Dziwo, Nick Laird, Zadie Smith
Nie lubimy inności, boimy się jej. Dlatego potrafimy wiele zrobić żeby wtopić się w tłum, żeby być tacy, jak inni. Kieruje nami chęć akceptacji, pragnienie przynależenia do grupy, bycia częścią pewnej społeczności. Niekiedy jednak płacimy zbyt wielką cenę za takie starania. Przybieramy bowiem maskę, przestajemy być sobą i w efekcie nie czujemy się dobrze, ze swoim nowym Ja. Znacznie lepiej jest pozostać jednak sobą – być może to grupa zmieni nastawienie i dostrzeże w nas wartościową postać. A jeśli nie, to trudno. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto nas zaakceptuje takimi, jacy jesteśmy.
Zarys fabuły
Jeśli możecie wyobrazić sobie chomika w stroju judo, podarowanego w charakterze prezentu, to już wiecie, że może być zabawnie. Niestety zabawnie nie jest. Ów chomik, choć jest cudownym prezentem dla dziewczynki o imieniu Kit, to zwierzaki mieszkające w jej domu nieprzychylnym okiem patrzą na nowego mieszkańca. Nazywany początkowo Niespodzianką chomik przeżywa ciężkie chwile po tym jak Kit wychodzi do szkoły. Wówczas to otaczają go ciekawskie zwierzaki. Oczekują, że Niespodzianka będzie taka, jak one. Głośno zastanawiają się, kim Niespodzianka jest. Nie umie latać jak Derrick, nie jest kotem jak Dora, czy mopsem jak Bob. Zwierzęta nie potrafią zrozumieć, dlaczego przytłoczona ich zainteresowaniem Niespodzianka tylko siedzi i milczy. Uznają, że skoro nie jest ona ani kotem, ani psem, ani ptakiem, to jest dziwem. Szczególnie, że owo dziwo nie zna planu zajęć zwierzaków i nie ogląda „Świata zwierząt” w telewizji, dotąd oglądając tylko judo. Zwierzęta pozostawiają Niespodziankę samą ze swoimi myślami. Zwierzak wpada na wspaniały wydawałoby się pomysł. Przywiązuje do siebie balony i zaczyna latać niczym ptak. Tyle tylko, że wpadający przez okno podmuch wiatru wywiewa chomika przez okno…
Przesłanie książki Dziwo
Jak zakończy się ta piękna i niezwykle przejmująca opowieść o odmienności, tolerancji, akceptacji samego siebie? Przekonamy się dzięki lekturze książki pt. Dziwo, autorstwa Zadie Smith i Nicka Lairda. Opublikowana nakładem Wydawnictwa ZNAK historia, przepięknie ilustrowana przez Magentę Fox, w przekładzie Wojciecha Manna, to prawdziwa uczta dla duszy. Niosąca ze sobą głębokie przesłanie historia może być lekturą dla młodszych dzieci, które poznawać będą Dziwo dzięki rodzicom czy opiekunom. To książka także dla starszych, którzy sięgną już po nią samodzielnie. Niezależnie od sposobu czytania warto, by publikacja ta stanowiła bodziec do rozmowy z dzieckiem o odmienności od grupy. O pozostawaniu wiernym sobie.
Recenzja
Dziwo to jedna z piękniejszych książek dla dzieci, jaka w ostatnim czasie pojawiła się na rynku. Choć w publikacji dominują piękne ilustracje, niezwykle obrazowe, pozwalające nawet z mimiki zwierząt domyślać się przebiegu akcji, to prawdziwą siłę mają tu słowa. Minimalistyczne, ale oddające problem i pokazujące, że każdy z nas jest wyjątkowy i każdy z nas może wnieść do grupy coś wartościowego, czymś się podzielić.
Justyna Gul,
Qultura słowa