Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości, Beate Rygiert
Droga do sukcesu nie zawsze jest usłana różami. Czasami zamiast róż są liczne przeszkody, a sama droga wiąże się z ciężką pracą, niezrozumieniem i odrzuceniem. Takie doświadczenie jest szczególnie bolesne, gdy krzywd i braku wsparcia doznaje się od najbliższych osób… Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości, napisana przez Beate Rygient, to powieść o kobiecie, która wytrwale i z determinacją walczyła o prawo do miłości i szczęścia.
Marzenia Clary Schumann
Clara Wieck miała 11 lat, gdy po raz pierwszy zagrała przed publicznością w rodzinnym mieście, w Lipsku. Już wtedy nikt nie miał wątpliwości, że ma niebywały talent i szybko rozwinie swoją karierę. I rzeczywiście tak się stało. W wieku 15 lat w towarzystwie ojca wyruszyła w swoją pierwszą podróż koncertową, która zapowiadała rozkwit jej popularności niemal na całym świecie.
Swój sukces zawdzięczała przede wszystkim ciężkiej pracy, ale i… wsparciu ojca, który chciał dla niej jak najlepiej, choć był przy tym bardzo stanowczy i wymagający. Clara znała swoją wartość, jednak, jak chyba każda nastolatka, czasami potrzebowała chwili wytchnienia. Oprócz kariery muzycznej pragnęła także szczęścia. I była przekonana, że tylko u boku swojego wybranka, Roberta Schumanna, będzie naprawdę spełniona. Tak samo jak o swoją karierę, walczyła o prawo do miłości, i dopięła swego. Od czasu gdy stała się panią Schumann, jej życie jednak mocno się zmieniło… Czy na pewno właśnie o tym marzyła?
„– Miłość to najtrudniejsza rzecz w życiu – wyszeptała Mariane do ucha córki. – Musisz być silna i podążać za głosem serca. I nigdy nie możesz stracić w nią wiary. Rozumiesz? Nigdy”*.
Recenzja książki Beate Rygiert Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości
Pianistka to książka opowiadająca o życiu Clary Schumann, znanej pianistki i kompozytorki, żony Roberta Schumanna. Nie jest to jednak biografia. Jest to powieść z niezwykle wciągającą fabułą, która oparta jest na faktach z życia Clary. Książka ta została podzielona na trzy części, a każda z nich odpowiada konkretnemu okresowi z życia pianistki. Dodatkowo kolejne rozdziały sygnalizują rok i miejsce, w których toczy się akcja.
Pianistka to także powieść o kobiecie pewnej siebie i swoich wartości, która wytrwale dążyła do tego, aby móc decydować o swoim życiu i być niezależną od wpływów mężczyzn – zwłaszcza swojego ojca i męża. Myślę, że Clara Schumann śmiało może być wzorem dla młodych kobiet, które marzą o „niemożliwym” i obawiają się, że w danym zawodzie liczy się zdanie tylko mężczyzn. Clara udowodniła swoim życiem, że wcale tak nie musi być… I udowadnia to pomimo tego, że żyła w zupełnie innym okresie, w XIX wieku, w którym to właśnie mężczyźni wiedli prym, a kobiety zawsze miały być o krok za nimi.
Opowieść o niezwykłej kobiecie
Muszę przyznać, że książka ta już od pierwszych stron zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Przede wszystkim byłam zachwycona tym, że nie jest to biografia Clary Schumann – jak wcześniej nietrafnie przewidywałam – lecz powieść, w której autorka książki, Beate Rygient, zachowując chronologię wydarzeń, zebrała wszystkie najważniejsze momenty z życia pianistki i wzbogaciła je barwnymi dialogami. To sprawiło, że powieść od deski do deski czytałam z zapartym tchem, nie mogąc doczekać się, aż poznam jej zakończenie. Moim zdaniem zdecydowanie warto poznać tę historię.
* Cytat pochodzi z książki Beate Rygient, Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości, przeł. Anna Kierejewska, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2022, s. 34.
Maria Żółty,
Między Brzegami