Jak powstaje dorosły, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Jak powstaje dorosły, Rachel Greener

Każdy z nas był dzieckiem. Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia zaczyna dojrzewać. I tego procesu nie da się zatrzymać. Następnie z nastolatka stajemy się dorosłymi ludźmi. Jak jednak to się dzieje? Z pomocą przychodzi książka Jak powstaje dorosły.

Ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu

Gdy rodzimy się określana jest nam płeć. Jesteśmy albo dziewczynką, albo chłopcem. Z czasem nasze ciała zmieniają się. Zachodzą również pewne zmiany w naszym mózgu, który zaczyna wysyłać informacje do naszych jajników i jąder by zaczęły wydzielać hormony. Wraz z procesem dojrzewania pojawia się zarost u chłopców, a u dziewczyn rosną piersi. Ale zmienia się nie tylko ciało. Zmieniają się również nasze nastroje. Raz jesteśmy najszczęśliwszymi ludźmi na ziemi, a zaraz stajemy się przygnębieni. A na dodatek nie wiemy skąd biorą się w nas takie emocje.

Z książki Jak powstaje dorosły dowiemy się:

  • Jak zmienia się nasze ciało w wieku nastoletnim?
  • Co się zmienia w budowie ciała u dziewczynek a jak u chłopców?
  • Co to jest miesiączka i czego można spodziewać się w tych dniach?
  • Jak zmienia się głos u chłopców?
  • Co to jest polucja?

Chcę wiedzieć więcej

Wraz z dojrzewaniem zmienia się w nas wiele rzeczy. Nie tylko ciało, które szybciej rośnie i staje się bardziej owłosione, ale również nasze emocje. Możemy inaczej czuć się, inaczej patrzeć na te same rzeczy. Nawiązujemy również nowe relacje i uczymy się stawiać granicę. Jak powstaje dorosły zawiera coś co powinno znajdować się w tego typu lekturach. Tym czymś są informacje, gdzie szukać pomocy gdy nie radzimy sobie z własnymi emocjami czy mamy problem z wyznaczeniu granic. Książka ukazuje również jak rozsądnie korzystać z Internetu. O czym często zapominają młodzi ludzie. Na końcu książki znajduje się słowniczek ważniejszych pojęć. Jak powstaje dorosły nie jest gruba książką. Ma wiele kolorowych ilustracji, które pobudzają wyobraźnię oraz przybliżają młodszym czytelnikom cały skomplikowany proces dojrzewania.

Recenzja książki

Akademia Mądrego Dziecka to seria książek dla dzieci, która nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. Niejeden raz oczarowała mnie nie tylko wiedzą na różne tematy jaką zawiera, ale również sposobem jej przekazania. Niektóre zagadnienia jak np. proces dojrzewania, jest dość trudnym tematem. Ale książki z tej serii potrafią takie zagadnienia przedstawić w sposób zrozumiały, łatwy i ciekawy. Książka Jak powstaje dorosły nadaje się na prezent dla dzieci, które już są nastolatkami, albo niebawem nimi się staną i zaczną zauważać u siebie pierwsze zmiany. Jest mądrą i wartościową lekturą zarówno dla dzieci jak i również dla rodziców, którym pomoże w pierwszych rozmowach na temat dorastania.

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku