Miedziana rękawica okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Miedziana rękawica, Holly Black i Cassandra Clare

„Ten, kto niczego nie kocha, niczego nie rozumie”.

Drugi tom serii Magisterium

Miedziana rękawica to drugi tom serii Magisterium autorstwa dwóch wspaniałych i znanych autorek książek dla młodzieży: Holly Black i Cassandry Clare.

Odkąd Call odkrył swoją złą naturę, nic już nie jest takie, jak kiedyś. Ma on duszę Wroga Śmierci, a jego ojciec nie potrafi się z tym pogodzić. Gdy chłopak wraca do domu na wakacje, czeka tam na niego jego wilk i niemiła niespodzianka. Pewnego dnia pupil Calla znika bez śladu. Jak się później okazało, to ojciec Calla zamknął zwierzaka w swojej piwnicy. Młody mag odkrywa druzgocącą prawdę o tym, co chce zrobić jego ukochany tata. Chłopak postanawia go zostawić i udać się do szkoły magii. Ale czy tam jest dla niego bezpiecznie?

Bohaterowie Miedzianej rękawicy są o wiele lepiej przedstawieni niż w Próbie żelaza. Zwłaszcza ich charaktery. Bardzo polubiłam głównego bohatera, który zmienił się na moich oczach. Nie jest już zagubionym chłopcem w świecie magii, ale magiem, który chce ukończyć szkołę. Bardzo dobrze została w tej części również przedstawiona Tamara, której nie da się nie lubić.

Wyrusz w podróż pełną magii

Obie autorki, znane z popularnych serii, mają bardzo lekkie pióro, dzięki czemu przez książkę Miedziana rękawica po prostu się płynie. Strony same się przekładają i ukazują nam coraz bardziej niesamowity świat magii i żywiołów. Część pierwsza dostarczyła mi dużo wrażeń, ale w tomie drugim tak naprawdę działo się o wiele więcej. Są tutaj intrygi, porwania oraz ucieczki. Cały czas coś się dzieje i nie ma mowy o nudzie. Tym bardziej, że Miedziana rękawica posiada wiele zaskakujących zwrotów akcji. Wszystko to sprawiło, że lekturę tę czytałam szybko i przyjemnie.

Na uwagę w tej części zasługuje również dość dobrze i ciekawie rozwinięty wątek przyjaźni. Główni bohaterowie są w stanie zrobić wiele dla siebie. A czasami były to naprawdę nieprawdopodobne rzeczy. Miedziana rękawica, podobnie jak Próba żelaza, posiada wspaniałą grafikę, która przykuwa wzrok. Książka dostarcza wielu emocji, wprowadzi nawet w osłupienie, a zakończenie sprawi, że nie będziemy mogli doczekać się kolejnej części.

Komu polecam Miedzianą rękawicę? Po części fanom słynnej serii o Harrym Potterze, którzy szukają czegoś podobnego, a zarazem zupełnie innego. Książkę polecam również fanom fantastyki, zwłaszcza młodszym czytelnikom, którzy dopiero co rozpoczynają swoją przygodę z tym gatunkiem. Myślę, że cykl Magisterium będzie idealną lekturą, która powoli wprowadzi ich w świat pełen magii i żywiołów. Miedzianą rękawicę polecam również nieco starszym czytelnikom, którzy chcą przypomnieć sobie swoje początki z fantastyką.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku