Top, okładka
Literatura faktu Literatura piękna Recenzje

Literackie nowości – podróże po wyobraźni i refleksji!

Premiery książkowe z pewnością nie zawiodą miłośników literatury – wachlarz nowych propozycji jest tak szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam do kolejnego zestawienia topowych tytułów książkowych.

10. Londyn. Spacery na cztery pory roku

Jak wygląda Londyn, kiedy spojrzy się na niego oczami mieszkańców, a nie turystów przybywających na weekend? Do wycieczki zapraszają autorzy książki Londyn. Spacery na cztery pory roku. Klaudia Kordowska i Szymon Kościelny mieszkają w Londynie od dekady i wierzą, że najlepszym sposobem na odkrywanie miasta są piesze wędrówki. Mają na swoim koncie setki spacerów, a trasy, którymi podążają, dostosowują do pory roku, aby jak najlepiej cieszyć się tym, co miasto oferuje w danym momencie. W książce przedstawiają ulubione ścieżki i ukazują codzienny Londyn – pełen kolorów, różnorodności i wyjątkowej historii.

9. Sanguis

Sanguis to opowieść o grzechu, który ośmielił się zapukać do bram nieba i o demonie, którego serce zostało uzdrowione przez anioła. Emma wyjeżdża do Wiednia, by spotkać się z przyjaciółką i podjąć nowe wyzwania jako au pair. Jednak już po kilku dniach odkrywa, że nie wszystko jest takie, jakim się wydaje. Na jej drodze pojawia się pełen życia i radości Elliot. Chłopak zdradza jej sekret starożytnej księgi. Mimo niezwykłych wydarzeń, Emma pozostaje sceptyczna, odrzucając to, co dostrzegają jej oczy. Czy zmęczenie umysłu zniekształca postrzeganą przez nią rzeczywistość? Czy to, co przeżywa, naprawdę się dzieje? W książce zanurzymy się w świecie tajemnic, otoczonym malowniczymi widokami ośnieżonych Alp, blaskiem świątecznych świateł i zapachem cynamonowych bułeczek oraz gorącej czekolady unoszącym się w mroźnym, zimowym powietrzu.

8. Niezwykła Wigilia

Niezwykła Wigilia to zbiór 10 urokliwych, pełnych ciepła świątecznych historii. Każda z nich nawiązuje do naszych polskich tradycji związanych z Wigilią Bożego Narodzenia oraz przypomina o uniwersalnych wartościach, takich jak rodzina, miłość, szacunek, dobroć i empatia. Poznamy losy rodziny Jackiewiczów z Konstancina-Jeziorny, Patryka z Suchedniowa, Artura z Warszawy, Kazimierza Kowalczyka z Budzynia, rodziny Szymańskich z Gdańska, Sabiny i Darka z Łodzi, rodziny Precel ze wsi Zawady, Teresy i Zdzisława Skrzyniarz z Nowej Wsi, Elżbiety Czekaj z Miechowa, rodziny Zielińskich z Poznania oraz Krzeptowskich z Rokicin Podhalańskich. Ich historie, oparte na prawdziwych wydarzeniach, przynoszą nadzieję, wiarę, radość i szczęście w tym magicznym, świątecznym okresie.

7. Oddasz fartucha. Zapraszam do stołu!

Niezależnie od tego, z kim i z jakiej okazji się spotykamy, warto zadbać o odpowiednie menu. Autor książki Oddasz fartucha. Zapraszam do stołu! przychodzi do nas z kolejną dawką sprawdzonych i pysznych przepisów, które zawsze zachwycają i smakują każdemu. Będziemy mmogli zaskoczyć bliskich różnorodnością smaków i aromatów. Dodatkowo wszystko jest napisane przejrzyście, a przepisy są łatwe są w przygotowaniu. Znajdziemy tu potrawy idealne na świąteczny obiad, rodzinne świętowanie, czy najzwyklejsze spotkanie bez okazji.

6. The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę

Dokładnie sto lat temu, przy stoliku w kawiarni Hotelu Algonquin na Manhattanie, grupa błyskotliwych przyjaciół wpadła na pomysł założenia czasopisma, które miało odzwierciedlać miejski styl życia Nowego Jorku – eleganckie, pełne humoru i inteligencji. „The New Yorker” szybko stał się czymś znacznie więcej niż tylko magazynem. Zrewolucjonizował dziennikarstwo i wpłynął na całą Amerykę. Po publikacji reportażu „Hiroszima”, który ukazywał skalę zniszczeń po zrzuceniu bomby atomowej, Albert Einstein poprosił redakcję o 1000 egzemplarzy tego numeru. Michał Choiński w książce The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę
przedstawia opowieści o nietuzinkowych dziennikarzach, wielkich pisarzach, ikonicznych okładkach i przełomowych artykułach, a także zastanawia się, jaki jest sekret sukcesu „The New Yorker” – jak stworzyć ambitne pismo, które w erze walki o klikalność online zbudowało trwałą więź z milionami lojalnych czytelników.

