Orwell człowiek naszych czasów okładka
Nowości Recenzje

Orwell. Człowiek naszych czasów, Richard Bradford

George Orwell to pisarz, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Niegasnąca popularność jego książek mówi sama za siebie. Odnoszę wrażenie, że do każdego dorosłego człowieka dotarły choćby strzępki informacji na temat Roku 1984 czy Folwarku zwierzęcego. Czytając te powieści, które powstały przecież w nieistniejącej już epoce, odczuwamy nieprawdopodobny dyskomfort. Okazuje się bowiem, że przerażająca wizja autora znalazła swoje miejsce na świecie i jest obecna również dziś. Pozostaje więc pytanie, kim był George Orwell i jak został jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku?

Kompletna biografia George’a Orwella

Biografia Orwella pt. Orwell. Człowiek naszych czasów autorstwa Richarda Bradforda to przede wszystkim świetny przewodnik zarówno po czasach współczesnych Orwellowi, jak również po XXI wieku. Podoba mi się konsekwencja Bradforda, który od początku książki aż do samego końca jest wierny swojej tezie, tzn. udowadnia, że Orwell naprawdę jest człowiekiem naszych czasów. Losy pisarza zostały szczegółowo opisane z poszanowaniem historii. Bradford unika wartościowania i nie dodaje zbędnych komentarzy, pozostawiając czytelnikowi pole do jego własnych przemyśleń. Z drugiej jednak strony autor nie boi się mówić o politycznych problemach współczesnego świata i wyraża swoją opinię wprost. Robi to jednak wyłącznie w tych miejscach, które doskonale pasują do całej koncepcji i toku myślenia Bradforda.

A przecież pozbyliśmy się koszmaru rodem z Roku 1984, prawda? Nic podobnego.

George Orwell – człowiek naszych czasów

Książka Orwell. Człowiek naszych czasów Bradforda jest dobitnym potwierdzeniem tego, że Orwell był wizjonerem. Ta publikacja rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące aktualności i uniwersalności myśli Orwella. Wraz z opublikowaniem biografii tego pisarza pojawiła się również szansa na to, żeby spojrzeć na autora Roku 1984 jak na zwykłego człowieka, który mimo posiadania ogromnego talentu i osiągnięcia wielu wspaniałych sukcesów, nie był doskonały i popełniał błędy. Zdecydowanie warto poświęcić czas na tę lekturę po to, aby bliżej poznać Orwella i lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Ta książka po prostu otwiera oczy i właśnie to jest jej największą zaletą.

Anna Kałcz,

Czytanie Naszym Życiem