Brat mojego męża okładka
Literatura piękna Nowości Recenzje

Brat mojego męża, Danka Braun

„Może i prawda rzeczywiście jest przereklamowana, ale oczyszcza człowieka”.

Czy prawda wyzwala? O tym przekonanych jest większość z nas. Od dziecka wpaja się nam, że kłamstwo to coś złego, że zawsze powinniśmy mówić prawdę, być wobec siebie i innych szczerzy, wówczas życie jest prostsze. Mimo przekazywanych tego rodzaju zasad, kłamstwo nadal ma się dobrze i jego skutki są częstym tematem wielu filmów, sztuk teatralnych i powieści, także najnowszej książki pani Danki Braun pt. Brat mojego męża.

Brat mojego męża – najnowsza powieść Danki Braun

Byli sobie dwaj bracia. Bliźniacy jednojajowi. Podobni jak dwie krople wody. Nawet matka miała czasem problem z ich odróżnieniem, ale serce matki zawsze wie, kto jest kim. Piotr i Paweł Cisowscy. Przystojni, inteligentni i mocno ze sobą związani. Jednak 11 lat temu stało się coś, co spowodowało, że Piotr wyjechał do Australii. Paweł został w Polsce, w małej miejscowości niedaleko Krakowa w Żuradzie Leśnej, w której zamieszkał ze swoją żoną, Dianą. Brzmi to wszystko jak początek zwykłej opowieści obyczajowej z domieszką romansu, lecz to tylko pozory. Pewnego grudniowego dnia 2019 roku Paweł jedzie samochodem do kogoś, z kim rozmawia przez telefon. Jest w dobrym nastroju, bo ma przed sobą upojną noc, jednak z prologu nie wynika, dokąd się dokładnie udaje i do kogo. Na pewno nie do swojej żony, Diany. Nie dojeżdża do celu, gdyż jego podróż przerywa wypadek i w efekcie śmierć.

Recenzja książki Brat mojego męża

Fabuła została złożona z czterech części. Świadczy to również o tym, że autorka doskonale wiedziała, w jaki sposób opowiedzieć tę niezwykłą, złożoną historię. Każda z części ma inny sposób narracji, co okazało się niesamowicie trafnym i uzasadnionym zabiegiem. Dzięki temu otrzymujemy bogactwo różnego spojrzenia na to, co się dzieje na kolejnych stronach.

W pierwszej części poznajemy bliżej Dianę, żonę Pawła, która w narracji pierwszoosobowej i czasie teraźniejszym zwraca się do zmarłego męża. Opowiada mu o swoim obecnym życiu, pojawiających się sytuacjach i przeżyciach. Diana żyje z piętnem swojej matki, Urszuli, o której mieszkańcy Żurady nie mieli dobrego zdania. Dziewczyna nigdy nie miała przyjaciółki, gdyż zawsze trudno nawiązywała znajomości i nie potrafiła dogadywać się z rówieśnikami. Teraz jej jedynym życzliwym człowiekiem jest Darek Drewniak, policjant, który badał sprawę śmierci Pawła.

Od śmierci Pawła minęło ponad pół roku, a ona nadal nie może pogodzić się z jego odejściem. Pewnego dnia na krakowskim rynku widzi mężczyznę identycznie wyglądającego jak Paweł. Wkrótce zagadka się wyjaśnia, gdyż okazuje się, że to jego brat bliźniak – Piotr. Diana, sugerując się negatywną opinią swojej sąsiadki, wiekowej pani Wandy, traktuje brata swego męża z niechęcią i oschle. Kolejne części przybliżają nam inne postacie tej historii poprzez zróżnicowaną konstrukcję fabuły, co jest dodatkowym atutem całej książki.

„Nie można nikogo osądzać, gdy się nie zna dokładnie wszystkich faktów”.

Emocje grają główną rolę

Powieść Brat mojego męża obfituje w ogrom emocji, a nicią przewodnią jest kłamstwo, skrywane sekrety i wiele niewiadomych. To rewelacyjna opowieść z wielowątkową fabułą i nietypowym splotem zdarzeń. Doskonale przemyślany styl opowiadania i przekazania emocji, które wprost wylewają się z kart tej powieści. Tajemnica goni tajemnicę, a im bliżej końca, tym coraz więcej się wyjaśniało i dopiero poznając całość, doceniamy kunszt pisarski pani Danki Braun.

Autorka w powieści porusza wiele zagadnień natury społecznej i moralnej, których nie będę przybliżać, by nie psuć satysfakcji z czytania. Śmierć Pawła i pojawienie się Piotra w życiu Diany to zaledwie początek fascynującej podróży przez ludzkie ułomności, umysły, zawiłości losu i emocje. Między innymi wyłania się kwestia zbyt pochopne wydawanych opinii o innych czy osądzanie na podstawie czynów rodziców w przeszłości.

Danka Braun – niekwestionowana mistrzyni

Pani Danuta Braun dołącza do moich ulubionych pisarek, gdyż jest mistrzynią w tworzeniu niestandardowych historii opartych na ludzkich ułomnościach, popełnianych błędach i życiowych sytuacjach. W powieści Brat mojego męża ponownie zachwyciła mnie swoim nietuzinkowym pomysłem na historię, która z pewnością na długo pozostanie w mojej pamięci. Stworzyła w niej świetny portret natury ludzkiej złożony z wielu niewiadomych, obaw, lęków, nieuczciwości, nieszczerości, ale też troski, przyjaźni i miłości w różnych jej odmianach. Pokazała, że każde działanie ma swoje określone skutki, a gdy w porę nie zastopuje się negatywnych impulsów pchających do czynienia komuś krzywdy i przykrości, wówczas skutki tego trudno przewidzieć.

Mirosława Dudko,

ezo-ksiazki.blogspot.com

Przeczytaj najnowszą powieść Brat mojego męża oraz inne książki Danki Braun.