Top, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Zaczytani w nowościach. Poznaj nasze top 10!

Wśród nowości każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy szukasz opowieści, które poruszą serce, czy takich, które zaskoczą i wciągną. Fascynujące narracje i barwne postacie sprawiają, że lektura staje się niezapomnianym przeżyciem. W tym tygodniu pojawią się również tytuły dla miłośników poradników o zdrowiu.

10. Nawłoć jeszcze nie kwitnie

Nawłoć jeszcze nie kwitnie to nowość od Wydawnictwa Filia. Czarujące Podlasie i siła kobiecej wspólnoty. Historia o odrodzeniu, magii tkwiącej w naturze i tradycjach. Alina, poszukując spokoju i szczęścia po stracie życiowego partnera, postanawia opuścić miasto i przeprowadzić się do malowniczej podlaskiej wsi. Tam odkrywa uspokajający świat przyrody, współczesnych szeptuch i kojącą siłę kobiecej przyjaźni. Powoli odzyskuje spokój ducha i zaczyna patrzeć na świat z nowej perspektywy. Odkrywa, że życie zawsze może się rozpocząć od nowa, nawet po największej stracie.
#Filia #Agnieszka Kulig #powieść obyczajowa

9. Kobieta z automobilu

Cäcilie Bertha Ringer to bohatgerka powieści Kobieta z automobilu. jest od dziecka zafascynowana pracą ojca – mistrza budowlanego w Pforzheim w Niemczech. Jednak te cztery słowa, które ojciec napisał obok jej imienia w rodzinnej Biblii, prześladowały ją od chwili, gdy je przeczytała. Lata później poznaje Carla Benza i zakochuje się w nim i jego pomyśle na biznes – powóz bez koni. Bertha wierzy w ten projekt tak bardzo, że inwestuje w niego swój posag, co jest ryzykownym krokiem, ponieważ jedynie ona i Carl wierzą w jego sukces. Gdy partnerzy Benza grożą wycofaniem się z biznesu, Carl jest gotów rozwiązać spółkę. Bertha zdaje sobie sprawę, że ta decyzja zniweczy wszystko i doprowadzi ich na skraj bankructwa. Ignorując sceptycyzm otoczenia, postanawia działać na własną rękę, opracowując tajny plan, który albo doprowadzi do ich upadku, albo udowodni ich genialność. W międzyczasie Carl jest bliski zawarcia umowy z nowym, tajemniczym inwestorem. Bertha nie tylko ryzykuje swoje małżeństwo i dorobek życia, ale także walczy z patriarchalnym systemem, wątpliwościami Carla i wyścigiem z czasem. Jak wiele współczesnych jej kobiet, Bertha przez lata żyła w cieniu swojego męża. W tej inspirującej opowieści o wytrwałości, miłości i pokonywaniu przeciwności, autorka składa hołd jej niezłomnemu duchowi.
#Wydawnictwo Kobiece #Penny Haw #powieść obyczajowa #powieść historyczna

8. Zrozumieć menopauzę

Zrozumieć menopauzę to świetna książka, dla każdej kobiety, która zbliża się do menopauzy lub już ją przechodzi. Dr Heather Hirsch, specjalistka w leczeniu objawów menopauzy, chce pomóc kobietom określić ich indywidualny typ menopauzy, co pozwoli im przebić się przez nadmiar informacji i skutecznie radzić sobie z objawami. Autorka zrobiła quiz, który pozwala zidentyfikować jaka jest dana menopauza (przedwczesna, niespodziewana, na maksa, psychoaktywna, niby-wieczna, bezobjawowa). Każdy typ menopauzy ma przypisany przez autorkę zestaw praktycznych zaleceń. Obejmuje ćwiczenia, dietę i strategie mające na celu odzyskanie równowagi i uczynienie menopauzy naturalnym etapem życia. Poradnik zawiera też między innymi najnowsze zalecenia dotyczące równoważenia poziomu hormonów i wskazówki, co zrobić, jeśli twoja menopauza jest mieszanką różnych typów.
#Laurum #Heather Hirsch #Stacey Colino #poradnik #kobieta

7. Nie pytaj

Na 7 miejscu listy znalazł się thriller Nie pytaj od Wydawnictwa Muza. Poznajemy Marię Korcz, która dorastała w domu dziecka i zawsze w rubrykach dotyczących rodziców wpisywała wstydliwe litery NN. W 2023 roku Maria ginie w wypadku. Jej córka, Inga, postanawia rozwikłać zagadkę tej tragicznej śmierci. Przekonana, że nie zazna spokoju, dopóki nie odkryje nagle pojawiających się rodzinnych tajemnic, podąża śladami matki, której życie nigdy nie było spokojne. Wkrótce okazuje się, że ta historia jest bardziej tajemnicza, niż mogłoby się wydawać, i ma swoje odzwierciedlenie w teraźniejszości. Pomimo realnego zagrożenia, Inga nie chce się wycofać. Ale czy zawsze trzeba za wszelką cenę poznawać przeszłość?
#Muza #Maria Biernacka-Drabik #thriller

