Okładka Motyl w środku zimy
Nowości Recenzje

Motyl w środku zimy, Krystyna Woźniak-Trzosek

W poszukiwaniu niestraconego czasu

Motyl uznawany jest za symbol transformacji, jest bowiem efektem niezwykłego przeobrażenia z larwy w poczwarkę, a następnie w pięknego owada. Transformacji podlegają jednak nie tylko motyle. Zmiana jest bowiem częścią naszego życia i to nie tylko w skali jednostki, ale również społeczeństwa.

Metamorfozę przechodziła wielokrotnie Krystyna Woźniak-Trzosek – dziennikarka, redaktor naczelna, która swoją karierę zaczynała od stanowiska skromnej nauczycielki języka polskiego. O tym jak wyglądały kolejne etapy pracy zawodowej, jak i życie osobiste autorki dowiadujemy się z niezwykle wciągającej książki pt. Motyl w środku zimy. W poszukiwaniu niestraconego czasu, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Anagram. Książka mimo biograficznego charakteru jest czymś więcej niż suchym zapisem faktów z życia dziennikarki. Jest bowiem zbiorem spostrzeżeń dotyczących naszych czasów, ludzkiej natury, charakteru zjawisk. To pozycja wielowymiarowa, w której jest miejsce dla wspomnień z przeszłości, a także uwag dotyczących tego, co się dzieje obecnie. Po książkę sięgnąć zatem mogą ci, którzy szukają interesujących biografii osób stroniących od pierwszych stron gazet, a jednocześnie wiodących niezwykłe życie. Jest to także pozycja dla tych, którzy cenią sobie opinie osób światowych, otaczających się przedstawicielami różnych profesji.

Recenzja książki Motyl w środku zimy

Książka składa się z trzech części o niezwykle poetyckich nazwach – niemal tak wzniosłych, jak tekst autorki. Jednocześnie ta poetyckość nie utrudnia nam odbioru książki. Wręcz przeciwnie, zostajemy otuleni słowem niczym ciepłym szalem, dopieszczeni. Co więcej, nie czujemy dyskomfortu mimo trudnych, niekiedy niewygodnych tematów poruszanych przez autorkę. Część pierwsza zatytułowana została Odkurzanie pamięci. Poprzez wykorzystanie niedawnego strajku kobiet związanego z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, stanowi nawiązanie do wydarzeń marca`68. Autorka była studentką trzeciego roku polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, kiedy to zdjęcie z afisza Dziadów dało początek studenckim protestom, których kulminacja nastąpiła w marcu 1968 roku. W części tej jest również miejsce na refleksje dotyczącą lektur z czasu pandemii, a nawet zwyczajnej codzienności w cieniu takich wydarzeń na świecie, jak wybory prezydenta USA.

W części drugiej książki pt. Podaruj sobie miejsce znajdziemy m.in. przemyślenia dotyczące drogi zawodowej autorki, w tym rozważania na temat tego, czym jest praca. Wraca wspomnieniami do początków dziennikarskiej kariery. Do pierwszej zagranicznej podróży na Zachód, a także do chwili, kiedy zobaczyła po raz pierwszy autorską gazetę, której była redaktor naczelną, czyli pierwszy anglojęzyczny magazyn gospodarczy dla zagranicznych inwestorów. Autorka pisze tu również o przemianach gospodarczych, których była świadkiem, a także o skoku na głęboką wodę, czyli założeniu własnego wydawnictwa. Część trzecia pt. Jesień w owczarni – 2021 i mój Wielki Finał to refleksje na temat dokonywanych wyborów, różnicy pomiędzy dawnymi a nowymi czasami, uwagi dotyczące życia i jego kolorów.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę Krystyny Woźniak-Trzosek

Ta pięknie wydana książka zawiera zdjęcia z albumu autorki, odwołuje się do znanych dzieł i ich twórców. Portretuje na swoich stronach wiele postaci, znanych ze świata polityki chociażby. To wyjątkowa pozycja, którą możemy powoli smakować. Pełni formę dziennika – pełna jest okruchów wspomnień. Motyl w środku zimy jest lekturą uniwersalną, skłaniającą do myślenia, motywującą do działania, do tego, by iść własną drogą. To również jedna z tych książek, po które sięgać można wielokrotnie, za każdym razem odkrywając inne jej walory, w zależności od etapu życia, zwracając uwagę na inne treści.

Justyna Gul,

Qultura słowa

Więcej tytułów Wydawnictwa Anagram znajdziesz tutaj.