Finalistka okładka
Literatura piękna Recenzje

Finalistka, Magdalena Majcher

Magdalena Majcher jest poczytną autorką powieści z rozbudowanym tłem społecznym. Wydała już ponad dwadzieścia książek, ale dopiero teraz miałam okazję przeczytać jedną z nich pt. Finalistka, w której porusza temat stalkingu we współczesnym społeczeństwie.

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami 

Wrocław, lata dziewięćdziesiąte. Dariusz Wilczyński, zaciekawiony głośnymi brawami  dochodzącymi z salonu, wchodzi na pokaz sukien ślubnych. Jedna z młodych dziewczyn na wybiegu olśniewa go urodą i wdziękiem oraz wywołuje emocje, których nie był świadomy. W konsekwencji zaczyna ją obserwować i próbuje nawiązać z nią kontakt. Agata Szklarska, bo tak nazywa się modelka, zostaje Miss Polski i coraz częściej znajduje się na okładkach gazet, udziela wywiadów i bierze udział w pokazach na całym świecie. Nawet nie zdaje sobie sprawy, że wszystkie jej kroki śledzi cichy wielbiciel…

Magdalena Majcher w książce Finalistka bardzo dobrze oddaje odczucia i emocje bohaterów. Osiemnastoletniej Agaty wchodzącej w świat modelingu, która z natury jest przyjaźnie nastawiona do ludzi, nie chce mieć wrogów i w każdym stara się dostrzec pozytywne cechy; która jest mocno związana z rodzicami, ma jasno określone priorytety i twardo stąpa po ziemi oraz samotnego Darka, bez przyjaciół i znajomych, który po pracy pisze bajki dla dzieci. Autorka z wielkim realizmem wchodzi w świat stalkera i przedstawia etapy osaczania Agaty. Darek chce wierzyć, że prawdziwa miłość przezwycięża wszelkie przeciwności losu, lecz wiele razy przekonuje się, że życie to nie bajka. Narasta w nim frustracja, kiedy po próbach zbliżenia się do Agaty nic nie wychodzi. Jest bliski szaleństwa, cierpi z tęsknoty za dziewczyną i czuje, że Agata jest czymś najlepszym, co go w życiu spotkało. Kocha i nienawidzi jednocześnie, a frustracja popycha go do coraz drastyczniejszych czynów.

Finalistka Magdaleny Majcher to przejmująca powieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, która na długo pozostaje w pamięci. Rewelacyjnie opisany mechanizm stalkingu i ostrzeżenie dla kobiet, które mogą bagatelizować zagrożenie. Finalistka to książka warta poznania, którą czyta się błyskawicznie. Polecam!

magiawkazdymdniu.blogspot.com