Rycerki, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko, Anita Ganeri

Wszyscy znamy bajkę o Kopciuszku, Roszpunce czy Królewnie Śnieżce. Baśnie te są piękne, ale oparte o podobny schemat. Piękna dziewczyna w potrzebie czeka na swojego księcia, który wybawi ją z opresji i będą żyli długo i szczęśliwie. Co powiecie na zamianę ról? Czy kobiety zawsze muszą czekać na pomoc mężczyzny? Otóż nie. To udowadnia książka Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko.

Co nieco o wydaniu publikacji

Książka Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko jest wydana w twardej oprawie. Ma piękną okładkę, która przykuwa uwagę. Całość liczy ponad 100 stron. Ilustracje są piękne, kolorowe. Co więcej, często zajmują całe strony, chociaż nie jest ich w całej książce bardzo dużo. Font użyty w publikacji bardzo dobrze pasuje do treści, dlatego że jest taki baśniowy. Całość składa się z 15 inspirujących historii. 

Bohaterki, które wiedzą czego chcą

W publikacji Baśnie o rycerkach, wojowniczkach i nie tylko kobiety biorą sprawy w swoje ręce. Ponadto doskonale wiedzą, czego chcą. Nie są to jednak same szlachetne osoby. To też oszustki i złodziejki, chcą jednak nieść pomoc innym. Bohaterki są niezależne, silne i sprytne. Poza tym są pewne siebie nie mniej niż znani herosi. Przedstawiono tu historie inspirujących kobiet, które nie robiły tego, czego od nich oczekiwano. I bardzo dobrze. Dzięki temu to idealne przykłady do naśladowania dla małych i większych dziewczynek. W książce autorstwa Anita Ganeri jest baśń pod tytułem Maada i Górski Łowca. Bajka ta posłuży mi za przykład w pokazaniu treści publikacji.

Maada i Górski Łowca

Poznajemy główną bohaterkę Maadę. Jest niezależna, spontaniczna i pełna energii. Jej rodzice chcieli, by wyszła za mąż, jednak ona nie myślała o tym. Do wioski przybywali różni kandydaci, którzy chcieli starać się o rękę bohaterki. Z tego powodu Maada wraz z młodszą siostrą uciekły z wioski. Po drodze pomogły w potrzebie myszce, zwanej Mysią Babcią. Ta obiecała im pomóc dostać się do Górskiego Łowcy. Maada postanowiła, że wyjdzie za niego za mąż. Drogi do jego domu strzegły straszne istoty. Dziewczyny miały cztery przeszkody do pokonania. Pokonały trzy i spotkały Górskiego Łowcę. Był młody i sympatyczny. Dziewczyny pokonawszy czwartą przeszkodę – złą wiedźmę – odgoniły złą moc, która rządziła w górach. Górski Łowca był im niezmiernie wdzięczny. Odprowadził je do wioski niosąc wiele podarków. Czy baśń skoczyła się ślubem? Otóż… nie. … to chyba nie jest w porządku (…) żebyśmy się pobrali tylko dlatego, żeby dać nauczkę mojej matce. Możemy zostać przyjaciółmi?

Podsumowanie

Te pięknie wydane baśnie idealnie wpasowują się w obecne czasy. Niosą wartości uniwersalne i będą świetną inspiracją dla poszukujących wzorców do naśladowania dziewczynek. Bajki pokazują, że kobiety są silne, niezależne i mają własne zdanie. Potrafią o siebie zadbać i nie muszą opierać się na mężczyźnie. Baśnie te kształtują pozytywne postawy i budują pewność siebie u młodych czytelniczek. Bohaterki są bardzo różnorodne, mają różne charaktery. Dzięki temu odbiorcy łatwo się utożsamią z którąś z nich. W bajkach nie brakuje również silnych przesłań morlanych. Bohaterki często pokonują trudności dzięki wytrwałości, sile charakteru i uczciwości. Historie różnią się od znanych nam bajek o Kopciuszku czy Królewnie Śnieżce. Czy te są złe? Uważam, że nie, sama się na nich wychowałam i myślę, że są piękne. Warto znać po prostu jedne i drugie, i z każdej baśni czerpać radość z czytania i odpowiednie inspiracje. Polecam serdecznie.

Zaczytana