Lighter, okładka
Literatura faktu Recenzje

Lighter, Yung Pueblo

Czujesz, że nie jesteś na tym etapie swojego życia, na którym powinieneś być? Jesteś przekonany, że stać Cię na więcej, ale mimo wszystko nie możesz ruszyć z miejsca? A może przeciwnie – uważasz, że do niczego się nie nadajesz i pogrążasz się w depresji? Jesteś samotny i nieszczęśliwy, zaś pustkę w swoim życiu wypełniasz używkami, jedzeniem lub pracą? Jeśli w tym smutnym obrazie nieszczęśliwego człowieka widzisz swoje odbicie to znaczy, że czas na działanie. Czas na to, byś uwolnił się od przeszłości i pokochał siebie. Żebyś dał sobie przestrzeń do działania i wyrobił właściwe nawyki.

Uwolnij się od przeszłości, zbliż do teraźniejszości, otwórz na przyszłość

Choć ten przepis na nowe życie brzmi prosto, to wcale prosty nie jest. Jednak z książką Lighter zmiana będzie zdecydowanie łatwiejsza, co nie znaczy, że mniej bolesna. Yung Pueblo dowodzi, że kluczem do naszego wyzwolenia i lepszej przyszłości jest akceptacja. Co to dokładnie oznacza? Przekonamy się z lektury tego poradnika, o tyle cennego, że opartego na doświadczeniu autora. Przeżył on taką przemianę i teraz dzieli się zdobytą wiedzą. Tym samym jest to książka dla wszystkich, którzy nie są zadowoleni z własnego życia, ale nie wiedzą dokładnie, co z tym zrobić. I dla tych, którzy wciąż mają „pod górkę”, choć nie wiążą tego z własnymi decyzjami. Publikacja składa się z jedenastu rozdziałów, poprzedzonych wstępem autora. Właśnie w tym wstępie poznajemy poruszającą opowieść o życiu, które mogło potoczyć się w zupełnie innym kierunku. Autor na szczęście w odpowiednim momencie podjął postanowienie o zmianie. Książka „została pomyślana jako pomost między koncepcjami osobistej i globalnej transformacji”. Wyraża on też nadzieję, że przesłanie zawarte w książce stanie się „jedną z sił działających na rzecz powstania rzeczywistości pozbawionej systemowej krzywdy”.

Zarys treści poradnika

W rozdziale pierwszym, „Kochać siebie”, autor pisze o trudnej miłości do siebie samego, traktując self-love jako pierwszy krok do sukcesu wewnętrznego i zewnętrznego. Dowiadujemy się, że miłość do siebie obejmuje budowanie pozytywnych nawyków, radykalną szczerość i bezwarunkową akceptację. Te trzy filary, współdziałające wewnętrznie, zostały szczegółowo opisane przez autora. Rozdział drugi poradnika Lighter traktuje o uzdrowieniu, które zaczyna się wówczas, kiedy zwracamy naszą uwagę do wewnątrz. Kolejne rozdziały zostały poświęcone uwolnieniu się od starych dróg, przekonań, odnalezieniu swojego sposobu na uzdrowienie, a także nawykom i naturze. Rozdział szósty traktuje o dojrzałości emocjonalnej, definiowanej jako ciągły rozwój. Kolejny o relacjach – tu autor podkreśla, że ból, który ze sobą niesiemy, narusza miłość. Rozdział ósmy opowiada o wyzwaniach na drodze uzdrowienia, bowiem uzdrowienie, to – jak pisze young pueblo „droga dla odważnych”. W kolejnym rozdziale poświęconym zmianom na zewnątrz przekonamy się, że zachodzące w nas zmiany, zaczynają zmieniać nasze życie, nasze otoczenie. Ostatnie dwa rozdziały odnoszą się do harmonii ze światem oraz nowej ery.

Recenzja

Dzięki lekturze książki Lighter poznamy siłę pozytywnych nawyków. Przekonamy się, czym jest miłość do siebie, pracować będziemy nad autentycznością, ale i relacjami z innymi ludźmi. Dowiemy się w jaki sposób harmonia wielu osób może zapoczątkować fale pozytywnych zmian, zaczniemy też koncentrować się na zmianie. Pozytywny efekt będzie zauważalny już wkrótce, pozostaje nam go tylko utrzymać. Oczywiście nie pojawi się on po przeczytaniu książki, zmiana wymaga również działania. Jednak wnikliwa lektura i towarzysząca temu refleksja, z pewnością popchną nas ku decyzji o podjęciu aktywności.

Justyna Gul,

Qultura słowa