Kuchnia na pełnej petardzie okładka
Recenzje

Kuchnia na pełnej petardzie, Patryk Galewski

„Bywa, że człowiek spotyka na swojej drodze innego człowieka, który zmienia całe jego życie”.

Na drodze życia każdego człowieka pojawiają się sytuacje i osoby, które mają wpływ na to, co nas spotyka, jacy jesteśmy i co robimy. Wie o tym doskonale autor książki pt. Kuchnia na pełnej petardzie, ponieważ pewnego dnia spotkał kogoś, kto wyprostował jego pogmatwaną drogę. Tą osobą był założyciel Puckiego Hospicjum, ksiądz Jan Kaczkowski, którego wszyscy nazywali Johnny. Gdyby nie jego otwartość na drugiego człowieka, nie wiadomo, jak potoczyłyby się losy pana Patryka Galewskiego. Ich historię opisuje książka pt. Johnny, a także przedstawia film o tym samym tytule, który 12 września 2022 roku miał premierę światową, natomiast 23 września 2022 roku – polską premierę kinową. Film już otrzymał 4 nagrody oraz nominację do udziału w konkursie głównym w ramach „Złotych Lwów”.

Dzięki wsparciu księdza Kaczkowskiego i umiejętnym pokierowaniu młodym, zbuntowanym mężczyzną pan Patryk Galewski jest dziś uznanym szefem kuchni. Teraz jeszcze autorem książki Kuchnia na pełnej petardzie, w której zamieścił przepisy własnego autorstwa.

Kuchnia na pełnej petardzie – recenzja książki

„Szacunek do jedzenia to podstawa. Każdy składnik daje mnóstwo możliwości, wystarczy tylko je poznać i umiejętnie wykorzystać”.

Patryk Galewski czerpał wiedzę od wielu wybitnych kucharzy, szefów kuchni oraz budował własną bazę przepisów. Niektóre z nich zamieścił w swojej książce pt. Kuchnia na pełnej petardzie, grupując je według etapów, jakie przeszedł od tamtej pory aż do teraz. Materiał autor ujął w pięciu głównych częściach, które zawsze zaczynają się krótką opowieścią o danym okresie jego życia. Po niej przechodzimy natomiast do konkretnych propozycji kulinarnych.

Część pierwsza Kuchni na pełnej petardzie prezentuje dania domowe, jakie można zrobić z kurczaka. W drugiej znajdziemy przepisy, na których pomysły przyszły autorowi będąc jeszcze w więzieniu. Dopiero po wyjściu na wolność mógł je wypróbować. Część trzecia obejmuje okres pracy w hospicjum, wyznaczonej mu przez sąd jako karę do odbycia. Kolejny etap, czwarty, to droga ku obecnej pozycji społecznej, czyli szefa kuchni. Ostatni rozdział Patryk Galewski poświęcił najbliższym, czyli żonie Żanecie i dzieciom: córce Wiki oraz synom, Jasiowi i Patrykowi Juniorowi. Zamieścił w nim ulubione danie każdego członka rodziny, w tym swoje.

Za dodatkowym plusem przemawia także wydanie poradnika, który ukazał się w większym formacie, więc wszystko jest wyraźnie podane i zaprezentowane. Przez całą publikację przewijają się liczne zdjęcia znajdujące się przy każdym przepisie. Fotografie zajmują całą stronę, a dania wyglądają na nich apetycznie, zachęcając do wykonania opisywanej potrawy. Poza zaprezentowaniem w książce Kuchnia na pełnej petardzie ponad 40 przepisów, zamieszczone zostały pomocne wskazówki, ciekawostki i porady, dzięki którym efekty gotowania będą o wiele lepsze.

Kuchnia na pełnej petardzie Patryka Galewskiego nie jest wyłącznie poradnikiem kulinarnym, to także naznaczona smakami i zapachami osobista opowieść o życiu człowieka, który poprzez realizację własnych marzeń odbił się od dna. Dziś jest szczęśliwym mężem, ojcem trójki dzieci i przykładem, że życie zawsze pokazuje nam kierunki, które są dla nas najlepsze, o ile podążymy za jego wskazówkami i głosem serca.

Mirosława Dudko

ezo-ksiazki.blogspot.com