Z półki prosto do serca – książki, które właśnie podbiły rynek
Od tatrzańskich tajemnic w kryminale Kasprowy, przez ślady Goethego we Włoszech, aż po magiczne zakątki Wenecji. Literatura zabiera czytelników w niezwykłą podróż. Spotykają Porządnych ludzi, zaglądają do Nietuzinkowego sklepu całodobowego, podejmują trudne rozmowy, jak w Czy chcesz o tym porozmawiać?, i odkrywają sekrety Sztuki kochania. Najmłodzi uczą się wyrażać emocje, dzięki książeczkom takim jak Wielki ser. Fani horrorów zasmakują w lekturze Stukostrach, a publikacja Cukier na języku pomoże oswoić temat cukrzycy. Każda z tych książek oferuje coś wyjątkowego – wzruszenie, refleksję lub uśmiech.
10. Cukier na języku

Cukier na języku. Rozmowy o cukrzycy to kolejna – po Zdrowym języku – książka poświęcona językowi, jakim mówi się o zdrowiu i medycynie. Tym razem autorzy skupiają się na temacie cukrzycy, rozmawiając o niej z wielu perspektyw. Publikacja opiera się na rozmowach trójki ekspertów: językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, który sam zmaga się z cukrzycą, oraz dwóch lekarzy – diabetologa prof. Leszka Czupryniaka i kardiologa prof. Artura Mamcarza. Spotykają się tu dwie różne perspektywy: pacjenta – czasem niezdyscyplinowanego, zbyt pobłażliwego wobec siebie, ale przez to bardzo ludzkiego – oraz specjalistów, którzy na co dzień mierzą się z leczeniem tej choroby i jej skutków. Rozmowy nie ograniczają się do języka medycznego – pojawia się w nich także kontekst społeczny, psychologiczny, kulturowy, historyczny, a nawet kulinarny. Wszystko to podane jest z humorem, pełne anegdot, trafnych spostrzeżeń i celnych bon motów.
9. Wielki Ser

Wielki Ser to pełna humoru, ciepła i mądrości opowieść o rywalizacji, pokorze i potrzebie akceptacji. Idealna do wspólnego czytania i rozmów o emocjach – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Seria „Smaczna Banda i Emocje” oferuje więcej takich perełek – warto zebrać je wszystkie! Tytułowy bohater osiągnął wszystko, o czym marzył – sławę, podziw mieszkańców i nieustanne zainteresowanie. W Twarogowie nie ma sobie równych. Jednak pewnego dnia jego pozycję zaczyna podważać nowy mieszkaniec miasteczka – cichy, skromny Klinek, który nie zabiega o uwagę, a mimo to zdobywa główne trofeum w prestiżowych zawodach. Czy Wielki Ser poradzi sobie z pierwszym niepowodzeniem? A kolejnymi? I co odkryje o sobie samym?
8. Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki

Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki to bestsellerowa biografia, która stała się inspiracją dla filmu Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej. Michalina Wisłocka to dla jednych odważna pionierka kobiecej seksualności, dla innych skandalistka, która łamała tabu. Jej odkryte po latach dzienniki rzucają nowe światło na prywatne życie tej niezwykłej kobiety. Dzięki Sztuce kochania, książce, która trafiła do milionów polskich domów, Wisłocka uczyła, że seks może być źródłem radości, a bliskość – sztuką. Otwarcie mówiła o kobiecej przyjemności, świadomym rodzicielstwie i antykoncepcji, stając się twarzą seksualnej rewolucji w czasach PRL-u. Choć często podkreślała, że nie ma nic do ukrycia, jej życie było pełne sekretów. Była kobietą, która kochała intensywnie i nieszablonowo – żyła w nietypowym układzie z mężem i jego partnerką, udawała matkę bliźniąt, a swoją seksualność odkryła stosunkowo późno. Jej życie to opowieść o przełamywaniu konwenansów – bez wstydu i bez cenzury.
7. Czy chcesz o tym porozmawiać?

