Kot Mali, Mala Kacenberg
Wspomnienia dziewczynki, która przetrwała Zagładę
Ciężko jakkolwiek ocenić książki opisujące dramatyczne skutki wojny. Stwierdzenie „podobała mi się” wydaje się nie na miejscu… Bo co tak naprawdę może się nam podobać? Ogrom dramatu ludzkiego – pełnego bólu i cierpienia? Co zatem powiedzieć? Może po prostu „KONIECZNIE PRZECZYTAJCIE, BY NIE ZAPOMNIEĆ”.
Pamiętnik Mali Kacenberg
Mala ma zaledwie dwanaście lat, gdy jej świat całkowicie legł w gruzach. Zaczyna się wojna, a wraz z nią nienawiść do jej rodziny, sąsiadów, społeczeństwa. Nienawiść do Żydów. Od tego momentu jej dzieciństwo się kończy. Musi szybko dorosnąć, bo tylko tak zdoła przetrwać.
Dziewczynka jest świadkiem wielu brutalnych morderstw (w tym jej brata), wymyka się nocami z getta, by móc zdobyć pożywienie dla rodziny. Ciągle kłamie, tworząc nowe historie, bo wie, że tylko tak uda się jej przeżyć. Huk wystrzałów, żebranie, mieszkanie w lesie, ciągły głód, strach – to codzienność małej Mali.
W tym trudnym okresie, bohaterce towarzyszy jej najlepsza przyjaciółka – kotka Malach (tł. Anioł Stróż). To ona przemierzała z nią liczne kilometry w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, nieraz ratowała jej życie i była jej powierniczką. To właśnie tytułowa kotka jest największą zagadką tej opowieści, bowiem do samego końca nie wiadomo, czy Malach istniała naprawdę, czy też była tylko wytworem ludzkiej wyobraźni, która za wszelką cenę broniła się przed samotnością w tamtych trudnych czasach.
Recenzja książki Kot Mali
Okładka książki Kot Mali zdecydowanie odbiega od tych klasycznych grafik związanych z wojną. Za tą uroczą, może i nawet magiczną okładką kryje się bardzo trudna historia, która nieraz chwyci Was za serce. Okładka jest na swój sposób oryginalna i przepięknie prezentuje się na półce. Z pewnością zwróci uwagę niejednego czytelnika.
Historia przedstawiona w książce Kot Mali podzielona została na pięć ksiąg, w których opisane są losy dziewczynki. Kot Mali została napisana prostym językiem, choć bardzo emocjonalnym. Rozdziały są bardzo krótkie, więc całość czyta się naprawdę szybko. Na ostatnich stronach zamieszczone zostały fotografie autorki i członków rodziny, przypominające, że zawarta w książce Kot Mali historia to nie fikcja. To PRAWDA. To rzeczywistość z jaką borykali się ludzie zaledwie osiemdziesiąt lat temu.
Mala Kacenberg, autorka książki Kot Mali, zmarła w 2017 roku w wieku 90 lat, pozostawiając po sobie te wspomnienia. O takich książkach powinno być zdecydowanie głośniej, ponieważ nigdy nie możemy zapomnieć o brutalnej przeszłości. Kot Mali to pewnego rodzaju pamiętnik, który jest bardzo emocjonalny i zdecydowanie zapada w pamięci na dłużej. To ten typ książki, po której lekturze możemy docenić to co mamy – w jakim świecie żyjemy, jakimi ludźmi się otaczamy.
Przeczytajcie. Proszę.
Anna Pasiut
Świat ukryty w słowach
–