6. Słowiańskie mity i opowieści w komiksie

Bardzo ciekawa książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia. To Słowiańskie mity i opowieści w komiksie. Świetna książka dla małych i dużych. Kim byli bogowie naszych słowiańskich przodków? Dlaczego na wiosnę topimy marzannę? Jak pozbyć się zmory? Mitologia Słowian jest skomplikowana i mało udokumentowana, ale pisarka Wiktoria Korzeniewska i ilustratorka Natalia Noszczyńska podjęły wyzwanie przedstawienia jej młodszym czytelnikom w przystępny i fascynujący sposób. Dzięki nim poznacie słowiańskich bogów, odkryjecie stare tradycje, które przetrwały do dziś, oraz znajdziecie inspiracje do słowiańskich projektów DIY.
#Nasza Księgarnia #Wiktoria Korzeniewska #komiks #dla dzieci

5. Pić czy nie pić? Co nauka mówi o wpływie alkoholu na zdrowie

Pić czy nie pić? Co nauka mówi o wpływie alkoholu na zdrowie to poradnik, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Książkę napisał naukowiec, David Nutt, który przełamuje powszechne stereotypy, przedstawiając długo- i krótkoterminowe skutki spożywania alkoholu. Dzięki jego umiejętnościom, skomplikowana nauka staje się zrozumiała. Autor zabiera czytelników w fascynującą podróż po ciele i mózgu, od momentu pierwszego łyka. Wyjaśnia, co naprawdę oznacza „odpowiedzialne picie” i w przystępny sposób opisuje, jak alkohol wpływa na nasze zdrowie – fizyczne i psychiczne samopoczucie, jakość snu, hormony, płodność. Ta książka dostarcza niezbędnej wiedzy, aby podejmować świadome i racjonalne decyzje dotyczące spożycia tej popularnej substancji.
#Wydawnictwo Krytyki Politycznej #David Nutt #poradnik #zdrowie

4. Najlepszy przytulas

Najlepszy przytulas to nowość od Wydawnictwa Kropka. To pięknie wydana książeczka dla dzieci, która przykuwa wzrok ilustracjami. W tej pełnej radosnych zabaw opowieści o sile przytulania znajdziecie mnóstwo ciepłych i wesołych zabaw językowych. Zastanawialiście się kiedyś, kto przytula najlepiej? Ktoś, kto jest miękki i cieplutki? A może ktoś, kto potrafi przytulić delikatnie, ale z uczuciem? Od niedźwiedzich objęć po koalowe przytulanki i pingwinie uściski – jest mnóstwo rodzajów przytuleń do odkrycia. Ale ten idealny przytulas może być bliżej, niż myślisz. Najlepszy przytulas pochodzi od kogoś, kto cię kocha najbardziej!
#Kropka #Smriti Halls #dla dzieci

3.  Córki botanika. Tom 1. Bliźniaczki

Córki botanika. Bliźniaczki to saga pełna romansu i przygód, rozgrywająca się w XIX-wiecznej Polsce nad Biebrzą oraz w odległej Kornwalii. Główne bohaterki, siostry Hortensja i Hiacynta, nie zgadzają się na tradycyjne role przeznaczone kobietom i nieustannie wplątują się w tarapaty. Hortensja Wigura, o żywiołowej osobowości i pełna szalonych pomysłów, lubi mieszać się w cudze sprawy i ignoruje konwencje panny z dobrego domu. Raz za razem popada w różne kłopoty. Wraz z bliźniaczką Hiacyntą zostaje wysłana do zamku hrabiego Harcourta w Kornwalii, aby znaleźć odpowiedniego męża. Siostry wymieniają się rolami, co prowadzi do humorystycznych nieporozumień, trafnych ripost oraz uroczych flirtów. Wątki rodzinne, morskie starcia z piratami oraz mroczna intryga, której stawką jest druidzki artefakt i życie, dodają powieści niezwykłego smaku.
#Szara Godzina #Urszula Gajdowska #obyczajowa

2. Zdrowie z natury. Kawy i herbaty z łąk i lasów

Bardzo ciekawy tytuł wydało Wydawnictwo Pascal – Zdrowie z natury. Kawy i herbaty z łąk i lasów. Autorzy Katarzyna Mikulska i Artur Bokła to eksperci od zielarstwa i zdrowego stylu życia. Prowadzą kursy i warsztaty z zakresu zielarstwa, kuchni z wykorzystaniem dziko rosnących roślin, survivalu i ekologii. W książce jest dużo przepisów na pyszne i łatwe do przygotowania napary z dziko rosnących roślin, które możesz znaleźć wokół siebie. Teraz nie musisz polegać tylko na gotowych mieszankach dostępnych w sklepach. Autorzy zachęcają do eksperymentowania i przekonują, że kawy i herbaty mogą być niezwykłe i zaskakujące.
#Pascal #Katarzyna Mikulska #Artur Bokła #napoje

1. Chłopi. Wydanie kolekcjonerskie

Numerem jeden w tym tygodniu jest wydanie kolekcjonerskie książki Chłopi. Ukazało się ono nakładem Wydawnictwa Agora. Powieść ukazuje życie zgodne z cyklami natury, uwielbienie ziemi i sezonowe prace rolnicze. W tej unikalnej wiejskiej społeczności rozgrywają się losy Macieja Boryny, jego dzieci oraz tajemniczej Jagny. Chłopi nie tylko przedstawiają wiejską rzeczywistość i malownicze pejzaże, ale przede wszystkim opowiadają historię tragicznej miłości i pożądania, obrazując zasady życia w małym społeczeństwie, gdzie każdy ma przypisane miejsce, a odstępstwo od hierarchii grozi upokorzeniem i wykluczeniem.
#Agora #Władysław Reymont #powieść historyczna #powieść obyczajowa

Zaczytana