Fuuj ohyda, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Fuuj, ohyda!, Dan Marshall

O czym jest Fuuj ohyda? O wszystkim tym, co wstrętne i strasznie obleśne. Co przegniłe i odpychające. To, co jest opisane w tej książce, z jednej strony wywołuje minę wskazującą na fuuj, a z drugiej strony te niesamowicie śmierdzące i wyglądające rzeczy wzbudzają ekscytację. Jednym słowem, z tą książką nie ma nudy. Ma wiele ilustracji, które pomagają wyobrazić sobie dzieciom o czym jest mowa i na jaką skalę.

Co znajdziemy w książce Fuuj, ohyda?

Książkę podzielono na 5 dość obszernych rozdziałów: Kosmos, Ziemia, Ludzie, Zwierzęta i Nauka. W każdym z nich znajduje się wiele ciekawostek naukowych. Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób astronauci korzystają z toalety? Jak pachnie kosmos i która z planet jest najbardziej śmierdząca? Czy w brudnych majtkach można wyhodować rośliny? Czy jest coś na Ziemi brudniejsze niż deska klozetowa? Skąd pochodzi biały piasek na plażach w Hawajach? Które miejsce na naszej planecie jest najbardziej brudne, a które najbardziej cuchnące? Każdy z tych rozdziałów jest ciekawy i ekscytujący, ale rozdział o ciele ludzkim zainteresował nas najbardziej. W książce Fuuj ohyda opisano dosłownie wszystko. Nie tylko co dzieje się w naszych żołądkach, ale również jakie pasożyty żyją w naszych rzęsach lub co nosimy w pępku. A zaraz po nas, ciekawymi osobnikami są zwierzęta i robaki. Ich higiena i świat jest również odrażający.

Co więcej?

Przyjrzymy się bliżej nie tylko temu co dzieje się na powierzchni ziemi, ale również pod nią. Dowiemy się jaki zapach mają głębokie jaskinie. Ludzi brzydzą różne rzeczy. My za pomocą ohydomierza znajdującego się na stronach tej książki, możemy sami ustalić poziom obrzydzenia. A muszę przyznać, że uczucie to będzie Wam towarzyszyć co chwilkę. I lepiej książkę Fuuj ohyda czytać z pustym żołądkiem. Co jakiś czas znajdują się strony z Zróbmy to! Dzięki prostym eksperymentom dzieci dowiedzą się jak łatwo można wyhodować pleśń, cuchnącą bombę czy co wyniknie z przysmażonych własnych sików. Zabawy z jednoczesnym mówieniem fuuj jest z tą książką co nie miara.

Ilustracje

Przewagę w książce Fuuj ohyda mają ilustrację nad tekstem. Są one kolorowe, dokładnie podpisane. Sprawiają, że czytelnik zarówno młody jak i starszy zatrzymuje się na danej stronie na dłużej. Książka przeznaczona jest dla dzieci od 6 do 8 lat, ale myślę, że ciekawostki o otaczającym nasz świecie zainteresują i nieco młodszych i starszych czytelników. Sama o wielu rzeczach nie wiedziałam i nie tylko głośno krzyczałam fuuj, ale również robiłam wielkie oczy. Oprócz pięknych i dokładnie obrazujących dany temat ilustracji, książka ma prosty i zabawny tekst. Dzięki czemu, naprawdę nawet młodsze dziecko nie będą mieć problemu ze zrozumieniem większości zagadnień.

Podsumowanie

Fuuj ohyda to książka, z którą na pewno nie ma mowy o nudzie. Pomimo tematów wywołujących raczej uczucie obrzydzenia, czyta się bardzo szybko i … przyjemnie. Dzieci lubią uczyć się poprzez zabawę i właśnie poprzez tę książkę, mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Myślę, że wiedza w ten sposób przekazana zostanie w nich na dłużej. Bardzo polecam!

Ewelina Gąsiorowska

Z książką w plecaku