Czas wyboru, Dagmara Leszkowicz-Zaluska
„Gdyby nie bunt młodych, świat pewnie w ogóle nie ruszyłby z miejsca”.
Korzystając w dzisiejszych czasach z różnych udogodnień, nowoczesnych technologii, nawet nie uświadamiamy sobie, jakie mamy ogromne możliwości rozwoju, realizacji planów. A jeszcze nie tak dawno świat wyglądał zupełnie inaczej. Przypominają nam o tym chociażby takie książki jak saga Dziewczyna z kamienicy, która zabiera nas w podróż w przeszłość sprzed 100 lat. Pierwszy tom nosił tytuł Czas nadziei i w rozgrywał się w latach 20. XX wieku, natomiast akcja drugiej części pt. Czas wyboru rozgrywa się w latach 30.
Dziewczyna z kamienicy. Tom 2
Jest 1932 rok, a więc już od 14 lat Polska funkcjonuje jako kraj niepodległościowy. Świata sprzed I wojny światowej już nie ma. Kamienica wprawdzie istnieje wraz ze swoimi mieszkańcami, ale zmieniła się nazwa ulicy z Gnieźnieńskiej na Piłsudskiego, a zamiast mówić Pleschen, oficjalnie można nazywać to miasto Pleszew.
Helena Kałużna, wychowana przez babkę Adelę, teraz ma 20 lat i właśnie odebrała tzw. „małą maturę”, z czego jest bardzo dumna. Roman Kałużny mieszka w Gdyni z żoną Sarą i dwuletnią córeczką Marysią. Właśnie zawitał do Pleszewa, by odwiedzić matkę, a potem ruszyć na Śląsk, gdzie prowadzi interesy. Dzięki jego wstawiennictwu Helena zaczyna pracę w firmie Grolewski i Ska.
W międzyczasie wraca Feliks Szewczyński, który pięć ostatnich lat spędził w Poznaniu, studiując tam w Collegium Medicus. Na wakacje postanowił przyjechać do rodziców, by zastanowić się, co robić dalej. Ma wybór między posadą asystenta profesora Jana Lubienieckiego w Katedrze II Chorób Wewnętrznych, a pozostaniem w pleszewskim domu na stałe. W podjęciu decyzji pomogło mu spotkanie Heleny na podwórku. Kiedyś jako dzieci przyjaźnili się i spędzali ze sobą mnóstwo czasu, powierzając sobie własne sekrety. Teraz Feliks uświadamia sobie, że Helena budzi w nim uczucia dalekie od relacji przyjacielskich. Chcąc być blisko niej, decyduje się na pracę w miejscowej przychodni Kasy Chorych. Zarządza nią doktor Rudke, który nie uznaje nowinek medycznych i wciąż opiera się na przestarzałych metodach leczniczych.
Dalsze losy ulubionych bohaterów
W trakcie wnikania w kolejne epizody pojawiają się inne postacie znane z pierwszej części Czas nadziei, ale w Czasie wyboru poznajemy też nowych bohaterów, chociażby Eugeniusza Fridmana, który wprowadza się do mieszkania zajmowanego kiedyś przez Aleksandra Mellera, przyjaciela Stefanii Niemyjskiej.
Pani Dagmara Leszkowicz-Zaluska w powieści Czas wyboru nakreśliła bardzo realnie atmosferę małego miasteczka osadzonego w latach trzydziestych ubiegłego wieku, pokazując zarówno transformację cywilizacyjną, społeczną, mentalną, jak i egzystencjalną. W kilkuwątkowej fabule ujęła szereg obrazków z ówczesnych realiów życia, łącząc ze sobą w zgrabny i poukładany sposób losy kilku rodzin. Dzięki temu całość nabiera wielobarwnej oprawy, dostarczając nam mnóstwo emocji i wciągających historii.
Powieść historyczna Dagmary Leszkowicz-Zaluskiej
Bohaterowie zostali nakreśleni niezwykle prawdziwie, bez idealizowania ich i przeceniania. Mają swoje problemy, wątpliwości i zgodnie z podtytułem, muszą dokonywać ważnych, życiowych wyborów, zarówno zawodowych, zdrowotnych, jak i miłosnych. Przewodnim motywem powieści Czas wyboru tym razem jest medycyna, która przeżywa swój rozwój, wchodzą nowe metody diagnostyczne i zupełnie nowe podejście lekarzy, takich jak Feliks Szewczyński, wypierając stare, rutynowe i suche praktyki ukazane w osobie doktora Rudke.
W Czasie wyboru zacierają się powoli różnice klasowe, chociaż nadal wśród starszych lokatorów tkwi przyzwyczajenie dzielące ludzi pod względem statusu społecznego. Tymczasem młoda generacja stara się czerpać radość życia, porzucając konwenanse i sztywne podziały. Niestety, w spokojną rzeczywistość odzyskanej niepodległości wkrada się niepokój, gdyż budzą się antysemckie ruchy i ideologia nazistowska. Hitler dochodzi do władzy i coraz bardziej czuć nadchodzący pomruk czegoś złego.
Ludzie jeszcze nieświadomi tego, co przyszłość im szykuje, żyją swoimi dylematami, codziennymi sprawami, plotkami, snując plany na kolejne lata, zakochują się, bawią, pracują, wzajemnie się wspierają. W jednej kamienicy spotykają się różne światy, które żyją obok siebie, tworząc jedną wspólną historię.
Mirosława Dudko
ezo-ksiazki.blogspot.com
–
Pierwszy tom sagi – Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei