Ile trzeba zarabiać, okładka
Literatura faktu Recenzje

Ile trzeba zarabiać żeby być szczęśliwym?

Książka Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? Oraz 12 innych pytań o ekonomię i naszą przyszłość szuka odpowiedzi na odwieczne ludzkie pytanie: Czy pieniądze dają szczęście? Niektórym ludziom wydaje się, że dobrze znają odpowiedź, ale czy to na pewno jest takie oczywiste? Czy pieniądze to tylko samo zło? Dlaczego politycy wciąż o nich mówią, a sprawy państwowe tak często obracają się wokół finansów? Podatki, zasiłki, ceny, emerytury, inflacja, płaca minimalna – te słowa są wciąż wokół nas. Tyle tego, że czasem zwykły Kowalski się gubi i nic nie wie z tej całej ekonomii.

12 innych pytań o ekonomię i naszą przyszłość

Na szczęście Kamil Fejfer i Łukasz Komuda w swojej książce Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? porządkują te wszystkie sprawy. Autorzy książki są też twórcami podcastu i kanału na YouTubie „Ekonomia i cała reszta”, w których od jakiegoś czasu zajmują się tymi trudnymi z pozoru tematami. Obaj mają więc spore doświadczenie w wyjaśnianiu spraw związanych z finansami i ekonomią. A potrafią to robić wyśmienicie! Tę książkę czyta się rewelacyjnie. Owszem, czasem trzeba trochę zwolnić tempo, pomyśleć i wysilić szare komórki, ale ogólnie czytanie tej książki jest przyjemne. Tym bardziej, że tchnie z niej wielkim optymizmem. Okazuje się bowiem, że żyjemy w bardzo dobrych czasach, w najlepszej Polsce w historii. Autorzy twierdzą tak przez cały czas i potrafią swoje zdanie przekonywująco udowodnić.

Czy pieniądze dają szczęście?

Czy autorzy udzielają odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule? Oczywiście że tak! Po przeczytaniu każdy czytelnik, już będzie wiedział „ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym”. Będzie też rozumiał, dlaczego tak jest. Autorzy udzielą również odpowiedzi na wiele innych niezwykle ciekawych pytań np. Czy rząd dodrukowuje pieniądze? Kiedy Polska dogoni Niemcy? Czy dostaniemy emerytury? Komu sztuczna inteligencja zabierze pracę? Swoje stanowisko Kamil Fejfer i Łukasz Komuda zawsze popierają konkretnymi danymi. Powołują się na badania, wyniki ankiet, wyliczenia. Dużo tu nazwisk, danych, nazw różnych instytucji. W książce zamieszczone zostały liczne wykresy i schematy pozwalające lepiej zrozumieć sens wypowiedzi. Nic nie jest tu wyssane z palca. Każde zdanie autorów, każde ich stwierdzenie poparte jest konkretnymi danymi, a każdy rozdział kończy się krótkim podsumowaniem pozwalającym na zebranie najważniejszych informacji.

Książka z pozytywnym przesłaniem

Książka jest niezwykle ciekawa. I choć sporo w niej o polityce i pieniądzach, jest to książka bardzo optymistyczna. Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Wszelkie media raczej nas straszą, niż pocieszają. Przywykliśmy do czarnowidztwa i narzekania na to, że w Polsce źle się dzieje, a rząd (wszystko jedno z jakiej strony politycznej by nie był) robi wszystko nie tak jak trzeba, a my nieuchronnie zdążamy do katastrofy. Tymczasem okazuje się, że to wszystko nieprawda. Żyjemy w bardzo dobrych czasach, w najlepszych z możliwych! Autorzy książki na nic nie narzekają, nie straszą, nie krytykują – do tego chyba, my Polacy, też nie przywykliśmy.

Podsumowanie

Warto przeczytać książkę Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym? Oraz 12 innych pytań o ekonomię i naszą przyszłość. Na pewno pozwoli ona na zrozumienie wielu zawiłości ekonomicznych jak np. podatek VAT. Czytając, dowiemy się o wielu ciekawych sprawach, zrozumiemy, że tak naprawdę nie mamy aż tak wielu powodów do narzekania. Na samym końcu książki autorzy radzą, jak myśleć samodzielnie, radzić sobie z manipulacją i nie panikować. Super książka! Spora dawka wiedzy o ekonomii i o zawiłościach dzisiejszego świata oraz dużo realistycznego optymizmu. Polecam.

Anna Sołtys