historią. Całe szczęście tak się nie stało. Pożar udało się zagasić, a katedra nadal stoi, choć wymaga gruntownej renowacji… Agnès Poirier w swojej książce Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji przywołuje ten pamiętny dla całej Francji dzień, 15 kwietnia 2019 roku, ale także przybliża czytelnikowi całą historię paryskiej katedry – rozpoczynając od jej budowy w XII wieku.

Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji
Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji

Agnès Poirier urodziła się w Paryżu, a wykształcenie uzyskała w Londynie. Jest dziennikarką, komentatorką telewizyjną i pisarką. Współpracowała z wieloma mediami, m.in. z BBC, CNN, „The Guardian” czy „The New York Times”. Jest także autorką książek w języku angielskim i francuskim, które z powodzeniem tłumaczone są na inne języki. Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji to pierwsza książka tej autorki, która została przetłumaczona na język polski (książkę tę na język polski przetłumaczyła Aleksandra Czwojdrak).

O książce słów kilka

W książce Notre Dame Agnès Poirier przenosi czytelnika w niezwykłą podróż wokół Notre Dame, katedry mającej duże znaczenie dla Francuzów, ale także podziwianej i odwiedzanej z sentymentem przez wielu miłośników sztuki i architektury z całego świata. Autorka bardzo starannie prześledziła historię Notre Dame – od okresu początku jej budowy w XII wieku aż do czasów współczesnych, w których trwają pracę nad renowacją zniszczonej katedry. A historia ta jest wbrew pozorom długa i pełna emocji. Katedrę już przed pożarem dotknęło wiele „cierpień”. Od czasu jej budowy wielokrotnie była niszczona, choć szczególnie ucierpiała w czasie wojny stuletniej. Pierwotny świetlany blask w pewnym stopniu przywrócił jej w drugiej połowie XIX wieku Eugène Viollet-le-Duc. 

Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji
Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji

„Notre Dame to bijące serce Paryża. Od ponad ośmiuset pięćdziesięciu lat echa chwały i nieszczęść Francji, jej zwycięstw i klęsk rozbrzmiewały pod jej sklepieniem. (…) Niewierzący i wierzący mogą odnaleźć w niej te same wspomnienia, są to bowiem wspomnienia Francji”*.

Ogólnie, książka ta wywołała u mnie wiele emocji i rozbudziła moją ciekawość. Z jednej strony autorka opisała w niej bardzo szczegółowo historię katedry, a także sam dzień, w którym to zaczęła płonąć. Z drugiej strony te wszystkie informacje zostały przedstawione bardzo obrazowym językiem. Poirier uwzględnia wiele szczegółów, dzięki czemu miałam wrażenie, jakbym osobiście była naocznym świadkiem całej historii Notre Dame.

Autorka zwłaszcza dokładnie odtworzyła moment, gdy katedra stanęła w płomieniach. Opisanie tego momentu było możliwe dzięki temu, że przeprowadziła ona liczne rozmowy z osobami, które „ratowały” płonącą budowlę, oraz z tymi, którzy pracują teraz nad jej odbudową. Uważam, że zdecydowanie warto sięgnąć po tę książkę. Dzięki niej można osobiście poznać całą historię katedry oraz zrozumieć, dlaczego dzień, w którym wybuchł w niej pożar, wywołał na całym świecie tak wielkie poruszenie.

* Cytat pochodzi z książki Agnès Poirier, Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji, tłum. Aleksandra Czwojdrak, Wydawnictwo Bo.wiem, Kraków 2022, s. 178–179.

Maria Żółty,

Między Brzegami