Odkryj najnowsze propozycje literackie – przegląd nowości
Literatura ma niesamowitą moc przenoszenia nas w różne światy, a nowości książkowe z pewnością to potwierdzą. To doskonały moment, aby poszerzyć swoje literackie horyzonty i odkryć tytuły, które pozostaną w pamięci na długo po zakończeniu lektury. Bez względu na to, czy szukasz emocjonującej przygody, czy cichej podróży, najnowsze książki z pewnością dostarczą niezapomnianych doświadczeń. Zapraszam na literackie odkrycia, które zainspirują i poruszą.
10. Dismount
Dismount to piąty tom serii „Na krawędzi”. Adrianna i Kova ulegli namiętności, pozwalając, by zawładnęła ich życiem. Każda zadana przez los rana pozostawiła blizny, które przypominają o trudnych doświadczeniach. Teraz, gdy ojciec Adrianny odkrył ich tajemnicę, wiedzą, że będą musieli ponieść konsekwencje swoich działań. Adrianna, rozdarta między miłością a pasją, musi samotnie stawić czoła największemu wyzwaniu w swojej gimnastycznej karierze. Kova, gotów poświęcić wszystko dla niej, nie ma innego wyjścia, jak tylko się wycofać. Przetrwali zdrady i oszustwa, ale teraz muszą zmierzyć się z najgroźniejszym przeciwnikiem – czasem. Ta pełna namiętności historia jest odpowiednia dla osób powyżej 18 roku życia.
9. Droga spadających gwiazd
Droga spadających gwiazd to nowość od Wydawnictwa Prószyński. Idealna lektura na lato. Wakacje Lauren zapowiadają się niezwykle nudno. Jako jedyna z przyjaciół zostaje w domu, w którym dodatkowo zaczyna się remont. Dziadek, zaprasza do pomocy przy remoncie swojego najlepszego przyjaciela. Pan Rivera niespodziewanie przywozi ze sobą syna, Cadena, który na stałe mieszka we Francji. Początkowo Lauren i Caden nie przepadają za sobą, ale z czasem odkrywają, że mają ze sobą więcej wspólnego, niż sądzili. Jednak każde wakacje muszą się kiedyś skończyć, a zakochani muszą się rozstać. Jak skończy się ta historia?
8. Iskra
Katarzyna Michalak powróciła z kolejnym bestsellerowym tytułem – Iskra. To tom rozpoczynający serię Trzy siostry. Trzy siostry spotykają się przy odczytaniu testamentu tragicznie zmarłej matki. Okazuje się, że cały majątek przypadnie im tylko wtedy, gdy w ciągu roku odbudują zrujnowane ranczo. W innym przypadku wszystko trafi do mężczyzny, który niespodziewanie pojawia się w ich życiu. Kim on jest? Jakie miał relacje z ich matką? Czy pomoże młodym kobietom spełnić warunek z testamentu, czy raczej zrobi wszystko, by majątek przypadł jemu?
7. Nie pozwól jej zostać
Nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona ukazał się tytuł Nie pozwól jej zostać. Bohaterką jest Joanne, która wiedzie szczęśliwe życie jako żona i matka. Wraz z Richardem i małą Evie mieszka w pięknym domu, ciesząc się spokojnym życiem. Sielanka zostaje zakłócona przez pojawienie się dwudziestoletniej córki Richarda. Chloe nie kontaktowała się z ojcem przez dwa lata, wyrażając w ten sposób swoją dezaprobatę dla jego nowego związku. Teraz jednak próbuje się pojednać. Wprowadza się do nich i oferuje pomoc w opiece nad swoją przyrodnią siostrą. Chloe, z pozoru urocza, zmienia się nie do poznania, gdy Richarda nie ma w pobliżu. Joanne coraz bardziej boi się o swoje bezpieczeństwo, ale nikt poza nią nie dostrzega zagrożenia. Czy Joanne traci zdrowy rozsądek? A może popełniła ogromny błąd, pozwalając pasierbicy zamieszkać z nimi?
6. Wiersze wybrane
Świat książki wydał Wiersze wybrane Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w edycji kolekcjonerskiej. Książka ma pięknie barwione brzegi, które przykuwają wzrok. W tym starannie opracowanym, we współpracy z Biblioteką Narodową, zbiorze wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego znajdziemy zarówno liryczne pejzaże, subtelne erotyki skierowane do jego żony, jak i inne utwory ukazujące bolesne realia wojennych dni. Krzysztof Kamil Baczyński jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich mistrzów słowa, to przedstawiciel pokolenia Kolumbów. Wyróżniał się wyjątkowym zmysłem obserwacji, niezwykłą wrażliwością oraz uniwersalnością. Nawet dziś jego subtelna poezja i refleksje na temat życia, świata i miłości zachwycają wielu.
