Życie, którego pragniesz, okładka
Literatura faktu Recenzje

Życie, którego pragniesz

Gdyby spytać osób dookoła nas, czego pragną, do czego dążą, to okazałoby się zapewne, że większość z nich pragnie szczęścia, pragnie być szczęśliwym człowiekiem. Jednocześnie, większość z tych osób, poproszona o zdefiniowanie tego szczęścia, albo wytłumaczenie, kiedy poczuje, że jest szczęśliwa, tak naprawdę nie wie, co odpowiedzieć. Taka sytuacja dotyczy nie tylko naszego najbliższego otoczenia, ale większości populacji. Rzadko kto bowiem umie jasno odpowiedzieć, co tak naprawdę znaczy „być szczęśliwym”.

Sztuka i nauka sięgania po szczęście

Tak naprawdę kluczem do lepszego życia nie jest wcale szczęście. Ono ma różne definicje i niekiedy naprawdę nie wiemy, czego tak naprawdę pragniemy. Kluczem, jest lepsze zrozumienie działania swojego mózgu, by zbudować takie życie, jakiego pragniemy. Takie lekcje szczęścia, podręcznik dla ludzi, którzy chcą żyć lepiej i pomagać innym, stworzyli Arthur C.Brooks i Oprah Winfrey. W książce pt. Życie, którego pragniesz, znajdziemy nie gotowy przepis, jak być szczęśliwym, ale kierunkowskazy. Poprowadzą nas drogą ku szczęściu. A wszystko to m.in. dzięki zmianie reakcji na zewnętrzne okoliczności, kiedy samych okoliczności zmienić nie możemy. Tym samym książka jest odpowiednią lekturą dla osób, które czują, że ich życie jest dalekie od tego, jakie miało być. Ponadto dla tych, którzy czują się tak przygnębieni, że nie czują już sensu w działaniu. Co więcej, to lektura i dla tych, którzy są zadowoleni ze swojego życia, ale wierzą w to, że może być jeszcze lepiej.

Jak osiągnąć szczęście?

Książka Życie, którego pragniesz składa się z dwóch części. Pierwsza koncentruje się na zarządzaniu emocjami, zaś druga na tym, jak budować to, co ważne. W kolejnych rozdziałach rozumieć będziemy, jak działają nasze myśli i emocje oraz jaką rolę odgrywają w kształtowaniu rzeczywistości. Dowiemy się też, jak wielką rolę w szczęściu odgrywa nieszczęście. Bez niego bowiem nie moglibyśmy w pełni docenić wielu rzeczy, uczyć się czy wpadać na dobre pomysły. Autorzy podkreślają, że nawet gdyby udało nam uwolnić się od nieszczęścia, to byłby to błąd. Sekretem lepszego życia jest zaakceptowanie swojego nieszczęścia, by móc się uczyć i rozwijać, a także radzenie sobie z uczuciami, które z niego wynikają. Abyśmy mogli jasno spojrzeć na swoje życie, uwolnić się od problemów oraz dostrzec możliwości, musimy postrzegać szczęście i nieszczęście zupełnie inaczej, niż ludzie dookoła nas. Szczęście nie może być bowiem naszym celem, zaś nieszczęście nie może być naszym wrogiem.

Życie, którego pragniesz – jak do niego dążyć?

Zrozumienie przez nas, czym tak naprawdę jest szczęście i nieszczęście, jest fundamentem do budowania lepszego życia. Jest pierwszym krokiem, a kolejnym jest zarządzanie naszymi pozytywnymi i negatywnymi emocjami. Dzięki temu stajemy się silniejsi i mądrzejsi oraz spędzamy mniej czasu na odwracaniu uwagi od tego, co sprawia nam w życiu przykrość. Druga część książki Życie, którego pragniesz skupia się natomiast na budowaniu życia, jakiego pragniemy, poczynając od pracy nad relacjami. Zaczniemy od relacji z sobą samym, a następnie z najbliższymi. Stopniowo pracować będziemy nad relacjami z przyjaciółmi i współpracownikami. Ostatecznie również z „siłami wyższymi”, z którymi kontaktujemy się poprzez odpowiadającą nam formę duchowości.

Podsumowanie

Lektura książki Życie, którego pragniesz pozwala budować swoje życie krok po kroku. Stajemy się coraz szczęśliwszym poprzez budowanie swojego życia na fundamencie miłości. Przekonamy się, że szczęście to nie milion dolarów czy 50 kg masy ciała, ale coś, po co sięgnąć może każdy z nas, zaczynając inaczej patrzeć na życie. Co więcej, opierając się na własnych życiowych doświadczeniach autorów, wynikach badań zaczynamy rozumieć, co tak naprawdę możemy zrobić we własnym zakresie, by poczuć się szczęśliwszym, zamiast czekać w nieskończoność na przysłowiową gwiazdkę z nieba. Ucząc się kontrolować swoje myśli i emocje, poznając cztery filary szczęśliwego życia, wyruszymy w podróż ku lepszemu życiu.

Justyna Gul,

Qultura słowa