Atlantyk, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Recenzje

Wyprawa przez Atlantyk

Dzieci lubią czytać książki. Wystarczy tylko odpowiednia lektura. A powieść Nicki Greenberg Detektywka w podróży. Wyprawa przez Atlantyk jest właśnie taką. Ta książka ma w sobie wszystko, by zachwycić młodego czytelnika. Jest tu przygoda, przyjaźń, wielka wyprawa, zagadka do rozwiązania i dramatyczne momenty. Bohaterowie dają się polubić, a przebieg akcji przykuwa uwagę. No i ten wspaniały klimat elegancji w wydaniu retro. Majstersztyk.

Detektywka w podróży

Akcja książki Detektywka w podróży w większości dzieje się na statku. To wspaniały transatlantyk Aquitania. Główną bohaterką jest trzynastoletnia Pepper, która marzy o rejsie tym statkiem. Na dodatek jej ojciec jest tam kapitanem. Sprawa wydawałaby się więc prosta. Niestety tak nie jest. Pepper musi wykazać się dużym samozaparciem, by znaleźć się na pokładzie. Kapitan nie jest łatwym człowiekiem. Ponadto załamany śmiercią żony zamknął serce przed miłością i nie potrafi okazać jej swojej córce. Co musi się stać, by to się zmieniło?

Powieść z wątkiem kryminalnym

Detektywka w podróży. Wyprawa przez Atlantyk to powieść z wątkiem kryminalnym. Na statku dochodzi do kradzieży. Ginie Wielki Brylant Szafianowy będący własnością słynnej aktorki Perdity West. Jest wielu podejrzanych, ale niestety nawet pomimo rewizji nie udaje się odnaleźć zaginionego klejnotu. Ta sytuacja jest bardzo nieprzyjemna dla kapitana statku i stawia go w złym świetle. Dlatego Pepper, chcąc ratować dobre imię swego ojca, postanawia odnaleźć sprawcę kradzieży i odzyskać skradziony brylant. Pomagają jej w tym poznani w podróży chłopcy Toby i Sol oraz koleżanka Nora. Ich śledztwo doprowadzi do wielu ciekawych, ale i dramatycznych wydarzeń.

Fabuła pełna akcji

Powieść ma niesamowity klimat. Akcja toczy się w roku 1927, jest to więc podróż w przeszłość. Opisy statku i luksusowego życia pasażerów pierwszej klasy przywodzą na myśl atmosferę z zatopionego Titanica. Co więcej, autorka przedstawiła bardzo barwne, ciekawe postacie. Na kartach tej książki spotkamy i dumną aktorkę z lampartem na smyczy, i mistrza cukierniczego wykonującego torty jak dzieła sztuki. Będzie też hipnotyzerka i karciany oszust. Pojawią się także pasażerowie drugiej i trzeciej klasy. Przedstawienie wielu różnych typów ludzkich pozwoliło autorce na pokazanie nierówności społecznych oraz na urozmaicenie fabuły. Dodatkowo ta powieść trzyma w napięciu cały czas. Wciąż coś się tu dzieje, a zakończenie jest bardzo dramatyczne i na pewno poruszy serce każdego młodego czytelnika.

Podsumowanie recenzji

Książka Nicki Greenberg Detektywka w podróży. Wyprawa przez Atlantyk ma mnóstwo zalet. Potrafi zabawić, zainteresować, wzruszyć. Dostarcza też sporo wiedzy o przeszłości (wychowanie dzieci, nierówności społeczne, historia, geografia, budowa statku itp.). Młody czytelnik może utożsamiać się z bohaterami i razem z nimi przeżywać niesamowite przygody. Wątek detektywistyczny prowadzony jest wyśmienicie. Czytając, próbujemy razem z Pepper rozwikłać zagadkę. Zakończenie wyjaśnia i zamyka wszystkie wątki. Powieść piętnuje zło i akcentuje siłę przyjaźni. Jest optymistyczna i zupełnie pozbawiona moralizatorstwa. Ukazane tu dzieci są sympatyczne, wesołe i dobre, choć oczywiście nie zawsze postępują rozsądnie. Te wszystkie walory sprawiają, że można z powodzeniem polecić tę książkę młodym czytelnikom (wiek 10+). Autorka ma talent do tworzenia książek dla dzieci. Liczę na to, że pojawią się kolejne części „Detektywki w podróży”. Ja już jestem fanką tego cyklu.

Anna Sołtys