5. Bluey. Spanko
Bluey. Spanko to nowość od Wydawnictwa Harperkids, która od razu stała się bestsellerem. Zmotywuje dzieci do samodzielnego spania w łóżku. Pokaże, że nie jest to nic strasznego, i że w razie niepokojów zawsze można liczyć na rodziców i rodzeństwo. Spotykamy rodzinę Łączków, która szykuje się do snu. Bingo postanawia spać jak dorosła dziewczynka – we własnym łóżku. Z kolei Bluey nie zaśnie, dopóki Mama nie przeczyta jej drugiej książki. W końcu obie siostry zasypiają, a wtedy zaczyna się prawdziwa przygoda! Bohaterki przeżywają nocne przygody. Ta bajeczka zawiera wszystko, co dzieci i dorośli kochają w serialu o Bluey – mądre przesłania, zabawny język i sytuacje, z którymi czytelnicy mogą się utożsamić.
4. Rodzina Połanieckich (edycja kolekcjonerska)
Rodzina Połanieckich – piękna opowieść o miłości, która według niektórych literaturoznawców zawiera elementy autobiograficzne. Wydawnictwo Świat Książki wypuściło edycję kolekcjonerską tego dzieła. W pięknej oprawie, z barwionymi brzegami. To powieść Henryka Sienkiewicza, wydana w 1894 roku. Mimo że została surowo oceniona przez współczesną jej krytykę literacką, zdobyła popularność wśród czytelników. Ukazuje obraz życia polskiego ziemiaństwa pod koniec XIX wieku, który zmieniał się dynamicznie. Tradycje zderzały się z nowymi wyzwaniami, w czasach gdy wzbogacanie się przestało być powodem do wstydu dla szlachty, zwłaszcza jeśli miało na celu odzyskanie rodzinnego majątku.
3. Co wiedzą umarli
Co wiedzą umarli to porywający tytuł od Wydawnictwa Literackiego. Przenosimy się do Nowego Jorku. Dla medyka sądowego to miasto jest jednocześnie rajem i koszmarem. Miliarderzy otoczeni dziełami sztuki w penthouse’ach kontrastują z bezdomnymi w podziemnych tunelach. Każde martwe ciało opowiada wyjątkową historię, którą można odkryć poprzez analizę detali. Wybroczyny, siniaki, fragmenty tkanek… to alfabet dla tych, którzy chcą zgłębić tajniki śmierci. Poznajemy Barbarę Butcher, która 23 lata pracowała w Biurze Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku, głównie jako medyk sądowy. w Biurze Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku, głównie jako medyk sądowy. Autorka, zmagając się z alkoholizmem, zamieniła śmierć w swój zastępczy nałóg – z przerażającą dokładnością kreśli mapę nowojorskiego umierania. Butcher pisze w charakterystycznym nowojorskim stylu – bez ogródek i z brawurą. Jednocześnie przypomina, że codzienne obcowanie ze śmiercią stało się dla niej zaskakującą lekcją życia.
2. Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy
Nakładem Wydawnictwa Znak ukazał się tytuł Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Magda Łucyan, reporterka TVN, przeprowadziła wywiady z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Pytała ich o wspomnienia z tamtego okresu. Dlaczego zdecydowali się walczyć? Jak wyglądały ich pożegnania z rodzicami? Nie bała się pytać zarówno o tragedie, jak i o te chwile, które nazywają „najpiękniejszym dniem w życiu”. Planowano, że powstanie potrwa maksymalnie trzy dni. Na tyle byli przygotowani. Walczyli jednak przez 63 dni. Liczba powstańców stale maleje. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które ma możliwość wysłuchania ich historii. Możemy dowiedzieć się, jak zapamiętali chwile w powstańczej Warszawie, jak oceniają decyzje podjęte wówczas oraz co chcieliby przekazać przyszłym pokoleniom.
1. Diablak
Numerem jeden w tym tygodniu jest książka pod tytułem Diablak. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Initium. Poznajemy Zuzannę Szczerbską – tegoroczną maturzystkę i entuzjastkę górskich wędrówek. Dziewczyna znika w tajemniczych okolicznościach podczas wycieczki w Beskidzie Żywieckim. Jej przyjaciółka Kaśka natychmiast prosi o pomoc wuja Zuzanny, Talara – byłego wojskowego, który mimo swoich własnych traum, natychmiast rozpoczyna desperackie poszukiwania swojej chrześnicy. W międzyczasie w Babiogórskim Parku Narodowym znikają młode kobiety. Komisarz Malejko, przydzielony do tej sprawy z Makowa Podhalańskiego, odkrywa, że te pozorne wypadki są w rzeczywistości rytualnymi morderstwami ku czci starosłowiańskiego bóstwa Welesa. Zaginiona Zuza okazuje się kluczem do rozwiązania zagadki. Rozpoczyna się wyścig z czasem, aby zapobiec wielkiemu rytuałowi planowanemu na noc Kupały w starożytnej świątyni ukrytej w głębi Diablaka.
Zaczytana