Babcia i Dziadek dają radę, okładka
Książki dla dzieci i młodzieży Literatura piękna Recenzje

Babcia i Dziadek dają radę!, Agata Widzowska

Dzięki miłości każdy da radę, zawsze dla kogoś być cennym skarbem!

Babcia i Dziadek – osoby owiane ciepłem i mądrością lat. Ich miłość do wnuków tkwi głęboko w sercu, jak korzenie drzewa rodowego. Każde spotkanie z wnukami to podróż do krainy przygód, uśmiechów i dobrej zabawy. Babcia zawsze jest gotowa na czułe przytulenie. Dziadek to mistrz dobrej rady i zabawy. Oboje kształtują młode umysły, dzieląc się opowieściami sprzed lat. Zapraszam do recenzji książki Babcia i Dziadek dają radę!

Co nieco o książce

Babcia i Dziadek dają radę! to nowość od Wydawnictwa Zielona Sowa. Miło zaskoczył mnie tekst książki – jest napisany rymowanym wierszem. Dzięki temu łatwiej zapamiętać historyjkę. Stanie się ona bardziej dostępna nawet dla najmłodszych odbiorców. W końcu książeczka jest dedykowana dzieciom już od 4 roku życia. Mówi o tym jak dziadkowie spędzają czas z wnukami. Bawią się razem, spacerują, tańczą. Ale dziadkowie nie są obecni tylko w dobrych chwilach. Wspierają również podczas choroby czy nieudanych eksperymentów kuchennych. Uczą majsterkowania i zdrowego odżywiania. Dziadkowie są bardzo kreatywni! „Dziadek zbudował teatrzyk cieni, z tektury wyciął kilka jeleni (…). Babcia ze szczotek zrobiła drzewa i bardzo śmiesznie zaczęła śpiewać”. Autorka nie boi się poruszania także trudnej tematyki. Tłumaczy, że nie każdy musi mieć biologicznych dziadków. Dziadkowie przyszywani sprawdzają się w tej roli wyśmienicie, „są jak prawdziwa, bliska rodzina”.

Ilustracje w książce Babcia i Dziadek dają radę!

Do kupna zachęca piękna okładka w kwadratowym formacie. Jest twarda, co zwiększa jej odporność na uszkodzenia. Ponadto okładkowa ilustracja przykuwa wzrok. Obrazki są tu dopełnieniem. Zajmują całe strony, świetnie przedstawiają historię. Mają spokojne kolory, są przyjazne już dla najmłodszych czytelników. Dzieci mogą za ich pomocą opowiedzieć treść książki lub wymyślać własne historyjki. To z kolei sprawia, że do publikacji można często wracać. I, co więcej, za każdym razem można opowiedzieć historię trochę inaczej. Bohaterowie mają świetnie oddaną mimikę, widać, co czują w danej chwili. Książka Babcia i Dziadek dają radę! kończy się pięknym przesłaniem, wspomnienia o dziadkach zostaną z nami na zawsze: „Gdy w niebo spojrzysz w dorosłym życiu; piękne obrazy wrócą w ukryciu”.

Podsumowanie recenzji

Książka Agaty Widzowskiej pod tytułem Babcia i Dziadek dają radę! bardzo przypadła mi do gustu. To ciepła opowieść o więzi, która łączy wnuki i dziadków. Moim zdaniem pozycja ta będzie idealnym prezentem na zbliżające się święto Dnia Babci i Dziadka. Dziadkowie będą mogli poczytać wnukom piękną opowieść lub – w przypadku starszych dzieci – posłuchać jak czytają wnuki. Dzięki świetnym ilustracjom można wymyślać także nowe historie. Zachęcam do lektury!

Zaczytana

Polecamy inne książki Agaty Widzowskiej: