Islandia i Polacy, okładka
Literatura faktu Recenzje

Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować

W Islandii największą mniejszością narodową są Polacy. Pracują w przetwórniach ryb, na budowach, w hotelach, w szpitalach, zakładach fryzjerskich i w wielu innych miejscach. Część Polaków odnajduje się w nowej kulturze, przyzwyczaja do zimnego klimatu i ogólnie sobie radzi, ale są i tacy, którzy lądują na ulicy z butelką birubu w dłoni. Zapraszam do recenzji książki Islandia i Polacy.

Życie Polaków z różnych perspektyw

Aleksandra Kozłowska i Mirella Wąsiewicz od lipca 2019 r. do listopada 2022 r. zbierały opowieści o polskich wzlotach i upadkach na Islandii. Zgromadzone historie posłużyły im do napisania książki Islandia i Polacy, ukazującej życie Polaków w tym kraju z różnych perspektyw. Opowieści są bardzo ciekawe i dzięki ich spisaniu można między innymi poznać koleje życia Adama. Jest współwłaścicielem wypożyczalni samochodów i sprzętu turystycznego. Przyjechał do Islandii kiedy był młody i trochę lekkomyślny, a do tego chciał doświadczyć czegoś nowego. Paweł, botanik w Islandzkim Instytucie Historii Naturalnej, wygrał konkurs i początkowo miał zebrać nowe doświadczenia zawodowe, a potem wrócić do Polski. Jednak przekonał się jak spokojnie żyje się na wyspie, bez hałasu i korków. Ponadto z czystą wodą i powietrzem. Postanowił więc zostać z rodziną na stałe. Joanna przyjechała do Reykjaviku żeby znaleźć balans. Rzuciła pracę w warszawskiej agencji reklamowej i założyła własną działalność gospodarczą na prowadzenie firmy podcasterskiej.

23 historie

Książka zawiera dwadzieścia trzy historie Polaków. Zaryzykowali, by rozpocząć nowe życie w kraju, gdzie średnia temperatura w lipcu wynosi 10 stopni Celsjusza. Noce polarne, bazaltowe klify, czarne wulkaniczne plaże nie są im obce. Co więcej, ludzie wykazują szczególny luz w podejściu do codziennych spraw i relacji damsko-męskich. Autorki Islandii i Polaków zebrały tak dużo interesujących wspomnień, że nie dało się ich wszystkich umieścić w jednej książce. Z tego powodu w planach jest wydanie drugiej części. Jeśli tak się stanie z pewnością sięgnę po inne opowieści ,,nowych wikingów”.

Podsumowanie recenzji książki Islandia i Polacy

Islandia i Polacy to wyjątkowo ciekawa i wciągająca książka o życiu rodaków na wulkanicznej wyspie, która ukazuje blaski i cienie tej egzystencji, a także daje odpowiedź na wiele nurtujących pytań: Jak się pracuje? Ile się zarabia? Jak wygląda codzienność? Jak można odpoczywać? Co ciekawego można zobaczyć? Jaki jest stosunek Islandczyków do Polaków? Kto chce poznać odpowiedzi na te pytania i wiele innych powinien sięgnąć po tę książkę.

Jola Karpowicz

magiawkazdymdniu.blogspot.com