Lori Gottlieb wiedzie uporządkowane życie – prowadzi gabinet, przyjmuje pacjentów, słucha ich historii i pomaga im stanąć na nogi. Do czasu. Niespodziewany zwrot wydarzeń sprawia, że sama potrzebuje pomocy i trafia na kozetkę do nieco ekscentrycznego psychoanalityka. Wkrótce przekonuje się, że problemy, z jakimi mierzą się jej pacjenci, wcale nie są jej obce. Z charakterystycznym humorem i wnikliwością opowiada o swojej podwójnej roli – terapeuty i pacjentki. Pokazuje, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni w swoich lękach, pragnieniach i zmaganiach z codziennością. Czy chcesz o tym porozmawiać? to szczera, osobista i poruszająca książka, która pozwala spojrzeć na terapię z dwóch stron. Stawia ważne pytania: dlaczego nawet profesjonaliści mają trudności z mówieniem o własnych emocjach? Co dzieje się, gdy terapeuta sam siada po drugiej stronie?
6. Jeszcze bardziej nietuzinkowy sklep całodobowy

Pani Oh, świeżo mianowana kierowniczka podupadającego sklepu całodobowego, zmaga się z wieloma problemami: brakiem pracowników, spadającymi obrotami i szefem, który widzi tylko słupki sprzedaży. Gdy widmo zamknięcia sklepu staje się coraz bardziej realne, kobieta podejmuje ryzyko i zatrudnia na nocne zmiany rozmownego i nieco ekscentrycznego Geun-bae. W świecie, który wydaje się chwiać w posadach, zarówno pracownicy, jak i klienci sklepu, próbują odnaleźć się w nowych, trudnych realiach. Nastolatek marzy o bliskości z rodzicami, którzy zdają się widzieć tylko jego brata. Młoda absolwentka nie może znaleźć pracy i wciąż mieszka z rodzicami. Restaurator, pochłonięty walką o przetrwanie swojego biznesu, nie dostrzega zagrożenia, które zbliża się do jego domu. Choć wszyscy czują, że czegoś im brakuje, nie spodziewają się, że odpowiedź czeka w miejscu tak zwyczajnym – i jednocześnie wyjątkowym – jak całodobowy sklep, w którym zaczynają splatać się ich losy. Kontynuacja serii Nietuzinkowy sklep całodobowy – Jeszcze bardziej nietuzinkowy sklep całodobowy – została wydana z pięknie barwionymi brzegami.
5. Stukostrachy

Stukostrachy to wciągające połączenie horroru i science fiction z elementami czarnego humoru, napięcia i świetnie oddanego klimatu amerykańskiej prowincji. Haven – spokojne, sielankowe miasteczko w stanie Maine – stopniowo zmienia się w miejsce groźne i nieprzewidywalne dla każdego, kto tu trafi. Wszystko zaczyna się niewinnie: Bobbi Anderson natrafia w lesie na nietypowy, metalowy przedmiot wystający z ziemi. Próby jego wydobycia okazują się daremne, ale to dopiero początek czegoś znacznie bardziej niepokojącego. Z czasem tajemniczy artefakt zaczyna się rozrastać, przybierając coraz bardziej obce, nienaturalne formy – przypominające pozostałości po starożytnej, nieznanej cywilizacji. Bobbi i jej partner stają się obsesyjnie związani z wykopaliskiem, a mieszkańcy Haven zaczynają doświadczać osobliwych przemian – zyskują zdolności, których nie posiadają zwykli ludzie.
4. Porządni ludzie

Książkę Porządni ludzie czyta się z rosnącym napięciem, niczym dynamiczny spektakl teatralny lub znakomity film, a finał zaskakuje całkowicie nieoczekiwanym zwrotem. Historia bogatej rodziny Simart-Duteilów trafia na pierwsze strony mediów, gdy jej członkowie zamykają się na własną rękę w posiadłości na Normandii. Akcja toczy się w roku 2015, poprzedzającym to wydarzenie. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda perfekcyjnie: zadbane dzieci, eleganccy rodzice, luksusowy dom, klinika chirurgii plastycznej i prestiżowe członkostwa. Wiecznie młoda wdowa Isabella wraz z dziećmi – Samuelem, Paulem i Clothilde – cieszą się wygodnym życiem. Wszystko zmienia się, gdy do ich drzwi puka tajemniczy Obcy. Kim jest i co wzbudza taki strach?
3. Wenecja. Dzieje morza i lądu

