Niebezpieczny. 50 stanów świadomości okładka
Literatura piękna Recenzje

Niebezpieczny. 50 stanów świadomości, Jakub Onyśków

„Są takie miejsca na ziemi, gdzie nie wszystko zależy od nas”.

Istnieją różne powody wahania nastroju, które bywają trudne do zniesienia przez otoczenie. Najczęściej są one przypisane kobietom w okresie menopauzy, ciąży czy menstruacji, ale związane też z dojrzewaniem, albo z jakąś sytuacją życiową, określoną porą roku czy pogodą. Jednak nie znalazłam informacji, by takowa przypadłość była uzależniona od jakiegoś miejsca, a na taką właśnie cierpi jeden z bohaterów książki Niebezpieczny. 50 stanów świadomości.

Niebezpieczny – zarys fabuły

Elizabeth Evans zaczyna właśnie nową pracę w firmie, gdzie jedynym mężczyzną jest jej szef, Alexander Stone. Dziwne jest to, że zatrudnione u niego kobiety to same jego asystentki i to dobrane pod względem idealnego, atrakcyjnego wyglądu. Już w pierwszym dniu nasza bohaterka spóźnia się do pracy, gdyż akurat wszystko się sprzysięgło przeciw niej. Ilość awarii w ciągu kilkudziesięciu minut była wprost niewiarygodna. Mimo to szef nie jest na nią zły. W efekcie ich pierwszego spotkania proponuje jej nawet wspólną podróż służbową obejmującą wszystkie stany USA, w których planuje biznesowe rozmowy. Elizabeth, podekscytowana taką możliwością, ma nadzieję na intymny rozwój ich relacji. Jednak ułożony plan psuje towarzysząca im Cindy, której rola jest trudna do określenia.

Recenzja książki

Nie wiem, czy istnieje taki gatunek literacki, jak romans w podróży, ale taki charakter ma ten erotyk. W książce Niebezpieczny. 50 stanów świadomości poznajemy 10 różnych twarzy Alexandra w dziesięciu częściach, w których z kolei śledzimy wydarzenia w kilkudziesięciu bardzo króciutkich rozdziałach. Autor bowiem zaznacza każde miejsce akcji i godzinę w osobnych modułach, więc książkę czyta się dosyć szybko. Poza tym Jakub Onyśków ma dobry styl pisarski, którym dosadnie i wyraźnie opisuje punkt widzenia bohaterki i jej doznania. Przyznam, że byłam ciekawa, jak zostanie ukazana bohaterka z męskiego punktu widzenia i obraz kobiety nie wychodzi tutaj zbyt korzystnie. Elizabeth jest osobą niewyżytą seksualnie, nazwałabym ją nawet erotomanką, która snuje w swoim umyśle obrazy tego, co chciałaby przeżyć w realu.

Oryginalna jest też fabuła książki Niebezpieczny. 50 stanów świadomości, która prowadzi nas przez 10 amerykańskich stanów, ukazując ich charakter. Nie za bardzo wiedziałam, jaki to ma wpływ na zachowanie Alexandra. Nie spotkałam się z tego rodzaju uzależnieniem emocji od miejsca przebywania, ale przyznam, że fabuła jest oryginalnie zaplanowana. Przede wszystkim ta część pokazuje 10 wersji osobowości szefa Elizabeth i nic dziwnego, że pogubiła się w jego nastrojach.

Moja mała uwaga do okładki, na której widzimy bohaterów tej opowieści: o ile kobieta sprawia miłe wrażenie, o tyle postać męska nijak ma się do wizerunku opisanego w książce. Alexander jest facetem, na widok którego kobiety wręcz mdleją, a ten na okładce w ogóle takiego wrażenia nie sprawia. Ale z gustami się nie dyskutuje. Podobno.

Debiut literacki

Pan Jakub Onyśków debiutuje jako pisarz i zaczyna swoją przygodę na tym polu z mocnym, erotycznym charakterem. Nie mam zastrzeżeń do stylu, gdyż jest on bardzo płynny, działający na wyobraźnię, przyjemny w odbiorze, chociaż zbyt szczegółowy, jeżeli chodzi o przeciąganie danej sceny. W książce Niebezpieczny. 50 stanów świadomości każda z nich jest oznaczona w osobnym rozdziale, więc są one krótkie, czasami tylko na pół strony. Do tego zawsze mamy podaną godzinę, miejsce i dzień danego epizodu. Wiemy więc dokładnie, ile czasu minęło od jednego zdarzenia do drugiego. Na przykład, jeżeli bohaterowie idą korytarzem czy też są w pokoju, lub też w restauracji czy w jakimś innym miejscu, to jest to zaznaczone w nagłówku rozdziału. Może być to dla niektórych frustrujące, ale z drugiej strony daje to jasną sytuację w konkretnej chwili.

Natomiast w książce doskonale oddano emocje Elizabeth, która opisuje nam wszystko ze swego punktu widzenia, a czyni to bardzo ekspresyjnie, emocjonalnie, a nawet czasami zabawnie. Dosłownie czuć każde jej wewnętrzne wrzenie, frustrację, ekscytację, erotyczne doznania i bodźce.

Niebezpieczny. 50 stanów świadomości Jakuba Onyśkowa to typowa powieść erotyczna, gdyż tego rodzaju scen nie brakuje, ale spośród nich wyłania się nietypowa fabuła, wprawdzie do przewidzenia, ale z drugiej strony absorbująca uwagę. Bardziej mnie wciągnęła druga połowa książki, gdyż wówczas dochodzi intryga, która w końcowych scenach dodaje całości dramatyzmu i ekspresji. Mam nadzieję, że kolejna część pt.: Mściwy. 50 stanów świadomości pokaże nam więcej warstw osobowości Alexandra i odsłoni tajemnice jego zachowania. Niebezpieczny. 50 stanów świadomości nie jest książką dla każdego, gdyż może szokować bardziej zachowawczych czytelników, ale uważam, że miłośnicy tego rodzaju gatunku literackiego będą usatysfakcjonowani.

Mirosława Dudko

ezo-ksiazki.blogspot.com