Kończę z tym okładka
Literatura faktu Recenzje

Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? Marta Guzowska

Samobójstwo jako temat tabu

Według Słownika języka polskiego tabu oznacza to, o czym się nie mówi lub co jest zakazane. Śmiało możemy powiedzieć, że samobójstwa wśród dzieci, nastolatków oraz próby samobójcze są tematem tabu. Z czego to wynika? Autorka – Marta Guzowska wraz ze specjalistami stara się jak najpełniej odpowiedzieć na to pytanie. Podstawowa kwestia dotyczy statystyk, czyli czegoś, co na ten moment nie istnieje. Informacje zawarte w zestawieniach Komendy Głównej Policji informują nas tylko o dokonanych samobójstwach, w których sprawie podjęta została interwencja. Nigdzie nie ma statystyk, które ukazują podjęte próby samobójcze, które nie miały tragicznego zakończenia.

„Powodów może być milion, sami je znacie. Samobójstwo to najsilniejsze w naszym społeczeństwie tabu. Więc młodzi samobójcy często trafiają do innych rubryk”.

Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? – recenzja książki

Autorka swoją książkę pt. Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? kieruje głównie do dorosłych i opiekunów, aby ukazać im, choć w części istotę problemów dorastającego dziecka, kiedy to znajduje się na pograniczu dorosłości i dzieciństwa. Przytacza wypowiedzi specjalistów, nastolatków i ich opiekunów, którzy opisując swoje emocje i przemyślenia, ukazują czytelnikowi maleńką część swojej rzeczywistości. Każda z tych wypowiedzi odsłania przed odbiorcą inną perspektywę poruszanego tematu. Absolutnie nie można powiedzieć o nim, że jest jednowymiarowy i ma w sobie za dużo dramatyzmu.

Depresja nastolatka dotyka całej rodziny. Marta Guzowska zwraca uwagę na różne elementy, które traktujemy jako naturalne zachowania dnia codziennego, a które mogą stać się zapalnikiem myśli i prób samobójczych. W swoim życiu czytałam już artykuły na temat samobójstw w Polsce, ale nigdy nie słyszałam o tym, że np. seriale czy opisywane w gazetach samobójstwa innych osób mogą stać się scenariuszami dla nastolatków na zakończenie ich życia.

„Serial nie mówił jest Ci źle, to szukaj pomocy, tylko nasuwał myśl: jak zacznę zachowywać się jak ta bohaterka, to może dostanę uwagę”.

Każdy rozdział w książce Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? porusza inną składową, która może w konsekwencji doprowadzić do samobójstwa. Zaczynamy słowem wstępu od autorki, jej przemyśleń i wniosków. Następnie przytaczane są słowa nastolatków dotyczące poruszanego tematu oraz rozmowa ze specjalistą. Dorastanie to trudny czas. Zmiany, decyzje, dojrzewanie, kłótnie, przyjaciele, poglądy, rodzice, rodzeństwo, seksualność – to tylko nieliczne hasła, które na pierwszy rzut oka tworzą bezładną zbieraninę przypadkowych wyrazów. Jednak nie w życiu nastolatka.

Ogromnym plusem reportażu jest to, że autorka podchodzi do każdego zagadnienia bardzo indywidualnie i szeroko je omawia. Szkoła, odkrywanie siebie, rówieśnicy i uwaga od najbliższych. Zrozumienie, którego bardzo często brakuje w relacji łączącej opiekunów i nastolatków.

Reportaż Marty Guzowskiej Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć?

„To nie jest kwestia impulsywności. Jak pisał Camus, »samobójstwo dojrzewa w cichości serca«”.

Książka Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? otwiera oczy czytelników wiele razy. Autorka niejako zmusza odbiorców do głębszego zastanowienia się nad własną postawą i zachowaniem. Czyta się ją zdumiewająco lekko, mimo iż poruszany temat nie jest łatwy. Nie skupiamy się na suchej teorii, tylko poznajemy w pośredni sposób ludzi, których ten problem dotyczy. Opisywane sytuacje pozwalają na wyobrażenie sobie, jak złożonym tematem są samobójstwa dzieci i nastolatków.

Przekazane treści to nie materiał do przeczytania jednym tchem. Wielowymiarowość zagadnienia wymaga skupienia i uwagi, aby jak najwięcej zrozumieć. Jedynym minusem, który pod koniec czytania odbierał indywidualny charakter całości, były własne poglądy autorki, które prezentowała w rozmowach ze specjalistami. Widoczne jest to zwłaszcza w rozdziale, gdzie omawiana jest szkoła i wiążące się z nią problemy w życiu nastolatków. Autorka ma własne zdanie na ten temat i mimo iż specjalista przedstawia swoje stanowisko, momentami naciska na niego, aby uznał w pełni jej rację.

Świadomość to klucz do właściwej pomocy

Lektura Kończę z tym. Dlaczego dzieci nie chcą żyć? wiele wniosła do mojego życia. Uważam, że powinno ją przeczytać jak najszersze grono. Po zakończeniu czytania sporo myślałam i wiele zrozumiałam. Nasze społeczeństwo potrzebuje uświadomienia i rozmowy, zarówno z nastolatkami, jak i z osobami, które wskażą im, na co powinni zwrócić uwagę, aby jak najlepiej wspierać młodych ludzi w trudnym dla nich okresie dorastania. Ważnym elementem tej książki jest biuletyn informacyjny, który powstał z inicjatywy Idź pobiegaj. Wskazuje on miejsca, gdzie można uzyskać pomoc, podaje ważne numery telefonów, doradza w jaki sposób prowadzić rozmowę, co mówić, a czego nie, aby pomóc. Świadomość to klucz do właściwej pomocy.

Natalia, Lubię To Czytam