Takiej historii o Wenecji jeszcze nie poznaliśmy. Wenecja. Dzieje morza i lądu to pasjonująca opowieść o mieście, które na przestrzeni wieków nieustannie się zmieniało, a mimo to zachowało swój niepowtarzalny charakter – niezwykłą Serenissimę. Alessandro Marzo Magno zabiera czytelników w fascynującą podróż przez czas i przestrzeń, śledząc losy jednej z najsłynniejszych morskich republik w historii. To opowieść o tym, jak niewielki zespół wysp na Adriatyku stał się potężnym imperium, które przez wieki panowało nad połową Morza Śródziemnego. Przemierzamy burzliwe dzieje Stato da Mar – od brutalnych walk w cypryjskiej Famaguście, przez epickie dwudziestoletnie oblężenie Krety, aż po dramatyczny najazd na Zadar. Poznajemy też Stato da Terra – rozległe lądowe terytoria Republiki, przez słynny Uniwersytet w Padwie, aż po idealne renesansowe miasto Palmanova. Autor prowadzi nas przez XIX-wieczną przemianę przemysłową miasta aż po czasy współczesne, gdy – paradoksalnie – ogromny napływ turystów sprawia, że Wenecja powoli zaczyna tonąć.
2. Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii

Ciao, Goethe! Śladami Goethego w Italii to fascynująca wyprawa przez włoskie krajobrazy i historię. W 1786 roku Johann Wolfgang Goethe rozpoczął dwuletnią podróż po Włoszech, przemierzając kraj od Tyrolu aż po Sycylię. Swoje doświadczenia spisał i opublikował pod tytułem Podróż włoska. Przez niemal dwie dekady Jacek Cygan podążał wraz z żoną śladami niemieckiego poety – odwiedzał te same kościoły, pałace, ruiny i kolumny, zachwycał się tymi samymi dziełami sztuki i krajobrazami. Czuł zapach Wenecji, który nie zawsze był świeży, i rozkoszował się zachodem słońca, stojąc na szczycie Schodów Hiszpańskich w Rzymie. Z tych obserwacji, osobistych przeżyć i refleksji powstała porywająca opowieść. Po latach Jacek Cygan zyskał bliską relację z postacią Goethego, zgłębił jego pasje i sposób postrzegania świata. Dzięki temu przedstawia twórcę Fausta w szerokim kontekście, odkrywając prywatne wątki, bez których trudno zrozumieć nie tylko motywacje jego podróży, ale też jego poezję, dramaty i prozę.
1. Kasprowy

Kasprowy to nowy kryminał Remigiusza Mroza. Czasem trzeba wszystko zniszczyć, by zapobiec kolejnemu pożarowi. Czerwiec 2025 roku. Sezon turystyczny w Tatrach osiąga szczyt, na szlakach pojawia się coraz więcej osób, a w Kuźnicach tworzą się długie kolejki do kolejki na Kasprowy Wierch. Edmund Osica zabiera tam dzieci Dominiki, które odwiedzają Zakopane, podczas gdy Wiktor Forst zostaje na komisariacie. Ani jeden, ani drugi nie mają pojęcia, że terroryści szykują zamach na kolejkę linową. Czerwiec 2022 roku. Dominika Wadryś-Hansen i Wiktor zaczynają wspólne życie w Krakowie, wierząc, że nic nie zagrozi ich szczęściu. Praca schodzi na dalszy plan, najważniejsza staje się rodzina. Mimo to Dominika podejmuje się prowadzenia śledztwa w sprawie masowego grobu odkrytego na wysypisku w Pleszowie – dochodzenia, które swoje konsekwencje będzie miało jeszcze w czerwcu 2025 roku…
Zaczytana