5. Powrót barbarzyńskich czasów. O zaślepieniu Zachodu i nieodrobionych lekcjach z przeszłości

Dlaczego Zachód wydaje się być zaskoczony rosyjską inwazją na Ukrainę? Skąd to oburzenie, gdy świat odkrył brutalność najeźdźców, skoro ciąg wydarzeń był nie tylko możliwy, ale i przewidywany przez tych, którzy od lat ostrzegali przed charakterem rosyjskiego reżimu, utrwalonego ponad 25 lat temu? Takie pytania stawia w swojej krótkiej, ale przenikliwej książce – Powrót barbarzyńskich czasów. O zaślepieniu Zachodu i nieodrobionych lekcjach z przeszłości – Thierry Wolton. Analizuje kolejne etapy stosunków Zachodu z Rosją, krytykuje hipokryzję polityków i krótkowzroczność mediów, a także otwarcie obwinia Zachód – zwłaszcza Francję – o współodpowiedzialność za obecną sytuację. Zdaniem Woltona, reżim, który tłumi własny naród, zawsze stanowi zagrożenie dla sąsiadów. To nie ekspansja NATO przeraża rosyjskiego dyktatora, lecz bliskość wolnych społeczeństw, których sukcesy mogą inspirować poddanych autokratycznych rządów do sprzeciwu. Podobny lęk odczuwają przywódcy Chin, którzy widzą w tajwańskiej demokracji największe zagrożenie.

4. Aleksandria. Miasto, które zmieniło świat

Aleksandria – miasto-marzenie stworzone przez Aleksandra Wielkiego, rządzone przez Ptolemeuszy, a później zdobywane przez Juliusz Cezara i Napoleona Bonaparte. O tym mieści powstała książka Aleksandria. Miasto, które zmieniło świat. Islam Issa, doktor z University of Birmingham i rodowity aleksandryjczyk, pochyla się nad historią swojego miasta z czułością, wspartą latami badań. Odkrywa przed nami fascynującą mozaikę kultur, które od wieków spotykają się w Aleksandrii, by nienawidzić i kochać, wymieniać wiedzą i prowadzić krwawe konflikty, ale przede wszystkim wzajemnie na siebie oddziaływać, kształtując przyszłość nas wszystkich.

3. Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny

Siddhartha Mukherjee w książce Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny dzieli się swoją fascynacją komórkami, tymi „elementarnymi cząstkami”, które są zarówno niezwykle złożone, jak i zadziwiająco proste. Opisuje kluczowe odkrycia, które pozwoliły nam coraz lepiej rozumieć funkcjonowanie komórek, oraz pisze o nowej erze w medycynie – o nadziejach, rozczarowaniach, kontrowersyjnych eksperymentach i rewolucyjnych terapiach, które mogą na zawsze zmienić nasze życie. Już w XVII wieku Robert Hooke, wybitny angielski uczony, oraz Holender Antonie van Leeuwenhoek, który z początku był kupcem, a później przyrodnikiem, obserwując przez własnoręcznie zbudowane mikroskopy, dokonali odkrycia, które na zawsze odmieniło biologię i medycynę – odkryli komórkę. Mimo to potrzeba było jeszcze wielu lat, aby w pełni zrozumieć znaczenie tego odkrycia. Dziś wiemy, że wszystkie organizmy, w tym człowiek, składają się z mikroskopijnych jednostek zdolnych do samoregulacji, które współpracując, tworzą tkanki i narządy, a także umożliwiają powstawanie skomplikowanych funkcji, takich jak świadomość, odczuwanie, reprodukcja, regeneracja czy walka z chorobami.

2. Nieoficjalny Tezaurus Harry’ego Pottera

Dla każdego potteromaniaka, cała wiedza o ulubionej serii czeka na wyciągnięcie ręki! Wystarczy sięgnąć po Nieoficjalny Tezaurus Harry’ego Pottera. Ta encyklopedia to absolutny must-have dla wszystkich fanów Harry’ego Pottera! Dowiesz się z niej, czy imię profesor Trelawney ma jakieś ukryte znaczenie, jak pozbyć się bahanek, czy wodniki kappa rzeczywiście żyją w Mongolii oraz jak rozpoznać różnicę między rogogonem węgierskim a smokiem norweskim. Nawet najbardziej wprawieni czarodzieje mogą się pogubić w gąszczu imion i nazw, które pojawiają się w książkach J.K. Rowling. Na szczęście ten przewodnik pomoże odnaleźć się w tym świecie. Nasycona ciekawostkami i mało znanymi informacjami, książka została przygotowana przez antropolożkę Joannę Lipińską oraz Andrzeja Polkowskiego, kultowego tłumacza serii o Harrym Potterze.

1. Szczęście pisane marzeniem

Na pierwszym miejscu uplasował się tytuł Szczęście pisane marzeniem. To nowość od Wydawnictwa Znak. Liwia i Gabriel jeszcze wczoraj nie wiedzieli o swoim istnieniu, a dziś stają się dla siebie najważniejszymi osobami. On od trzech lat żyje w odosobnieniu w chacie na skraju wsi. Ona uciekła tam dopiero wczoraj – przed ludźmi, przed pechem, przed samą sobą. Spotykają się nad rzeką, w samym sercu lasu, w noc oświetloną blaskiem księżyca i gwiazd, a ich pierwsze spotkanie prowadzi do wrogości. Gabriel nie chce dzielić swojej samotności z nikim. Liwia natomiast miała spędzić święta w luksusowym hotelu, a nie w chacie przerobionej na małą księgarnio-kawiarnię, którą omijają ludzie. Coś jednak sprawia, że tych dwoje zbliża się do siebie bardziej, niż by się spodziewali. Śnieżna zamieć odcina ich od świata, a może to magia świąt? Czy dwoje ludzi ze złamanymi sercami i poranionymi duszami da sobie szansę na zaufanie po raz ostatni? To wzruszająca, świąteczna opowieść, pachnąca choinką i domowymi wypiekami, która przyniesie ukojenie, wzruszy i doda nadziei.

Zaczytana