Byłam żoną geja okładka
Literatura faktu Recenzje

Byłam żoną geja, Bożena Stasiak

Czy znalazłaś się kiedyś w sytuacji, kiedy mężczyzna, którym byłaś zainteresowana, i którego próbowałaś uwieść, nie był zupełnie Tobą zainteresowany? Czy zdarzyła Ci się sytuacja, że mężczyzna, z którym zaczęłaś się spotykać, mimo kolejnych randek nie posuwał się dalej poza trzymanie za rękę czy pocałunek w policzek? A może spotkałaś się kiedyś z mężczyzną, na którego miałaś ochotę, podczas kiedy on miał ochotę… na Twojego męża?

Prawdziwe historie kobiet

Kwestia homoseksualizmu jest wciąż drażliwa, mimo iż stanowi on po prostu jedną z orientacji psychoseksualnych, obok heteroseksualizmu i biseksualizmu. Niestety, wciąż w wielu krajach kontakty seksualne z osobami tej samej płci podlegają penalizacji. Są nawet takie kraje, w których homoseksualizm karany jest śmiercią.

W Polsce wciąż wiele osób nie akceptuje par homoseksualnych. Mimo iż związki osób tej samej płci od 1932 roku nie podlegają teoretycznie ustawodawstwu prawnemu. Nie mówiąc już o stworzeniu warunków do zawarcia małżeństwa czy adopcji dziecka przez gejów czy lesbijki. Ten brak równouprawnienia osób homoseksualnych co jakiś czas poddajemy dyskusji, ale tak naprawdę problem leży w samym sednie. Ważne jest zrozumienie, że miłość homoseksualna jest tak samo czysta i prawdziwa, jak heteroseksualna. Brak sprzyjającego otoczenia, deprecjonowanie tej miłości, wyszydzanie, piętnowanie i alienacja, której poddane są pary homoseksualne sprawiają, że zaczynają one ukrywać swoje związki i prawdziwe preferencje.

Z tego braku autentyczności, z życia w niezgodzie z samym sobą, biorą się prawdziwe dramaty. Często bowiem osoby homoseksualne w związkach heteroseksualnych upatrują bezpiecznej przystani, swego rodzaju „przykrywki” dla swojej prawdziwej natury. I tu rodzą się dramaty kobiet, które odkrywają, że ich mężowie są gejami. To także dramaty mężczyzn, których żony ostatecznie wybierają kobiety. Jeszcze gorszą jest sytuacja, kiedy w to wszystko zamieszane są dzieci…

Byłam żoną geja – recenzja książki

O tym, jak to jest być żoną geja i jak poskładać swoje życie po szoku przeżytym w chwili odkrycia preferencji partnera, traktuje książka pt. Byłam żoną geja. Autorka, Bożena Stasiak, w opublikowanej nakładem Wydawnictwa Harde książce, przywołuje dwanaście historii kobiet, które odkryły, że ich mężczyźni są gejami. Mimo iż każda z tych opowieści jest inna, rozgrywają się one w innych okolicznościach, różne były także sposoby odkrycia prawdy, to każda z nich wiąże się z traumą. Każda też pokazuje różne oblicza miłości. Ukazuje krzywdę osób homoseksualnych zmuszonych do ukrywania swojej tożsamości płciowej. Są to również osoby skazane na nienawiść czy ból odrzucenia, jeśli przekonują się o swojej prawdziwej naturze dopiero wówczas, kiedy są w związkach heteroseksualnych.

W trakcie lektury książki Byłam żoną geja rozpaczać możemy nie tylko nad kobietami, które stanęły w obliczu takiej informacji dotyczącej ich mężczyzn. Również nad całym nietolerancyjnym społeczeństwem pozbawionym wiedzy na temat homoseksualizmu. Bożena Stasiak przywołuje również wyznania gejów związane z tym, jak się czują w relacjach z kobietami. To pozwala nam zyskać szerszą perspektywę i patrzeć na świat relacji nie tylko damsko-męskich. Również męsko-męskich, nie tylko w czarno-białych barwach.

W książce Byłam żoną geja poznajemy m.in. historię psycholożki Anny, będącej w związku małżeńskim z Alessandro, przystojnym Włochem, który – po spłodzeniu dwójki dzieci – zakochał się w poznanym przez Annę modelu. Jest również opowieść o pewnej dyrektorce jednej z polskich filii firmy farmaceutycznej, która przyciąga gejów niczym magnes. A także o Alicji, która świadoma homoseksualizmu partnera zdecydowała się wyjść za niego za mąż, skuszona wizją miłości duchowej. Jest też opowieść Agaty. Kobieta po nocy sylwestrowej spędzonej z gejem zakochała się w nim i zdecydowała nie tylko na życie w trójkącie, ale nawet… na dziecko.

Poruszający reportaż Bożeny Stasiak

Reportaż Byłam żoną geja to tylko część historii pokazujących różny stopień otwartości kobiet na informację dotyczącą homoseksualizmu. Poznajemy również skomplikowane mechanizmy, jakimi się kierujemy, podejmując decyzję o wchodzeniu w związek. I to niezależnie od tego, czy mówimy o związku homo- czy heteroseksualnym. Lektura książki Byłam żoną geja Bożeny Stasiak otwiera nam jednak oczy na konsekwencje wynikające z braku tolerancji dla związków homoseksualnych. Czytamy również o nieszczęściu tych, którzy swoją seksualność muszą ukrywać.

Justyna Gul,

Qultura słowa

Literatura faktu dostępna w księgarni internetowej Bonito!