Lapvona, Moshfegh Ottessa
Średniowieczna wioska Lapvona nękana jest licznymi tragediami i klęskami. Nastoletni Marek uważany jest za wioskowego głupca w związku ze swoją niepełnosprawnością. Jest synem pasterza niezwykle apodyktycznego, który go maltretuje. Marek wierzy, że jego matka zmarła przy porodzie. Wyjątkowy obrót wydarzeń sprawia, że Marka adoptuje William, władca, którego interesuje tylko własna przyjemność i w swoich przedsięwzięciach pomaga mu ksiądz.
Wielowymiarowa historia
Lapvona autorstwa Moshfeghy Ottessy to historia niezwykle dziwna, wielowymiarowa. Co więcej, jest przerysowana i absurdalna. Można w niej wyczuć klimat baśni. Każda z postaci ma urojenia, ale jest też niegodziwa na swój sposób. Trudno lubić bohaterów. Każdy z nich ma swoje przekonania, których się trzyma i na których budują swoją wiedzę o otaczającym świecie. Różnią się statusem społecznym czy sytuacją osobistą. Podejmują dziwne decyzje, które popychały całą fabułę w fascynujący i nieprzewidywalny sposób. Sama opowieść jest momentami szokująca, zabawna ale i niepokojąca. Autorka pokazuje zepsucie ludzkiej natury przy użyciu barbarzyńskiej i makabrycznej scenerii. Wyraźnie widać powiązania struktur władzy i przywilejów z niej wynikających oraz korupcji. Nie brakuje również nawiązania do religii zwłaszcza z chrześcijaństwa z jego pojęciami grzechu i samobiczowania. Moshfegh, osadzając całą historię w średniowieczu, znakomicie oddaje jej klimat. Znajomość ziołolecznictwa, ezoteryka ma tu ogromne znaczenie tak jak i dziwne wierzenia czy przekonania.
Podsumowanie
Całość powieści Lapvona jest aż gęsta do przemocy. Ponadto balansuje na cienkiej nici jawy i koszmaru. Nie brakuje tu również groteski. Przykładem jest postać niewidomej kobiety, której wraca wzrok dzięki końskim oczom. To nieoczywista opowieść o nierównościach społecznych, w której nie brakuje całej palety emocji. Całość na pewno zostaje w pamięci na długo. Jednak zdaję sobie sprawę, iż nie każdy się w niej odnajdzie.
Gosia Mystkowska-Kłopotowska,
Mamausza
Polecamy inne książki autorstwa Moshfegh Ottessy: